سه شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۶

بخش:
حقوق بشر - خبر - سیاسی


گزارش ها از وخامت حال گلرخ ایرایی، زندانی سیاسی در زندان قرچک ورامین، به علت اعتصاب غذا و بازداشت مادر و خواهر آتنا دائمی، دیگر زندانی سیاسی این زندان، حکایت دارد.

 

معصومه نعمتی مادر آتنا نیز که با وجود حال جسمی نامساعدش برای پیگیری وضعیت دخترش به زندان قرچک مراجعه نموده بود، به همراه دختر دیگرش «هانیه» بازداشت شد.

 

یازده روز از اعتصاب غذای آتنا دائمی و گلرخ ابراهیمی ایرایی در اعتراض به انتقال غیرقانونی خود به زندان قرچک ورامین و انتقال سهیل عربی به ندامتگاه مرکزی تهران بزرگ در جاده قدیم قم می گذرد.

 

در روزهای گذشته، خانواده آتنا دائمی بیشتر از هر زمان دیگری با حضور در توییتر نگرانی خود را درباره وضعیت آتنا و گلرخ منتشر نمودند.

 

معصومه نعمتی شب گذشته در حساب کاربری توییتر خود نوشت: «کبد، کلیه، معده، همه اعضای بدن آتنا آسیب دیده و توان حرف زدن و راه رفتن ندارد».

 

خانواده دائمی ضمن تاکید بر خواسته‌های بر حق فرزند خود در توییتر مقامات مسئول سازمان زندانها و قوه قضائیه را به چالش‌ کشیده‌اند.

 

حسین دائمی پدر آتنا در توییتر ضمن اعلام نگرانی از وضعیت سلامت آتنا و گلرخ می نویسد: «بچه‌ها تشنه اند، توان حرف زدن و راه رفتن ندارند اما ایستاده اند محکم تر از همیشه…هیچوقت در برابر ظلم و ظالم سکوت نخواهند کرد…» وی سپس با اشاره تلویحی به تماس نیروهای امنیتی و تهدیدهای ایشان می‌نویسد:«همه این حرف‌ها رو توی صورتتون گفتم شما گوش ندادید ولی تمام حرف‌های مارو در این فضا می‌بینید و تهدیدمان می‌کنید با همین‌ها».

 

پدر آتنا دائمی با تشریح وضعیت سلامتی دخترش در اعتصاب غذا از آسیبهای وارد شده بر کبد آتنا نوشته و مقامات مسئول را مورد خطاب قرار داده و می‌نویسد:«توی روزهای اول اعتصاب غذا کبد آتنا واکنش نشون داد و آسیب‌های قبلی اعتصاب نمایان شده…آقا شما که جای مهر رو پیشونیت خیلی چشمگیره خیلی دوست دارم بدونم شب‌ها چطوری می‌خوابی،عذاب وجدان نمی‌گیری؟ بچه‌های ما نه داعش هستن نه جانی و آدمکش که سپاه پاسداران دست از سرشون بر نمیدارن، پاسدار عزیز دست از سر بچه های ما بردار».

 

معصومه نعمتی مادر آتنا نیز با اشاره به فعالیت‌های مسالمت آمیز آتنا و گلرخ، سهیل عربی و آرش صادقی در توییتر خود می‌نویسد:«توی خبرها از نوجوانان امریکایی میگن که اسلحه می‌گیرند و برای خود امتیاز می‌گیرند،شما با جوان‌های ما که غم‌خوار مردمند چه کردید؟»

 

مادر آتنا در ششمین روز اعتصاب غذای دخترش به توهین‌ها و تهدیدات معاون دادستان اشاره کرده و می‌نویسد:« شش روز از اعتصاب غذای آتنا و گلرخ گذشت و همه تلاشی کردم، به من توهین شد و تهدید شدم از سمت اقای نجفی معاون دادستان، کاش تاثیرگذار بود.»

 

معصومه نعمتی با مخاطب قراردادن مسئولان نظام می نویسد:«کدامیک از این مسئولین می‌توانند یک روز فقط یک روز لب به غذا ببندند، آتنای من ۱۰روزه غذا نخورده و ۳روزه آب هم نخورده. چطور دم از امنیت می‌زنید جوان‌های ما رو نه داعش کشت و نه اسراییل، شما قصد جون بچه‌های مارو کردید، توی زندان‌هاتون امنیت نیست.بچه‌های ما نه داعش هستن نه جانی و آدمکش که سپاه پاسداران دست از سرشون بر نمی‌دارند، پاسدار عزیز دست از سر بچه های ما بردار»

 

چهارشنبه چهارم بهمن ماه جاری، آتنا دائمی و گلرخ ابراهیمی ایرایی، پس از ضرب و شتم شدید به زندان قرچک ورامین منتقل شدند. معصومه نعمتی،مادر آتنا دائمی،همان روز در توییتر خود نوشت:«این دو زندانی سیاسی ابتدا به دایره اجرای احکام احضار و سپس برای بازجویی به بند دو الف منتقل شده‎اند. در پی مخالفت و اعتراض آتنا دائمی و گلرخ ابراهیمی ایرایی از بازجویی جداگانه، روند بازجویی شکل نگرفته و ماموران که شامل پنج مرد و دو زن بوده‎اند، برای انتقال آن‌ها وارد اتاق شده‎اند. این دو زندانی پس از مخالفت و درخواست برگه یا حکم انتقال، از سوی پنج مامور مرد مورد ضرب و شتم شدید، توهین و تحقیر قرار گرفته‎اند. سرانجام ساعت ۲۱:۳۰ چهار مامور لباس شخصی مسلح، این دو زندانی را به زندان قرچک ورامین منتقل کرده‎اند.»

 

بر اساس این گزارش، انتقال این دو به دستور حاجی مرادی، دادیار زندان اوین انجام شده است.

 

از روز انتقال ایشان، آرش صادقی و سهیل عربی نیز اعتصاب غذا کرده اند. در پی این اقدام ماموران زندان اوین اقدام به انتقال سهیل عربی به ندامتگاه مرکزی تهران بزرگ واقع در حسن آباد؛ جاده قدیم قم نمودند.

 

یکشنبه پانزدهم بهمن ماه نیز آتنا دائمی و گلرخ ابراهیمی ایرائی این دو زندانی سیاسی با انتشار بیانیه‌ مشترکی ضمن آغاز اعتصاب غذا،اعلام کردند:« مسوول مستقیم اتفاقات پیش رو برعهده دادستانی، قوه قضاییه و سپاه ثارالله است.»


نظرات بسته است.

مطالب دیگر