یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۶

بخش:
خبر - سیاسی - ورزشی


جنجال بر سر جلوگیری از مسابقه ورزشکاران ایرانی با اسرائیلی به مرحله تازه‌ای رسید. استعفای رسول خادم، رئیس فدراسیون کشتی، حمایت روسای هیئت‌های استانی کشتی را به دنبال داشت. روز ۱۰ اسفند روسای هیئت های استانی کشتی نیز در حمایت از او  استعفای دسته‌جمعی خود را اعلام کردند.

 

رسول خادم در بیانیه دوم خود که ۱۲ اسفندماه منتشر شد، مقامهای جمهوری اسلامی را افرادی توصیف کرد که «قهرمانان ملی را سپر بلای خود قرار می‌دهند.»

 

رئیس مستعفی فدراسیون کشتی ایران در این بیانیه مقامات سیاسی جمهوری اسلامی را به «بی‌تفاوتی نسبت به جایگاه قهرمانان ملی» و دروغگویی متهم کرده و گفته است: «جوایز و افتخاراتی که ورزشکاران کسب می‌کنند برای رجال مسئول یک نوع سرگرمی اجتماعی است».

 

خادم که روز هفتم اسفند در مصاحبه‌ای از مراجع سیاسی جمهوری اسلامی خواسته بود تا “خودشان مواضع کشور درباره رویارویی ورزشکاران ایرانی با رقبای اسرائیلی را به اطلاع کمیته بین‌المللی المپیک برسانند و پای آن بایستند”؛ نهم اسفندماه با اعلام این که «نمی‌توانم به کشتی دروغ بگویم تا بمانم» از سمت خود استعفا داد.

 

این کشتی گیر باسابقه که پیشتر خود نیز قربانی این تصمیمات جمهوری اسلامی بوده و با عدم بازی در مقابل حریف اسرائیلی، طعم این سیاستهای غلط را چشیده است در بیانیه خود می نویسد: «بی تفاوتی شما نسبت به جایگاه قهرمانان ملی و ناراستی در رفتار و گفتارتان که هم شعار عدم مسابقه با ورزشکاران رژیم صهیونیستی را بعنوان خط قرمز و پیام انقلاب سر می‌دهید و هم پشت سر، تلاش می کنید ورزشکاران ایرانی از طریق گواهی پزشکی و یا به حریف قبلی باختن، به گونه ای تدبیر کنند که کسی متوجه عدم رویارویی آنها با رژیم صهیونیستی نشود، آدمی را به این نتیجه می رساند که شما به آنچه می‌گویید اعتقاد ندارید.»

 

وی با انتقاد از عدم حمایت دیپلماتیک مقامات جمهوری اسلامی در زمان محرومیت‌های ورزشکاران ایرانی قربانی سیاست‌های دولت‌مردان می گوید: «ما قهرمان ملی را منفعلانه و مظلومانه جلو می‌فرستیم، بدون هیچ حمایت دیپلماتیکی. بعد مجبور می‌شویم بر خلاف ادعایمان از ورزشکار بخواهیم پیش از مواجه با رژیم صهیونیستی، ببازد و یا مریض شود.»

 

استعفای رسول خادم که خود از نظر سیاسی به اصولگرایان متمایل است، ایستادن وی در مقابل جریانی قلمداد می شود که طی دو هفته اخیر از او می‌خواست در مسئله «مبارزه ورزشکاران ایرانی با اسرائیل» سکوت کند. رئیس فدراسیون کشتی ایران، پیشتر در اعتراض به مسئله رقابت نکردن ورزشکاران ایرانی با حریفان اسرائیلی، از عضویت در هیئت‌ رئیسه اتحادیه جهانی کشتی هم استعفا کرده بود.


نظرات بسته است.

مطالب دیگر