مرتضی اسماعیل پور

یکشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۶

بخش:
ایران‌زمین - حقوق بشر - سیاسی - مطالب ویژه


نگرانی نظام از برملا شدن فعالیت‌های اتمی جمهوری اسلامی ناشی از اطلاع کاووس سیدامامی و دیگر فعالان محیط‌ زیست از آلوده بودن گیاهان، جانواران و منابع آبی مناطق نزدیک به سایت‌های اتمی ایران به تشعشعات و مواد رادیواکتیو و همچنین اعلام و انتشار خطرات ناشی از موارد متعدد این آلودگی‌ها در پروژه‌های متعلق به سپاه به خصوص در زمینه سدسازی و پروژه‌های عمرانی و در کنار آن نگرانی فعالان محیط‌ زیست از انتشار گسترده آلودگی رادیواکتیو منتقل شده به آب‌های آلوده مصرف شده در کشاورزی منجر به خط و نشان کشیدن و در نهایت بازداشت کاووس سیدامامی و دیگر فعالان محیط زیست ایران شد.

 

مرگ ناگهانی کاووس سیدامامی و سقوط هواپیمای تهران یاسوج که تعدادی از مسافران آن اساتید و فعالان محیط زیستی بودند و همچنین تصادف نابهنگام دو تن از فعالان محیط زیست در شهرستان جم از توابع استان بوشهر یک به یک پازلی را نشان می‌دهد که احتمال تصادفی بودن هر سه این رویدادهای مهم را زیرسوال می برد.

 

واکنش سپاه و نظام به مبحث آلودگی محیط زیست

 

پس از بازداشت فعالان محیط زیستی بسیاری از مقامات امنیتی مواضع نزدیک به همدیگر گرفته‌اند. حسن فیروزآبادی در سخنرانی خود اشاره می‌کند «سوسمار، مارمولک و آفتاب‌پرست برای جذب امواج اتمی و جاسوسی از ایران استفاده کرده است.» و یا مقامات قوه قضائیه فعالان محیط زیستی را جاسوس آمریکا معرفی می‌کنند و پس از آن سردار غلامرضا جلالی که مسئولیت سازمان پدافند غیرعامل کشور را برعهده دارد در میان یکی از سخنرانی‌های خود اشاره می کند که «آمریکا قصد دارد با دستکاری ژنتیک گیاهان و آلوده کردن آب ها در جنگ های بیوشمی وارد شود».

 

وی در سخنرانی خود مشخصا تاکید می‌کند که «دشمن با دستکاری ژنتیک ویروس‎ها و باکتری‎ها به دنبال حملات بیوتروریستی است». اشاره نزدیک مقامات ایرانی به یکدیگر، حول محور آلوده بودن گیاهان و مبحث رادیواکتیو دارد و دلیل آن نیز نمونه برداری تیم موسسه حیات وحش میراث پارسیان از گونه های خاص جانوری و گیاهان نادر بوده است که پس از نمونه برداری آن نمونه‌ها به پژوهشکده های دارای تجهیزات فوق مدرن منتقل شده است. انتقال این داده ها که جزو کارهای مداوم موسسه میراث پارسیان و دیگر سازمان های محیط زیستی بوده است این بار متفاوت ارزیابی می شود. نتیجه نمونه‌های آفتاب پرست، سوسمار، مامولک و انواع گونه‌های گیاهای در یک پژوهشکده آمریکایی نشان از آثار بسیار رادیواکتیو زیاد بر روی گیاهان و جانوران بوده است.

 

تحقیق بر روی این گیاهان و جانوران در نتیجه مشخص می‌کند که مناطق نزدیک به سایت های اتمی جمهوری اسلامی دارای آلودگی شدید به مواد و تشعشعات رادیواکتیو بوده است.

 

فعالیت موسسه حیات وحش میراث پارسیان

 

دستپاچگی مقامات ایرانی و انتشار ویدئوهایی در شبکه‌های اجتماعی و تلویزیون جمهوری اسلامی مبنی بر جاسوسی کاووس سیدامامی و دیگر فعالان محیط زیست از نیروگاه‌های اتمی خود نشان از آن میدهد که مقامات ایرانی نگران وضعیت لو رفتن فعالیت‌های اتمی هستند. گروه فعالان محیط زیست که دست بازی در جستجو در مناطق خاص داشتند و به دنبال نجات گونه‌های انقراض یافته بودند، ناخواسته وارد جریان امنیتی شدند که پس از مدتی گریبان آنها را گرفت.

