دوشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۶

بخش:
اجتماعی - حقوق بشر - خبر - سیاسی


زهرا رهنورد، همسر میرحسین موسوی و رئیس سابق دانشگاه الزهرا با انتشار یک کارتون، مخالفت خود را با حجاب اجباری اعلام کرد.

در روزهای اخیر، بازداشت خشونت آمیز دست کم سه زن معترض به حجاب اجباری در تهران، واکنش های گسترده‌ای به دنبال داشته است. مریم شریعتمداری، همراز صادقی و شاپرک شجری زاده، تاکنون، آخرین زنانی بوده اند که در نقاط مختلف تهران علیه حجاب اجباری اعتراض کرده و با خشونت بازداشت شده‌اند.

اما شامگاه یکشنبه ششم اسفند، در پی دیدار دختران میرحسین موسوی و زهرا رهنورد با آنها در حصر خانگی، کارتونی با امضای رهنورد منتشر شد که مخالفت وی با حجاب اجباری را اعلام می کرد. اتفاقی که در شبکه‌های اجتماعی بازتاب زیادی پیدا کرد. نکته‌ای که در بازتاب انتشار این کارتون بیشتر به چشم آمد، توجه فعالان به سوابق سیاسی و اجتماعی زهرا رهنورد بود.

امیرحسین اعتمادی، فعال سیاسی ساکن آمریکا با اشاره به دوره مدیریت رهنورد در دانشگاه الزهرا نوشت: «مخالف بودن زهرا رهنورد با حجاب اجباری رو زمانی می‌شه جدی گرفت که بیاد به طور کامل توضیح بده که مثلا در دوره ریاستش در دانشگاه الزهرا یا عضویتش در “شورای فرهنگی – اجتماعی زنان”، چه نقشی در تحکیم حجاب اجباری و نقض حقوق زنان داشته و به خاطر نقشش درخواست بخشش کنه.»

وی در ادامه با اشاره به شعار«ببخش و فراموش کن» افزود: «چیزی که به اسم “ببخش و فراموش کن” تبلیغ می‌شه حرف بی‌ربطیه‌. یک اینکه: ظلم / تبعیض / سرکوب / کشتار رو همیشه باید به یاد داشت و یادآوری کرد تا جلوی تکرارش گرفته بشه. دو اینکه: اگر بخششی قراره اتفاق بیفته باید از موضع قدرت و اختیار و بعد از روشن شدن زوایای تاریک، و درخواست فرد مجرم باشه.»

شاهد علوی، روزنامه نگار نیز در فیسوک خود در توضیح مخالفت رهنورد با حجاب اجباری می‌نویسد: «این خیلی خوب است که زهرا رهنورد به عنوان زنی محجبه، همسر یکی از مهمترین مقامات جمهوری اسلامی در دهه طلایی تحمیل بدترین نوع حجاب و رئیس پیشین مهمترین دانشگاه زنان کشور می‌گوید “با حجاب مخالفم.” اما این جمله ناقص و ‌گمراه کننده است. ایشان «باید» می‌گفت: “پیشتر موافق حجاب اجباری بودم و با زبان و قلم و‌ عملم در خدمت این اجبار بودم اما حالا می‌دانم اشتباه می‌کردم و برای همین اکنون مخالف این اجبارم. این «باید» برآمده از رنجی وصف ناشدنی است که اجبارها و تحمیل‌ها و سرکوب‌های نظام اسلامی و‌ دهه طلایی‌ ایشان و همفکرانش بر ما کودکان و زنان و مردان غیرخودی دهه شصت تحمیل کرد. همه آن‌ عشاق امام کشتار، کم و زیاد، هر کدام به قدر مسئولیت‌شان و در حدی که به آن تفکر ویرانگر خدمت کردند در ستمی که بر ما رفت مسئول هستندما فراموش نکرده‌ایم» 

علوی در پایان نقل قولی از زهرا رهنورد در روزنامه کیهان مورخ ۹/۸/۱۹۸۴ آورده که رهنورد گفته بود: «حفظ حجاب اسلامی مهمتر از حفظ خلیج فارس است.»

سولماز اسکندری، فعال مدنی مقیم اروپا نیز با اشاره به کتاب های منتش شده زهرا رهنورد در زمینه حجاب می‌گوید: «فمینیست اسلامی، تئوریسین حجاب، نویسنده چند جلد کتاب در مدح حجاب، موافق گشت ارشاد، رئیس دانشگاه تفکیک جنسیتی شده الزهرا، زهرا رهنورد، یه طرح زده که بیشتر مظلومیت و معصومیت مامور سرکوبگر جمهوری اسلامی رو نشون میده که گویا از سقوط دختران انقلاب جلوگیری میکنه.»

او در ادامه با اشاره به تضاد مواضع رهنورد می‌افزاید: «هم با اسلام‌گرایان بنیادگرا هستم و کتاب‌هایی مثل طلوع زن مسلمان، پیام حجاب زن مسلمان، زیبایی حجاب و حجاب زیبایی را مینویسم و هم  با زنانی که حجاب‌ها را بر سر چوب کرده اند، احساس همدلی دارم


نظرات بسته است.