دماوند – سیدجواد متولی: عصر پنجشنبه ای که گذشت، خیابان انقلاب تهران، بار دیگر شاهد حرکت اعتراضی دیگری از دختران خیابان انقلاب بود. اینبار پست برق تقاطع خیابان وصال و انقلاب شاهد دختر جوان معترض دیگری به حجاب اجباری بود. این بار «اعظم جنگروی» که سابقه عضویت در مجمع زنان اصلاح طلب و حزب کارگزاران سازندگی را داشته، با برداشتن و در دست گرفتن روسری سفید اعتراض خود به حجاب اجباری را اعلام کرد.

 

این فعال سیاسی اصلاح طلب که در کمپین های انتخاباتی حسن روحانی نیز حضور فعالی داشته است، پیش از اعتراض در صفحه اینستاگرام خود با اعلام رسمی اقدام خود نوشت که از ادامه دادن اقدامات اصلاح طلبانه بی نتیجه خسته شده و برای همین به اقدام عملی رو می آورد.

 

 

تصویر اعظم جنگروی دختر امروز خیابان انقلاب در کنار خاتمی که در اینستاگرام او منتشر شده سند روشنی از فعالیت سیاسی وی در جبهه اصلاحات است هرچند تصریح کرده که این حرکتش «به هیچ سازمان یا گروه یا فردی مربوط نمی شود».

 

کاربران ایرانی در شبکه‌های اجتماعی، با هشتگ #اعظم_جنگروی، #دختران_خیابان_انقلاب و #خسته_شدم، بحثهای مختلفی را پیش کشیدند.

 

 

یک کاربر با اشاره به فیلم منتشر شده از جنگروی بر سکوی خیابان انقلاب نوشت:«از دیدن فیلم امروز خیابان انقلاب دلم گرفت؟ چرا اعظم ها این شیوه اعتراض را انتخاب کرده‌اند؟ چگونه آن مأمور بخود اجازه داد با یک دختر جوان به بهانه #عدم_رعایت_حجاب این‌گونه برخورد کند؟ کدام گناهش بیشتر است؟ موهای #اعظم_جنگروی یا دست‌های آن مرد؟»

 

کاربر دیگری با اشاره به دستگیری وحشیانه اعظم جنگروی نوشت: «اون تصویر جاودانه خواهد شد و مطمئنم در تاریخ بارها به اون رجوع می‌کنن. ساده‌انگاری است که رهبران اردوگاه اصلاح‌طلبی در ایران گمان برند، مرجع همیشگی و ایستگاه آخر بدنه اجتماعی همراه خود ـ به‌ویژه جوانان ـ هستند.بی‌توجهی رهبران به خواسته‌های اساسی بدنه کنشگر، مساوی با ریزش فزاینده نیروهای حامی است.»

 

پدر و مادر اعظم جنگروی که برای پیگیری وضعیت دخترشان از شب گذشته به قسمت اداری اوین مراجعه کرده‌اند، با وجود اصرار و پیگیری ایشان، ماموران از ملاقات آنها خودداری کرده و گفته‌اند: «فعلا از هرگونه اطلاع از وضعیت وی معذورند. سال‌ها است که مامورین نیروی انتظامی رفتارشان سرشار و پر از خشونت و بی‌احترامی و در راستای نقض حقوق شهروندی و علیه کرامت انسانی است.نیروی انتظامی حق چنین رفتاری ندارد! نباید داشته باشد.»

 

یک کاربر دیگر با هشتگ خسته شدم درباره اتفاق دیروز نوشت: «اعظم جنگروی نام آخرین دختر حیابان انقلاب است. او نوشته که از همکاری با اصلاح‌طلبان و خواستم کاری کنم. این خستگی هزاران معنی دارد. نرگس محمدی و محسن کدیور هم حالا بیانیه امضا می‌کنند که ج. اسلامی اصلاح نمی‌شود. ریزش در #باند_فریب #فرقه_تبهکار_حاکم شروع شده.»

 

علیرضا کاویانی هم با هشتگ خسته شدم نوشت: «توییتر #اعظم_جنگروی نشون میده که حداقل تا امروز از اون اعتدالی های تیر بوده، این حجم از چرخش، آن هم در یک مدیر صاحب نفوذ، طلیعه ریزش شدید در بدنه اصلاحات و فروپاشی آن است «…به امید اصلاحات آغاز کردم، #خسته_شدم…» یک روز هم دانه درشتهاشون مینویسند: «اصبحت امیراً و امسیت اسیراً»

 

مسیح علینژاد نیز در توئیتر خود نوشت:«از ایسنتاگرام #اعظم_جنگروی، دختر امروز خیابان انقلاب که رفته روی همان سکویی که #ویدا_موحد  و #نرگس_حسینی او نوشته: کارم را در گروه مجمع زنان اصلاح طلب و کارگزاران شروع کردم به امید اصلاحات خسته شدم…وقت عمل است.»

 

 

حسین رونقی هم در حمایت از اقدام این معترض به حجاب اجباری نوشت: «اعظم جنگروی علاوه بر اعتراض به حجاب اجباری و نادیده گرفتن حقوق زنان به هوشمندانه‌ترین شکل ممکن به #شعارزدگی و بی‌عملی #اصلاح‌طلبان معترض‌ شده است.»

 

ناس نوشت: «#اعظم_جنگروی دختری که در#تقاطع_وصال به #حجاب_اجباری اعتراض کرد می‌گوید:فعالیتش را در حزب کارگزاران و مجمع زنان اصلاح طلب آغاز کرد ولی از انفعال و شعارهای بی عمل آنان خسته شد و این حرکت را انجام داد و بعد از آن در کنار انفعال مردمی که آنجا بودند به طرز وحشیانه‌ای دستگیر شد.»

 

علیرضا رضایی طنز نویس ساکن پاریس هم با اشاره به سرخوردگی عمومی از حسن روحانی نوشت: «خدمتی که روحانی با عملکرد شش ماه اولش به یأس و سرخوردگی و متعاقباً تسریع جریان براندازی نظام کرد هیچ لیدری به هیچ اپوزیسیونی نمی‌تونست بکنه.»

 

پرشین بانو هم نوشت: «هر بار زنی شالش رو به نشانه اعتراض سر چوب میکنه دعواهای کاربران سر اینکه حامی کدوم گروه هست شروع میشه….الان هم فرقی نداره دعوا سر اصلاح طلب بودن یا نبودن یا یک زمانی بوده و حالا دیگه نیست #اعظم_جنگروی هست. ایکاش از این حرکت #نه_به_حجاب_اجباری بدون توی سر همدیگه زدن حمایت کنیم.»

بیست سال پس از شروع جریان اصلاحات، به نظر می رسد برخی فعالان جوانتر این جریان از روند بی نتیجه پروژه اصلاحات در نظام جمهوری اسلامی خسته و ناامید شده و به روشهای جایگزین و عملی‌تر برای رسیدن به خواسته‌ها و مطالبات خود فکر می‌کنند.

 


نظرات بسته است.