شنبه ۱۱ فروردین ۱۳۹۷

بخش:
ایران‌زمین - خبر - سیاسی - ورزشی


محمد عباس‌نژاد یکی از جودوکاران ایرانی به دلیل هم‌گروهی با رقیب اسرائیلی خود، مجبور به کناره‌گیری از مسابقات بین‌المللی شد. در مسابقات جودوی گرندپری که امسال از دهم فروردین در تفلیس گرجستان در حال برگزاری است، هفت جودوکار ایرانی شرکت داشتند که پس از قرعه‌کشی مشخص شد که محمد عباس‌نژاد در وزن ۶۶ کیلوگرم با حریفی از اسرائیل هم‌گروه شده است.

 

عباس‌نژاد که در دور نخست باید در برابر حریف اسرائیلی روی تشک می‌رفت، به دلیل سیاست‌های ورزشی جمهوری اسلامی از حضور در این مسابقات بازماند.

 

عباس‌نژاد جدیدترین قربانی دیپلماسی جمهوری اسلامی در پیگیری سیاستهای خود در میدانهای ورزشی محسوب می شود. مسابقات جودوی گرندپری از روز جمعه ۱۰ فروردین در پایتخت گرجستان آغاز شده و سه روز ادامه دارد.

 

دهم فروردین ماه جاری خبری از محمد رشنونژاد، جوان ۲۱ ساله‌ای که به پدیده جودوی ایران مشهور شده و شش مدال آسیایی برای ایران کسب کرده بود، منتشر شد. رشنونژاد به هلند پناهنده شده و بر اساس گزارش های رسیده، دولت هلند درخواست پناهندگی او را فورا پذیرفته است.

 

۱۳ مارس سال جاری روابط عمومی فدراسیون کشتی ایران اعلام کرد: «اتحادیه جهانی کشتی با ارسال نامه ای به فدراسیون ایران اعلام کرده با توجه به مسائل پیش‌آمده و شرایط فعلی فدراسیون کشتی ایران، نظر اتحادیه جهانی این است که امکان برگزاری جام جهانی کشتی فرنگی در روزهای ۲۳ و ۲۴ فروردین ماه سال ۹۷ در اهواز فراهم نیست.»

 

مشخص بود که اتحادیه جهانی کشتی از به کار بردن عبارت “مسائل پیش‌آمده” چیزی جز عدم شرکت کشتی‌گیران ایرانی در مقابل رقبای اسرائیلی نیست. اتفاقی که هربار با بهانه‌های مختلف توجیه شده و معمولا با بهانه‌هایی چون “بیماری و ضرب‌دیدگی ساختگی” یا باخت در مقابل حریفان دیگر مجبور شده‌اند تا از رویارویی با ورزشکاران اسرائیلی خودداری کنند.

 

حواشی ماجرا آنقدر زیاد شد تا در نهایت کارد به استخوان رسول خادم، رئیس فدراسیون کشتی ایران رسید. او نهم اسفند ماه سال ۹۶ پس از انتقاد شدید به سیاست پنهان‌کاری جمهوری اسلامی هنگام رویارویی ورزشکاران ایرانی با ورزشکاران اسرائیلی،از مقام خود استعفا کرد.

 

خادم به صراحت مسئولان را مورد خطاب قرار داد و گفت: «اگر سیاست کشور برعدم به رسمیت شناختن ورزشکاران اسرائیل و عدم رویارویی با ورزشکاران تیم‌های منتخب اسرائیل است،پس پنهانی به حریف پیشین باختن و برای تهیه گواهی بیماری یا ضرب‌خوردگی، به درمانگاه‌ها و پزشکان در خارج از کشور مراجعه کردن چه معنایی دارد؟»

 


نظرات بسته است.

مطالب دیگر