 

پروژه حفاظت از «دلفین بینی بطری» که از جمله مهمترین موارد مطالعاتی تیم کاووس سیدامامی بود از جمله پروژه‌های مرتبط با موضوع اتمی ایران شد.

 

تیم همکاران وی پس از مطالعه روی آثار آلودگی‌های اتمی بر گونه های جانوری در سطح و کنار خلیج فارس دریافتند که پسماندهای آلوده در دریا موجب مرگ ناگهانی دلفین های نزدیک سواحل خلیج فارس بوده است.

 

مرگ دستکم پنجاه دلفین و هزاران آبزی دیگر در خلیج‌فارس همگی به دلیل سر ریز شدن پساب‌های نیروگاه اتمی بوشهر بود. موسسه میراث پارسیان که نمونه برداری از گونه های مختلف جانوری و گیاهی  داشتند پس از ارسال آن به پژوهشگاه‌های فوق پیشرفته در ایالات متحده آمریکا ناخواسته اطلاعاتی در زمینه فعالیت‌های اتمی ایران به غرب دادند. در این گزارش آمده است که به دلیل سرزیر پساب های نیروگاه اتمی بوشهر سیستم عصبی دلفین‌ها از کار افتاده و در نتیجه دست به مرگ دسته جمعی زده اند.

 

موسسه حیات وحش میراث پارسیان همانطور که اشاره در مورد گونه های در خطر از جمله پلنگ، یوزآسیایی، قوچ و میش ایرانی، دلفین‌ها و خرس سیاه آسیایی فعالیت داشتند که مناطق رویت شده این جانوران در حال انقراض گاها در نزدیک سایت های اتمی بوده است اما آنچه جمهوری اسلامی تاکید بر رصد سایت‌ها توسط این گروه از طریق دوربین‌های حفاظت محیط زیستی دارند یک اشتباه فهمی از دوربین‌های موجود محیط زیستی می باشد زیرا فعالان محیط زیست نهایت تا ۳۰ متر جلوتر خود را از طریق آن تجهیزات مشاهده و ثبت می‌کردند.

 

دادستان تهران بلافاصله پس از خبررسانی بازداشت هفت فعال محیط زیست در گزارش خود اعلام کرد که بازداشت شدگان پرونده زیست محیطی با افسران اطلاعاتی سیا و موساد در رابطه با «موضوعات زیست‌محیطی، نفوذ در جامعه علمی ایران و جمع‌آوری اطلاعات از اماکن حساس و حیاتی کشور» همکاری داشتند و به دلیل این موضوع و پیگیری پایگاه‌های موشکی کشور به جاسوسی متهم هستند.

 

عباس جعفری‌دولت‌آبادی، دادستان تهران درخصوص مراد طاهباز نیز عنوان کرد که «برخی متهمان به انجام سفرهای متعدد به سرزمین‌های اشغالی از جمله به منظور شرکت در کنفرانس منارید که با حضور افسر اطلاعاتی موساد در رژیم صهیونیستی برگزار شده، اقرار و اذعان کرده‌اند که هدف کلی پروژه مشترک سازمان سیا و موساد، ایجاد بحران در برخی از حوزه‌های زیست‌محیطی ایران بوده.»

 

مراد طاهبا شهروند ایرانی-آمریکایی است که از سوی مقامات ایران سه تبعیتی معرفی شد و وی را از متهمان اصلی «کیس محیط زیست» اعلام کردند. همچنین کاووس سیدامامی را به عنوان مهره اصلی ارتباط با افسران اطلاعاتی در ایران معرفی کردند.

 

مرگ پرابهام کاووس سید امامی

 

پس از اعلام خودکشی سیدامامی در سوئیت مخصوص نگهداری زندانیان امنیتی، بسیاری از رسانه‌ها به این موضوع واکنش نشان دادند. زندانی سیاسی سابق از جمله بهمن احمدی‌امویی در توییتر عنوان کرد «وقتی به عنوان زندانی وارد ۲۰۹ می شوی غیر از لباس زیر، همه را از تو می گیرند. حتی عینک را. لباس زندان و دمپایی به تو می دهند. امکان خود کشی هم وجود ندارد. مگر این که جسم سختی به سرت بخورد یا سرت به یک جسم سخت. مثل زهرا کاظمی» و بسیاری از زندانیان دیگر نیز خودکشی پر ابهام کاووس سیدامامی را یک پازل نیمه تمام معرفی کردند.

