محمد آقاسی،رییس مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران- ایسپا- گفته است:«انجام نظرسنجی درباره اعتراضات دی‌ماه ایران سخت بوده چرا که تعدادی از پرسشگران حین نظرسنجی از سوی نیروهای امنیتی و انتظامی بازداشت شده‌اند.» این افراد درباره اعتراضات دی ماه در ایران نظرسنجی کرده‌‌اند و بر اساس نتایج نظرسنجی‌شان، بیش از ۷۰ درصد مردم از شرایط کشور ناراضی هستند.
محمد آقاسی درباره “نهاد بازداشت کننده پرسشگران این موسسه،اتهامات و وضعیت کنونی آنان” توضیح بیشتری نداده اما، گفته است:«انجام نظرسنجی درباره اعتراضات اخیر به نسبت نظرسنجی‌هایی که در ایام انتخابات انجام می‌شد،در این ایام شاهد دستگیری برخی پرسشگران مرکز بودیم.معمولا نظرسنجی‌ طرح‌های ملی مانند بررسی اعتراضات دی ماه ۹۶ در دو روز انجام می‌شود، اما این طرح با وجود سختی‌هایی مثل بازداشت پژوهشگران در برخی شهرها طولانی‌تر شد.»
بنا به گزارش کمپین حقوق بشر ایران بازداشت پرسشگران موسسه ایسپا سوال‌برانگیز است چرا که این موسسه از مراکز وابسته به جهاد دانشگاهی و شورای عالی انقلاب فرهنگی است که از سال ۱۳۸۰ با مجوز رسمی فعالیت می‌کند و در اکثر شهرهای مهم ایران دفتر فعال دارد. بر اساس نتایج نظرسنجی انجام شده اما ۶۹ درصد شرکت‌کنندگان مشکلات اقتصادی را دلیل اصلی اعتراضات دانسته‌اند و ۳۷.۵ درصد شرکت‌کنندگان بر این باور بوده‌اند که اعتراضات ادامه خواهند یافت.
به دلیل اعمال سرکوب و سانسور و نبود آزادی بیان، موسسه‌های مستقل در ایران مجوز برگزاری نظرسنجی ندارند.نتایج نظرسنجی‌های نهادهای حکومتی یا نزدیک به آنان نیز یا محرمانه‌اند یا به دلیل ظن دستکاری یا نظرسازی، چندان مورد اعتماد افکار عمومی نیستند. از سوی دیگر اما این اولین بار نیست که پرسشگران یا برگزارکنندگان یک نظرسنجی در ایران بازداشت می‌شوند.
همزمان با اوج‌گیری اختلافات هسته‌ای ایران و آمریکا، در سال ۱۳۸۱ موسسه‌ای پژوهشی به نام «آینده» نظرسنجی‌ای برگزار کرد که نشان می‌داد ۷۴ درصد مردم ایران موافق مذاکره با آمریکا هستند. به گفته کمپین حقوق بشر ایران،تناقض نتایج این نظرسنجی با سیاست رسمی حکومت موجب بازداشت سه تن از برگزارکنندگان این نظرسنجی از جمله «عباس عبدی، حسین قاضیان و بهروز گرانپایه» شد. آنان به جاسوسی برای آمریکا متهم شدند.


نظرات بسته است.

مطالب دیگر