حامی سرسخت براندازی جمهوری اسلامی، مشاور امنیت ملی رئیس جمهور آمریکا می‌شود. دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، جان بولتون را به عنوان مشاور امنیت ملی خود و جانشین ژنرال مک‌مستر منصوب کرد.

 

جان بولتون، در دولت جورج دبلیو بوش، مدتی به عنوان سفیر ایالات متحده در سازمان ملل متحد فعالیت می کرد. پیش از آغاز به کار دولت ترامپ، برخی گزارش ها حاکی از آن بود که بولتون به عنوان وزیر امور خارجه آمریکا انتخاب شود که این انتخاب رخ نداد.

 

از جان بولتون به عنوان یکی از قدیمی ترین سیاستمداران آمریکا که خواستار تغییر رژیم جمهوری اسلامی است، یاد می شود.

 

او بارها در سخنرانی ها و مصاحبه های مختلف، از براندازی جمهوری اسلامی حمایت کرده است. بولتون پیشتر خواستار این بود تا در صورت لزوم و با هدف جلوگیری از دستیابی جمهوری اسلامی به بمب اتمی، از گزینه نظامی استفاده شود. با وجود این، او در سال گذشته و پس از خیزش دی ماه مردم ایران، خواستار حمایت ایالات متحده از اپوزسیون جمهوری اسلامی شد.

 

جان بولتون روابط نزدیکی با برخی گروه های اپوزسیون به ویژه سازمان مجاهدین خلق دارد.

 

کاوه طاهری، تحلیلگر سیاسی در همین رابطه می‌گوید: «انتصاب جان بولتون به عنوان “مشاور امنیت ملی” ترامپ، می‌تواند یک شمشیر دو لبه باشد. در علاقه بولتون به “تغییر رژیم” شکی نیست، اما او دیدارهایی با سران “مجاهدین” داشته است. مردم ایران نمی‌خواهند از شر جمهوری اسلامی رها و به مصیبت مارکسیست‌-اسلامیست‌ها دچار شوند.»

 

 

شاهین صادق زاده میلانی هم با اشاره به همین مسئله توییت کرده که « آسان‌ترین راه برای بی اعتبار شدن بین ایرانی‌ها حمایت سیاسی از مجاهدین خلق است. همین مورد به تنهایی برای توصیف نامناسب بودن جان بولتون کفایت می‌کند.»

 

اما کوروش ریسرچر در توییتر می نویسد: «در مقابل رژیمی مانند جمهوری اسلامی که عامل اصلی تشنج، بحران، تنش، فرقه‌گرایی، خشونت مذهبی و بی ثباتی در خاورمیانه است، جان بولتون خواستار شدت عمل است و این درست است چون سستی در مقابل چنین رژیمی یعنی تداوم بحران و خشونت و بی ثباتی. کسانی که نگران جنگ هستند لطفا از رهبر جمهوری اسلامی بخواهند از استراتژی نظامی و تروریستی خود در منطقه که توسط سپاه قدس اجرا می شود دست بردارد و از همدستی با اسد در قتل عام و شکنجه ملت سوریه دست بردارد. از تشدید تفرقه در عراق و مسلح کردن حوثی ها هم دست بردارد.»

 

 

امیرحسین اعتمادی، فعال سیاسی مقیم آمریکا می نویسد: «جان بولتون آشکارا طرفدار تغییر رژیم ایرانه و اخیرا هم گفته که باید به مخالفان ج.ا برای براندازی کمک کنیم. حدود ۱۳ ماه قبل و بعد از استعفای فلین، سناتور جمهوری‌خواه “تد کروز” به ترامپ پیشنهاد کرده بود که جان بولتون رو به سمت مشاور امنیت ملی منصوب کنه. سناتور “مارکو‌ روبیو” که مثل کروز، رقیب ترامپ در پرایمری حزب جمهوری‌خواه بود هم از انتصاب بولتون، استقبال و از او تمجید کرده. در یک سال گذشته گفته که بدون بمباران و استفاده از نیروی نظامی امریکا،می‌شه رژیم ایران رو تغییر داد. من هم مخالف حمله نظامی امریکا به ایران هستم. ج.ا با افزایش فشار سیاسی و اقتصادی، به دست مردم ایران سقوط می‌کنه.»

 

 

جان بولتون هم‌زمان با اعتراضات سراسری دی ماه سال گذشته گفته بود: «اگر اپوزیسیون ایران آماده جذب حمایت خارجی باشد، ایالات متحده باید آن را در اختیارشان بگذارد.»

 

انتصاب جان بولتون به پست بسیار حساس و مهم مشاور امنیت ملی رئیس جمهور آمریکا تنها چند روز پس از آن رخ داد که رئیس جمهور این کشور، با برکناری رکس تیلرسون، مایک پمپئو، رئیس پیشین سی آی ای را به عنوان وزیر امور خارجه آمریکا منصوب کرد.

 

پمپئو هم از جمله سیاستمداران آمریکایی است که موضعی به شدت علیه جمهوری اسلامی دارد.


نظرات بسته است.