شاهین صادق زاده میلانی

چهارشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۶

بخش:
اجتماعی - سیاسی - یادداشت‌ها


در ماه های اخیر نشانه های زیادی از افول محبوبیت اصلاح طلبان در فضای مجازی دیده شده است. شعارهای تظاهرکنندگان در اعتراض های خیابانی دی ماه ۱۳۹۶ و همچنین نتایج نظرسنجی مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران هم علائمی خارج از فضای مجازی هستند که حداقل در مقطع مفعلی دلالت بر کاهش اقبال عمومی به اصلاح طلبان می‌کنند.

 

یکی از اولین هشتگهایی که چند ماه قبل اصلاح طلبان را هدف قرار داد هشتگ #ژن_خوب بود که اشاره به صحبتهای حمیدرضا عارف، پسر محمد رضا عارف، رئیس فراکسیون اصلاح طلبان در مجلس داشت.

 

حمید رضا عارف که در یک مصاحبه «ژن خوب» خود را از عوامل موفقیت اقتصادی خود دانسته بود با واکنش منفی کاربران شبکه های اجتماعی مواجه شد. دفاع ضمنی محمد رضا عارف از پسرش واکنشهای منفی را به شخص او و به رانتهای حکومتی نیز کشاند.

 

پس از اعلام اعضای کابینۀ پیشنهادی حسن روحانی نیز انتقادهای فراوانی از سوی حامیان او در فضای مجازی مطرح گردید. وزیر علوم روحانی باعث سرخوردگی بسیاری از دانشجویانی شد که از روحانی حمایت کرده بودند. همچنین وقتی او گفت که میخواسته چند وزیر زن معرفی کند ولی «نشد»، مجددا مورد انتقادهای بسیاری قرار گرفت.

 

اما اوج انتقادها پس از پخش گستردۀ جزئیات بودجۀ پیشنهادی دولت در فضای مجازی دیده شد. دولت که در کمک به زلزله زدگان کرمانشاه خوب عمل نکرده بود، با واکنش منفی شهروندانی مواجه شد که با تخصیص بودجه‌های کلان به نهادهای مذهبی مخالف بودند. در این زمان، یعنی آذر ماه، هشتگ #پشیمانم در فضای مجازی به راه افتاد و بسیاری از رای دهندگانی که چند ماه قبل به روحانی رای داده بودند از رای خود ابراز پشیمانی کردند.

 

در دی ماه اعتراضهای گسترده ای در سراسر ایران صورت گرفت. یکی از ویژگیهای این اعتراضها ماهیت رویکرد سکولار تظاهرکنندگان و اجتناب آنها از شعارهای مذهبی بود. همچنین بر خلاف دیگر تظاهراتهای سالهای اخیر شعاری در حمایت از رهبران جنبش سبز و یا در مورد رفع حصر آنها داده نشد. جهت شعارها به مطالباتی بسیار عمیق تر متمایل بود و نشان می‌داد که دغدغه های تظاهرکنندگان بسیار فراتر از مسائلی است که اصلاح طلبان در سالهای گذشته درگیر آن بوده‌اند. شعار «اصلاح طلب، اصولگرا، دیگه تمومه ماجرا» که در تجمع اعتراضی تعدادی از دانشجویان دانشگاه تهران سر داده شد مورد توجه بسیار ناظران سیاسی و رسانه ها قرار گرفت و اصلاح طلبان را هم مجبور به واکنش کرد.

 

پس از فروکش کردن اعتراضهای خیابانی، محمد خاتمی در اظهار نظری عجیب گفت که هر چند تظاهرکنندگان شعارهایی علیه کلیت جمهوری اسلامی سرداده اند با این حال برانداز نیستند. این اظهار نظر نیز با واکنش کاربران فضای مجازی رو به رو شد به نحوی که هشتگ #براندازم با هزاران توئیت در صدر ترندهای توئیتر فارسی قرار گرفت.

 

نتایج یک نظرسنجی که از سوی مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) انجام شده هم کاهش محبوبیت حسن روحانی و همچنین ابراهیم رئیسی را نمایش می‌دهد. بر اساس یافته های این نظرسنجی که به طور اختصاصی توسط سحام نیوز منتشر شده است ۲۹ درصد از کسانی که در خرداد ماه گذشته به حسن روحانی رای داده اند گفته اند که اگر انتخابات الان برگزار می‌شد در آن شرکت نمی‌کردند. این رقم در بین رای دهندگان به ابراهیم رئیسی حتی بالاتر بود و ۵۰ درصد از رای دهندگان به وی ابراز داشتند که اگر انتخابات الان برگزار میشد در انتخابات شرکت نمی‌کردند. اگر یافته های این نظرسنجی درست باشد، و همچنین اگر این رویکرد به دو جناح جمهوری اسلامی در ماهها و سالهای آینده تغییر چندانی به نفع این جناحها نکند، می‌توان گفت که جمهوری اسلامی با بحران کم سابقه‌ای در اقناع افکار عمومی برای حمایت از خود مواجه باشد.


نظرات بسته است.