پنج شنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷

بخش:
جهان - حقوق بشر - خبر - سیاسی


جمعی از ایرانیان سرشناس مقیم آمریکا با انتشار نامه‌ای خطاب به دونالد ترامپ، رئیس جمهور و اعضای کنگره ایالات متحده، از آنها خواستند تا به جای حمله نظامی به ایران، با مردم ایران «همبستگی اخلاقی» داشته باشند.

 

امضاکنندگان این نامه با اشاره به سخنان پیشین رئیس جمهور آمریکا در حمایت از مردم ایران، گفته اند: «پس از چهار دهه انقیاد و اسارت در سیاهچال جمهوری اسلامی، مردم ایران استوار و پایدار مانده‌اند. آنچه شکست خورده، حکومت استبداد دینی است که بر پایه وحشت، زور و تزویر بنیان گذاشته شده است.»

 

این نامه با خطاب قرار دادن رئیس‌ جمهور و اعضای کنگره آمریکا و با تاکید بر خواسته «دستیابی به حکومتی سکولار-دموکراتیک در ایران از راه مسالمت آمیز» افزوده است: «در این بزنگاه تاریخی، ما امضاکنندگان این نامه که چندین دهه برای دستیابی به حکومتی سکولار-دموکراتیک در ایران از راه مسالمت آمیز و بنا بر اراده مردم مبارزه کرده‌ایم، از شما بعنوان نمایندگان منتخب مردم آمریکا می‌خواهیم که در همبستگی اخلاقی با مردم ایران، استوار و پابرجا بمانید. وجدان بشری و مصلحت و منافع مشترک تمامی ملت‌ها، ما را ملزم به داشتن امید و ایمان به یک ایران برخوردار از آزادی و استقلال در آینده می‌نماید، ایرانی بانشاط، غنی، توانگر و تابناک همچون مردم ایران.»

 

نویسندگان این نامه ضمن تاکید بر این نکته که «جنگ با ایران چاره‌ساز نیست»، در عین حال به معامله هسته ای با جمهوری اسلامی هم اشاره کرده و گفته اند: «توافق هسته‌ای، نبایستی توجیهی برای دلجویی از حکومت استبداد دینی که با استفاده از دین آنرا در حد وسیله‌ای برای تقدیس استبداد، ترور، تاراج، فساد، تفرقه و مرگ تنزل داده است، بشود.»

 

امضاکنندگان این نامه با توضیح منفعتی که به اعتقاد آنها از جنگ نصیب حکومت استبدادی ایران و جایگاه ولی فقیه می‌شود، افزوده اند: «جنگ با ایران، به مثابه هدیه‌ای است به رهبر جمهوری اسلامی. رهبری که در جایگاه ولی مطلقه حکومت ورشکسته و ویرانگر استبداد دینی، سرکوبی مردم ایران را هدایت می‌کند. با رخداد یک جنگ، رهبر جمهوری اسلامی مرگ نسلی از جوانان و ویرانی ایران را برگردن قدرت‌های خارجی می‌اندازد و کشورهای غربی را مورد ملامت و مذمت قرار خواهد داد. جنگ با ایران موجب احیای افسانه «شیطان بزرگ» خواهد شد. آنچه بر بنیاد گرایی دینی در ایران و سایر کشورهای منطقه مهر پایان خواهد زد، برپایی حکومتی بر اساس حاکمیت ملی و بدون هیچ گونه دخالت خارجی است. به ‌جای خروج از توافق هسته‌ای و خیزش یا لغزش به سوی جنگ با ایران، ما از شما می‌خواهیم که از دو گونه خطا بر حذر باشید: اول) توافق هسته‌ای یکطرفه که تنها به سود رژیم جمهوری اسلامی است؛ دوم) جنگی که منجر به خسارت جانی و مالی مردم ایران و آمریکا خواهد شد.»

 

نویسندگان نامه خطاب به رئیس‌ جمهور و اعضای کنگره، با درخواست انتخاب راه جایگزین از ایشان خواستند تا در کنار ملت ایران ایستاده و به جهان یادآوری کنند که آمریکا دوست مردم ایران است نه دشمن.

 

آنها تاکید کرده اند: «در کنار مردم ایران بایستید و اطمینان داشته باشید که مانند آنچه در اروپای شرقی رخ داد، در ایران نیز زندگی بر مرگ، آزادی بر اسارت و بخشندگی بر قساوت چیره خواهد شد. به جهانیان یادآوری کنید که چرا آمریکا دوست مردم ایران است – و نه دشمن. مردم ایران سزاوار پشتیبانی اخلاقی ما هستند.»

 

این نامه به امضای شهره آغداشلو، بازیگر سینما، حمید اکبری، استاد دانشگاه، لوتر الخاص، بازرگان، اردشیر بابک نیا، پزشک و استاد علوم بهداشتی، عسل پهلوان، ناشر و مدیر اجرائی فردوسی امروز، هوشنگ توزیع، نمایشنامه نویس و بازیگر، عباس خسروی فارسانی، تحلیلگر سیاسی، بیژن خلیلی، ناشر و روزنامه نگار، مریم سیحون، بنیانگذار گالری سیحون، پرویز صیاد، نمایشنامه نویس و فیلم ساز، مهرانگیز کار، فعال حقوق بشر، هما میرافشار، ترانه سرا و شاعر و تعدادی دیگر از ایرانیان مقیم آمریکا رسیده است.


نظرات بسته است.

مطالب دیگر