شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۶

بخش:
خبر - سیاسی - ورزشی


اتحادیه جهانی کشتی، علیرضا کریمی، کشتی‌گیر تیم ایران را به مدت شش ماه از حضور در رقابت‌های بین المللی کشتی محروم کرد. حمیدرضا جمشیدی مربی کریمی نیز به مدت دو سال از حضور در رقابت‌ها محروم شده است.

 

این حکم پس از آن صادر شد که کریمی در رقابت‌های زیر ۲۳ سال جهان در سال جاری و به دستور مربیانش، مقابل حریف روس خود، عمدا شکست خورد تا در مرحله بعد با حریف اسرائیلی روبرو نشود. با وجود این، کریمی دوباره مجبور شد با حریف اسرائیلی کشتی بگیرد اما این بار از کشتی گرفتن پرهیز کرد.

 

جمهوری اسلامی، کشوری به نام اسرائیل را به رسمیت نمی شناسد و در چهار دهه گذشته ورزشکاران ایرانی از مسابقه با همتایان اسرائیلی خود خودداری کرده اند.

 

سیدعلی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، در دیداری خصوصی با علیرضا کریمی از او بابت کشتی نگرفتن با حریف اسرائیلی قدردانی و انگشتر خود را به او اهدا کرد.

 

اما رسول خادم، رئیس فدراسیون کشتی ایران با انتقاد از “سیاست منع مبارزه ورزشکاران ایرانی مقابل حریفان اسرائیلی” به رسانه‌ها گفته بود: «برای یک قهرمان، از دست دادن نتیجه، یعنی از دست دادن هر آن چه داشته است و این آسان نیست. حال این کشتی‌گیر مظلوم واقع شده و هیچ توجهی به این ندارد که فلان سازمان دعوتش کرده و با یک سکه از او تقدیر خواهد کرد.»

 

 

در پی صدور حکم محرومیت علیرضا کریمی و مربیش، فدراسیون کشتی ایران با صدور اطلاعیه ای، صدور این حکم را ناشی از «رایزنی های گسترده از سوی تیم دیپلماسی کشتی ایران و استفاده از تمامی ظرفیت هایی که در چند سال گذشته برای توسعه تعاملات دیپلماتیک کشتی ایران با دنیا فراهم شده بود» عنوان کرد.

 

فدراسیون کشتی ایران در عین حال هشدار داده که « بطور قطع با توجه به شرایط موجود در کمیته بین المللی المپیک، مواضع مراجع بین المللی در موارد مشابه بعدی بسیار جدی تر و پیچیده تر خواهد بود» و ابراز امیدواری کرده تا «برای حل این موضوع راهکاری از سوی مراجع ذیصلاح درنظر گرفته شود».

 

از اطلاعیه فدراسیون کشتی اینگونه برداشت می شود که کمیته بین المللی المپیک و فدراسیون بین المللی کشتی، درباره تکرار موارد مشابه از سوی کشتی گیران ایرانی در رقابت با حریفان اسرائیلی، به فدراسیون کشتی ایران اولتیماتوم داده اند.


نظرات بسته است.

مطالب دیگر