 

به گفته مقامات قضایی و امنیتی نیز کاووس سیدامامی در اتاق بهداشتی خودکشی کرده که این امر کمی مورد تردید قرار می‌گیرد زیرا  کسانی که زندانی بوده اند مطلع هستند که مراقبان یا به گفته نظام «اپراتورها» مداوم زندانیان را رصد می‌کنند و امکان ندارد که یک زندانی بیش از هشت ساعت خودکشی کرده باشد و کسی اطلاعی پیدا نکند مگر اینکه خودکشی شدن آن فرد از زنده ماندنش برای دستگاه امنیتی ارزشمندتر باشد.

خودکشی شدن زندانیان صرفا درخصوص سیدامامی رخ نداده و طی سالهای پس از انقلاب ده‌ها زندانی به شکلی مرموز و پر ابهام خودکشی شده‌اند که می‌توان به سینا قنبری و یا امیدرضا میرصیافی اشاره داشت که در تاریخ ۲۸ اسفند ۱۳۸۷ به جرم توهین به خمینی و خامنه‌ای در زندان اوین خودکشی شده است.

 

اتهام پس از مرگ

 

هر چند از جزئیات مرگ و یا خودکشی کاووس سیدامامی اطلاعی دقیقی در دست نیست و در این میان تنها نظرات چند نماینده مجلس که آنها نیز لحظه خودکشی را ندیده‌اند، مطرح شده است اما آنچه مشخص است رویکرد تکراری جمهوری اسلامی در برخورد با زندانیان است. مقامات ایران با هدایت تیم اطلاعات سپاه اتهامات متعددی علیه سیدامامی مطرح کرده اند و خودکشی وی را نیز نتیجه باخت او در دوران بازجویی ارزیابی کرده‌اند اما چطور یک فرد «لائیک» و یا «جاسوس» از خروجی نظارت شدید و امنیتی دانشگاه امام‌ صادق بیرون آمده که وی را عضو هئیت علمی و استادی در واحد جامعه شناسی ادیان قرار داده است!

 

اطلاعات سپاه پا از آن فراتر گذشته و در سفارش ساخت ویدئو تخریب چهره سیدامامی در تلویزیون جمهوری اسلامی عنوان می‌کند که وی و همکارانش دستی در خشکسالی ایران داشته اند که به قول ضرب المثلی مرغ پخته را به خنده وا می‌دارد! کاووس سیدامامی و همکارانش در سازمان مردم نهاد «میراث پارسیان» سال گذشته در خصوص خسکسالی تحقیقاتی انجام داده‌اند که این تحقیقات نشان از آن می‌دهد که دلیل خشکسالی ایران عمدتا به دلیل سدسازی‌های بی‌رویه زیر نظر  سپاه بوده است. به گفته بسیاری از کارشناسان محیط زیست دلیل اصلی تشدید خشکسالی در ایران سدسازی بی‌رویه بوده است.

 

آنچه مشخص است رویکرد امنیتی سپاه و اطلاعات سپاه علیه تیم فعالان محیط زیست ناشی از نگرانی از لو رفتن اطلاعات مرتبط با فعالیت‌های اتمی بوده است که سپاه در حال حاضر نفوذ و تاثیر بسزایی در ساخت موشک‌ها و سلاح‌های اتمی داشته است.

 

ادامه بازداشت و روند بازجویی فعالان محیط زیست

 

مرگ کاووس سیدامامی پایان پرونده فعالان محیط زیست نبود. به گفته محمدرضا تابش یکی از نمایندگان مجلس جمهوری اسلامی در هواپیمای آسمان که از تهران به یاسوج در حرکت بود تعدادی از فعالان محیط زیست جهت شهادت درخصوص فعالیت‌های موسسه میراث پارسیان حضور داشتند که در نهایت آن هواپیما با حضور دیگر مسافران به رشته های کوه‌های دنا برخورد و تمامی سرنشینان جانشان را از دست می‌دهند. چندی بعد چهار فعال محیط زیست دیگر در شهر هرمزگان و بندرعباس توسط مامورین امنیتی بازداشت می‌شوند که هم چنان نیز از سرگذشت آنان اطلاعی در دست نیست. نیروهای امنیتی فضا را بر فعالیت‌های محیط زیستی چنان محدود و امنیتی کردند که پس از آن خبری درخصوص درگذشت دو برادر فعال محیط زیست در شهر جم از توابع بوشهر نیز مخابره می‌شود.

