جمعه ۱۸ اسفند ۱۳۹۶

بخش:
حقوق بشر - خبر - سیاسی - گزارش


قادر قادری، از اعضای ارشد حزب دموکرات کردستان، در یک حمله مسلحانه در اطراف سلیمانیه کردستان عراق به قتل رسید.

 

وب‌سایت حزب دموکرات کردستان، «قادر قادری» را از کادرهای قدیمی این حزب و یک فرمانده نظامی برجسته‌ توصیف و ضمن اعلام خبر ترور وی، جمهوری اسلامی ایران را مسئول این ترور معرفی کرد.

 

حزب دمکرات کردستان با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: «۲۰ گلوله به خودروی قادر قادری اصابت کرده و پیکر وی صبح چهارشنبه (۱۶ اسفند) در کنار ماشین پیدا شده است.»

 

در بیانیه‌ این حزب، ضمن یادآوری چند عملیات ترور علیه احزاب کرد آمده است: «فرد ترور شده هیچ خصومت شخصی با کسی نداشته و ما معتقدیم که مسئولیت این ترور بر عهده جمهوری اسلامی است.»

 

برپایه گزارشات محلی، تحقیقات پلیس اقلیم کردستان عراق در مورد این سوءقصد آغاز شده است. قادر قادری ۵۵ ساله و اهل پیرانشهر از ۳۵ سال قبل جزو پیشمرگه حزب و در قدیم از فرماندهان نظامی آن بود اما در سال‌های اخیر، مسئولیت یکی از حوزه‌های تشکیلاتی را بر عهده داشته است.

 

آسو حسن‌زاده، سخنگوی حزب دمکرات کردستان به رسانه‌ها می‌گوید:«ماشین ترور جمهوری اسلامی دوباره به راه افتاده است. جمهوری اسلامی در عراق نفوذ زیادی دارد. در سال‌های ۹۰ میلادی که احزاب کرد درگیر تفرقه و جنگ داخلی بودند، سلول‌های تروریستی و امنیتی درست کرده بود. جمهوری اسلامی به خصوص پس از رفراندوم که وضعیت اقلیم بدتر شده، زمینه ‌بهتری یافته تا تهدیدهایش علیه حزب ما را عملی کند.»

 

حسن زاده ابراز امیدواری می‌کند که دستگاه قضایی و انتظامی اقلیم کردستان تحقیقات لازم را به جریان بیندازند: «مقامات اقلیم به خاطر منافع خودشان هم که شده باید تحقیق در زمینه ترورها را جدی بگیرند.»

 

پنج روز پیش از ترور قادر قادری، خودروی «صلاح رحمانی» یکی از فرماندهان حزب دمکرات کردستان ایران بر اثر انفجار یک بمب جاسازی شده، منفجر شد. پسر ۳۳ ساله وی «صباح» که همراه او بود، در این انفجار کشته شده و صلاح رحمانی نیز به هر دو پایش را از دست داد.

حزب دموکرات کردستان ایران با حزب دموکرات کردستان تفاوت دارد.

 

 

شب یلدای سال ۹۵ نیز انفجاری در مقابل دفتر حزب دموکرات کردستان ادر نزدیکی شهر کویه در کردستان عراق، جان شش نفر را گرفت و چهار نفر را زخمی کرد. “حدک” مسئولیت آن انفجار را نیز به جمهوری اسلامی نسبت داده است.


نظرات بسته است.

مطالب دیگر