چهارشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۶

بخش:
اجتماعی - جهان - حقوق بشر - خبر - سیاسی


عفو بین‌الملل با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد:«صدور حکم اعدام برای رامین حسین‌پناهی خلاف قوانین بین‌المللی است و باید لغو شود. این جوان به اتهام عضویت در یک گروه مسلح کرد به اعدام محکوم شده اما وکیلش می‌گوید او یک فعال سیاسی معترض است.»

در بیانیه‌ای که عفو بین‌الملل روز دوشنبه منتشر کرده،حکم اعدام رامین حسین‌پناهی،جوان ۲۴ ساله کرد را نقض قوانین بین‌المللی دانسته و از مقام‌های قضایی ایران خواسته است که حکم اعدام او را لغو کنند. این سازمان بین‌المللی در بیانیه خود گفته است که حکم اعدام برای رامین حسین‌پناهی،در پی “یک محاکمه به شدت ناعادلانه” صادر شده است. حسین‌پناهی در تیرماه گذشته بازداشت شده و برای چهار ماه از سرنوشت او خبری در دست نبود. گفته می‌شود که او در در سلول انفرادی بوده و مورد بدرفتاری قرار گرفته است.

حسین احمدی‌نیاز، وکیل رامین حسین‌پناهی، گفته است که موکل او به اتهام بغی (قیام مسلحانه) به اعدام محکوم شده و اساس این اتهام عضویت او در گروه کومله است.

عفو بین‌الملل می‌گوید که طبق قوانین بین‌المللی استفاده از مجازات اعدام تنها در مورد عمل مجرمانه‌ای مجاز است که منتهی به قتل عامدانه شده باشد،در حالی که هیچ مدرک مشخصی علیه رامین حسین‌پناهی در این خصوص ارائه نشده است.

رامین حسین‌پناهی ۲۴ ساله، سوم تیر ماه ۱۳۹۶ در جریان حمله نیروهای سپاه پاسداران به یک تیم از اعضا و وابستگان حزب کومله کردستان، زخمی و بازداشت شد. در این حمله سه تن دیگر به نام‌های حامد سیف‌پناهی، بهزاد نوری و صباح حسین‌پناهی کشته شدند. حسین احمدی‌نیاز، وکیل رامین حسین‌پناهی،به “کمپین حقوق بشر در ایران” گفته است:«موکلش یک فعال سیاسی معترض است و اتهام بغی که به معنای قیام مسلحانه است درباره او مصداق ندارد.»

آقای احمدی‌نیاز اضافه کرد:«موکل من بیگناه و یک معترض و فعال سیاسی بوده که نه در قیام یا حرکت مسلحانه‌ای شرکت کرده و نه دست به اسلحه برده و بنا بر این اتهام بغی که مخصوص دست بردن به سلاح و شرکت در یک نبرد مسلحانه است درباره ایشان صدق نمی‌کند.»

 

 


نظرات بسته است.