 

اتفاقات پیاپی و مرتبط به «کیس محیط زیست» به حدی پیش می‌رود که منابع قضایی در ایران اعلام می‌کنند که فعالان محیط زیست متهم به جاسوسی برای اسرائیل و آمریکا شده‌اند و این پرونده روال کار خود را پیش خواهد برد که همین امر منجر به واکنش مجلس و تشکیل پیگیری درخصوص دلایل بازداشت فعالان محیط زیست شده است اما آنچه مشهود است شکل گیری و یا عدم شکل گیری کمیسیون‌های مرتبط و یا کارگروه‌های تحقیقی در زمانی که دست سپاه و نیروهای امنیتی در آن رنگ پیدا کرده باشد، بی فایده خواهد بود.

 

ممانعت از خروج مریم ممبینی همسر کاووس سیدامامی

 

پس از درگذشت سیدامامی حواشی برای خانواده او نیز ایجاد شد. خبرنویسان رسانه های امنیتی با یهودی خواندن سیدامامی و در کنار آن اتهامات بی اساس دیگر، تلاش کردند خانواده فعال محیط زیستی که دیگر زنده نیست را در تنگنا قرار دهند. این فشارها نهایت به ممنوع الخروجی مریم ممبینی رسید. او که به همراه دو فرزند خود قصد خروج از کشور به مقصد کانادا را داشت در دقایق آخر ممنوع الخروج شد. در پی آن وزیر خارجه کشور کانادا اعلام کرد: «از این‌که مطلع شدم مریم ممبینی، همسر کاووس سیدامامی، از ترک ایران منع شده، عصبانی ام. درخواست می‌کنیم که او به عنوان یک کانادایی از آزادی بازگشت به خانه برخوردار شود.»

 

رامین سیدامامی نیز پس از سوار شدن بر هواپیما نامه ای را منتشر کرد که در آن رفتارهای امنیتی ها را شرح داده است که به تهدید خانواده سیدامامی مبنی بر اینکه اگر «خفه نشوند، خفه شان میکنیم» نیز اشاره شده است. نگرانی از خروج و به شکلی گروگان گیری طی سالهای پس از انقلاب اسلامی در ایران بارها و بارها صورت گرفته است که نشانه ای از واهه و ترس از کشف حقیقت است.

 

گسترش قلمرو سپاه در ایران

 

سپاه پاسداران جمهوری اسلامی طی سال‌های پس از جنگ ایران وعراق، قلمرو خود را خود را در ایران وسیع و وسیعتر کرده است. تشکیل سپاه سازندگی و حضور در راه سازی و سدسازی که نتیجه آن دریافت مبالغ کلان بوده است، سپاه را به مبحث قدرت و ثروت هر چه بیشتر نزدیک کرد. در سال‌های پس از ریاست جمهوری محموداحمدی‌نژاد، حمایت وی از سپاه به عنوان نیروی برتر در تولید انرژی و دخالت در امور سیاست داخلی و خارجی جایگاه خاصی به آن بخشید. طمع قدرت و انگیزه دخالت در امور داخلی و خارجی منجر به انحصاری شدن قدرت سپاه در ساخت و ساز داخلی شد و در نتیجه این روند منجر به ارتباط گیری با شرکت های بزرگ خارجی گردید که تمامی این مسیر قدرت سپاه را افزایش داده است. حال سپاه با قدرت گرفتن و نفوذ خاص خود در دستگاه رهبری جمهوری اسلامی در تمامی امور و بخصوص سدسازی و اداره و یا راه اندازی پایگاه‌های موشکی نیز پای خود را فراتر گذاشته و با وجود ایجاد صدمات جبران ناپذیر به دنبال دستیابی به سلاح هسته ای است. سپاه در این مسیر نه تنها حاضر به خودکشی کشاندن افرادی همچون کاووس سیدامامی است، بلکه آماده به مبارزه با تک تک شهروندان ایرانی جهت رسیدن به مقاصد اتمی خود می‌باشد.


نظرات بسته است.