سه شنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۷

بخش:
جهان - خبر - سیاسی


محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی در گفتگو با مجله “آتلانتیک” آمریکا گفته است: «هم اسرائیلی‌ها و هم فلسطینی‌ها به یک اندازه سزاوار داشتن سرزمین خودشان هستند.‏»

 

این سخنان یکی از صریح ترین مواضع رهبران سعودی در تمام دهه‌های اخیر درباره حق موجودیت اسرائیل است.

 

بن سلمان گفته است: «من معتقدم که هر ملتی در هر جای دنیا حق زندگی در صلح را دارند. من معتقدم که فلسطینی ها و اسرائیلی ها حق دارند زمین خودشان را داشته باشند.»

 

در عین حال او از طرفین خواست که به توافق صلح برسند.

 

ولیعهد عربستان درباره همزیستی فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها می‌گوید که «به لحاظ مذهبی هیچ نگرانی در این راه وجود ندارد.»

 

او تاکید می‌کند که «نگرانی‌های مذهبی بیشتر بر سر سرنوشت مراکز مسلمانان از جمله مسجد الاقصی و حقوق مردم فلسطین وجود دارد و تا زمانیکه از این مراکز مذهبی محافظت شود عربستان مخالفتی با مردمان دیگر ندارد.»

 

شاهزاده سعودی اسرائیل را قدرتی بزرگ با رشد اقتصادی بالا دانست که اگر در منطقه صلح برقرار شود، بین اسرائیل و کشورهای شورای همکاری خلیج فارس همراه با مصر و اردن منافع مشترک زیادی وجود خواهد داشت.

 

این مصاحبه در روزهای آخر سفر بن سلمان به آمریکا انجام شد؛ سفری که دو هفته به طول انجامید. محمد بن سلمان در این سفر با رهبران یهود از جمله روسای کمیته روابط عمومی آمریکا-اسرائیل AIPAC و اتحادیه‌های یهودی آمریکای شمالی، انجمن مبارزه با فساد اداری، سازمان جهانی دفاع از یهودیان و سازمان صهیونیست‌های بنی بریات، از جنبش‌های یهودی دیدار کرده است.

 

عربستان سعودی هنوز اسرائیل را به رسمیت نشناخته اما دو کشور در سال‌های اخیر، علیه جمهوری اسلامی به طور غیررسمی متحد شده‌اند.


نظرات بسته است.