صدها نفر از کشاورزان منطقه ورزنه در شرق اصفهان پیش از ظهر روز جمعه ۱۸ اسفند در اطراف تاسیسات انتقال آب در اطراف روستای باقرآباد، از توابع ورزنه، تجمع کردند. این کشاورزان در اعتراض به انتقال آب زاینده‌رود به یزد قصد تخریب تاسیسات انتقال آب را داشتند که با مداخله نیروی انتظامی، با ماموران درگیر شده که منجر به زخمی شدن چندین نفر از کشاورزان شد.

 

این کشاورزان در شعارهای خود با دروغگو خطاب کردن حسن روحانی خواستار اختصاص آب به زمین های کشاورزی خود شدند. حسن روحانی در جریان تبلیغات انتخاباتی خود وعده داده بود استان اصفهان را از خطر خشکسالی دور خواهد کرد و آب را به رودخانه خشک شده زاینده رود بر می‌گرداند.

 

بنا به گزارش ایرنا نیروی انتظامی برای پراکندن کشاورزان معترض گاز اشک‌آور به کار برده است. برخی منابع آگاه از مجروح شدن چهار تا پنج نفر در این اعتراضات خبر دادند که به گفته آنها افراد مجروح برای درمان به بیمارستان‌های اصفهان منتقل شده‌اند.

 

 

معترضان در محل تاسیسات آب انتقالی یزد به برخی از تاسیسات شبکه برق و تیرهای برق آسیب رساندند که باعث اختلال در شبکه برق‌رسانی و آب‌رسانی ورزنه شده است. کشاورزان منطقه ورزنه در روزها و هفته‌های اخیر از جمله در مقابل شرکت آب منطقه‌ای و پل خواجوی اصفهان تجمع کرده بودند.

 

در جریان اعتراضات دریروز کشاورزان ورزنه، سقوط دو تیر برق موقتا جریان انتقال آب به استان یزد قطع کرد و گزارشات دریافتی حاکی از آن است که بر اثر آسیب به خط برق، انتقال آب به یزد با اختلال مواجه شده و مدیرکل مدیریت بحران استان یزد از حل معضل آب شرب مردم این استان در آینده نزدیک خبر داده است.

 

ویدئوهایی که از تجمع کشاورزان ورزنه در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده شمار کشاورزان معترض را بسیار بیشتر نشان می‌دهند. در این ویدیوها معترضان شعارهای تندی علیه مقامات جمهوری اسلامی سر می‌دهند.

 

بحران آب در ایران به مرحله حاد وارد شده است. این مسئله در نقاط مختلف کشور باعث تنش‌ها و درگیری‌های زیادی شده است. کاهش بارندگی و مهم‌تر از آن، عدم‌ مدیریت منابع آب و استفاده درست از آن ایران را با تهدید‌ جدی بحران کمبود آب مواجه ساخته است.


نظرات بسته است.

مطالب دیگر