دماوند – جواد متولی: رسانه‌های عربستان سعودی در روزهای گذشته خبر از اجرای گروه رقص ایرلندی Spirit of the Dance را منتشر کردند. این گروه قرار بود در «مرکز فرهنگی ملک فهد» شهر ریاض، پایتخت این کشور برنامه داشته باشد و بعد از دو اجرا در ریاض به مناسبت روز جهانی زن در روزهای ۸ و ۹ مارس، روزهای ۱۵ و ۱۶ مارس نیز در شهر جده به روی صحنه برود. این تنها خبر شگفتی آفرین از «اصلاحات» در عربستان نبود. پیشتر اخبار اعطای مجوز رانندگی به زنان و حق سرپرستی فرزندان پس از طلاق هم منتشر شده بود. تغییراتی که از جمله امتیازات زنان در اصلاحات اجتماعی است و ملک سلمان پادشاه عربستان در طول دو سال گذشته، پیگیری این اصلاحات را به شاهزاده محمد بن سلمان سپرده است.

 

اکنون گزارش شده که مادران در عربستان سعودی با تغییرات اعمال شده در قانون، می‌توانند پس از طلاق، حتی بدون ارائه دعوی حقوقی فرزندان خود را نگهداری کنند. تا پیش از این، یک زن در جامعه عربستان سالها وقت خود را در دادگاه صرف می کرد تا تنها بتواند فرزندانش را ببیند.

 

این قانون جدید همچنین اجازه می‌دهد تا مادران طلاق گرفته برای انجام امور قانونی کودکان خود و گرفتن پاسپورت بدون وجود مانع اقدام نمایند. این اتفاقات در کشوری رخ می‌دهد که برابر قوانین مذهبی و حقوقی تا سال گذشته میلادی، زنان همچنان نیاز به اجازه سرپرست مرد برای سفر، طلاق، شغل و یا حتا عمل جراحی انتخابی بوده‌اند. جایی که حالا شش ماه است پادشاهی آن اعلام کرده زنان می‌توانند رانندگی کنند.

 

 

اینها بخشی از مجموعه اصلاحات اجتماعی و اقتصادی فراگیر معروف به «چشم انداز ۲۰۳۰» در عربستان سعودی است. اصلاحاتی که می‌خواهد هم قوانین اجتماعی را تغییر دهد و هم وابستگی اقتصاد این کشور به نفت را تا جایی که ممکن است کم کند.

عربستان سعودی، کشوری است که برای مدتی طولانی متهم به تبعیض قانونی رسمی علیه زنان بود، حالا با شتاب بیشتری محدودیت‌ها را رفع و تغییرات و اصلاحات اجتماعی را اجرا می‌کند. اتفاقی که در بین مفتیان اهل تسنن این کشور مخالفانی هم دارد اما، حکومت توانسته تا این مخالفت‌ها را نیز کنترل کرده و به حداقل برساند.

 

 

تغییر رسمی رویکرد حکومت عربستان از سال‌های پادشاهی ملک عبدالله آغاز شد. در سال ۲۰۰۵ میلادی ملک عبدالله اجازه تحصیل بانوان در دانشگاه‌های داخلی و برنامه اعزام و بورسیه جوانان سعودی به دانشگاه‌های خارجی را صادر کرد. از آن زمان تا امروز بیش از ۳۵ هزار زن از این تسهیلات استفاده کردند. این زنان از سال ۲۰۱۰ آرام آرام فارغ‌التحصیل و وارد بازار کار شدند.

 

در سال ۲۰۱۱ ملک عبدالله چند تن از زنان این کشور را به عضویت شورای مشورتی سلطنت منصوب نمود. در سال ۲۰۱۲ نیز اجازه رقابت زنان عربستانی در المپیک را صادر کرد. از آن تاریخ تا امروز زنان عربستانی این امکان را یافتند تا در بازی‌های جهانی المپیک به رقابت بپردازند.

 

 

در دسامبر ۲۰۱۵ میلادی حکومت عربستان سعودی چند سال پس از ورود بانوان به شورای مشورتی سلطنت، انتخابات شوراهای شهر را برگزار کرد. انتخاباتی که در آن برای اولین بار اجازه داد تا زنان بتوانند هم به‌عنوان نامزد و هم به‌عنوان رأی دهنده مشارکت کنند. اگر چه زنان عربستانی تنها ۲۱ کرسی از ۲۰۰۰ کرسی شوراهای شهر را در اختیار گرفتند، اما این اتفاق کم نظیر قدم اول ملک سلمان و مشاوران جوانش بود.

 

در گزارش تبعیض و برابری جنسیتی سال ۲۰۱۷ که توسط مجمع جهانی اقتصاد تهیه شده؛ عربستان با وجود چند رتبه کاهش مثبت، همچنان در رتبه ۱۳۸ قرار دارد. جایی که در بین ۱۴۴ کشور جهان بعد از عربستان، کشورهای ایران و یمن و سوریه در قعر جدول ایستاده‌اند.


نظرات بسته است.

مطالب دیگر