مرتضی اسماعیل پور

پنج شنبه ۹ فروردین ۱۳۹۷

بخش:
ایران‌زمین - حقوق بشر - خبر - گفت‌و‌گو


حمیدرضا امینی، مدیر یک کانال تلگرامی که در تاریخ ۱۱ آذرماه ۱۳۹۶ توسط مامورین ‌امنیتی بازداشت و به اتهام “نشر اکاذیب، توهین به مقدسات و توهین به مقامات جمهوری اسلامی” به زندان اوین و پس از آن به زندان فشافویه منتقل شد، در وضعیت وخیم جسمی به سر می‌برد.

سودابه زنگنه نامدار، همسر حمیدرضا امینی در گفتگو با وبسایت دماوند درخصوص وضعیت همسرش می‌گوید: «هم اکنون وضعیت همسرم وخیم بوده و نیاز است که درمان وی ادامه پیدا کند اما تاکنون مامورین زندان مانع این درمان شده اند».

حمیدرضا امینی در تاریخ ۱۱ آذرماه توسط نیروهای امنیتی اطلاعات‌ سپاه دستگیر و به بند دو الف زندان اوین منتقل شد. امینی در بازجویی تحت فشار شدید روحی در سلول انفرادی نگهداری می‌شد. او در تاریخ ۲۸ بهمن ماه ۱۳۹۶ در پی انتقال غیرقانونی خود به زندان فشافویه دست به اعتصاب غذای خشک زد که پس از وعده بازگشت به زندان اوین توسط مسئولین زندان، این زندان سیاسی به اعتصاب غذای خشک خود پایان داد اما به دلیل عوارض ناشی از اعتصاب غذا دچار وخامت حال جسمی شد. 

این زندانی سیاسی محبوس در زندان فشافویه مجددا به دلیل عملکرد غیرقانونی دست به اعتصاب غذا زده است.

سودابه زنگنه درخصوص دلایل انتقال همسرش به زندان فشافویه و اعتصاب غذای وی می‌گوید: «همسرم به علت همکاری نکردن با ماموران پرونده به طور غیرقانونی به زندان فشافویه که محل نگه‌داری مجرمین خطرناک است منتقل شده و همسرم حق قانونی‌اش را می‌خواهد. او نه جانی است نه تبهکار و نه دزد. همسرم به دلیل عدم تفکیک جرایم و نگهداری او کنار مجرمان خطرناک دست به اعتصاب غذا زده است و تا رسیدن به حق قانونی خود که بازگشت به زندان اوین است دست از اعتصاب نمی‌کشد».

 

همسر این زندانی سیاسی در مورد ضرب و شتم او در زندان اوین می‌گوید: «در ۷۸ روز که همسرم در زندان اوین بود بارها تحت شکنجه روحی قرار گرفته بود».

 

سودابه زنگنه در مورد ملاقات با همسرش گفت: «در نزدیک به سه ماه حضور همسرم در زندان اوین تنها دو بار، آن هم با حضور بازپرس ملاقات داشتم. پس از انتقال به زندان فشافویه و بخصوص در بیمارستان اصلا اجازه ملاقات ندادند و گفتند باید نامه ببریم. ما نیز رفتیم دادگاه پیش آقای حاج مرادی و نامه را به او دادیم و بعد رفتیم نزد رییس زندان، اما زیر نامه نوشت طی تماس تلفنی با حاج مرادی دادیار ناظر بر زندان‌ها حمیدرضا امینی ممنوع الملاقات و تماس است».

 

طی روزهای اخیر اخباری پیرامون ضرب و شتم حمیدرضا امینی منتشر شد. همسر او در این باره می‌گوید: :«در بیمارستان مورد ضرب و شتم سربازها قرار گرفت. شب عید من و فرزندانم رفتیم حمیدرضا را ببینیم که سربازها مانع شدند. بارها التماس و خواهش کردیم و دست آخر نیز گریه کردم اما حتی اجازه ندادند که بچه‌ها پدرشان را ببینند و یا حتی صدای پدرشان را بشوند. ماموران در مقابل درخواست حمیدرضا نیز اجازه دیدار با بچه‌هایش را ندادند که در این حالت همسرم گفت مگر من قاتل هستم که اجازه ملاقات مختصر با فرزندانم را نمی‌دهید. حمیدرضا در این حالت که خواست نزدیک به فرزندانش شود، ماموران او را محکم هل دادند تا سرش بخورد به پله‌ها که به همین خاطر خون تمام دهانش را گرفت و افتاد وسط سالن که بچه‌ها در این حالت تصور کردند پدرشان کشته شد. با این حال ماموران همسرم را سریع به اتاق بردند و ما را از بیمارستان بیرون کردند».

 

سودابه زنگنه همچنین درخصوص برخورد مقامات قضایی و زندان گفت: «برخوردها همیشه بد بوده و مدام ما را از دادگاه به دادسرا، از زندان به دفتر ناظر بر زندان می فرستند و در نهایت هم جواب درست حسابی نمی‌دهند».

 

همسر حمیدرضا امینی با انتشار ویدئویی در شبکه‌های اجتماعی از بستن پابند و دستبند به همسرش در بیمارستان و همچنین برخورد ماموران سازمان زندان‌ها گله کرده و برخوردهای صورت گرفته را خلاف قانون و حقوق‌شهروندی دانسته است.


نظرات بسته است.