چهارشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۶

بخش:
اجتماعی - خبر - زیست‌بوم


سومین روز تعطیلی مدارس تهران به دلیل آلودگی هوا، در حالی خبرساز می شود که کیومرث کلانتری، مدیرکل محیط زیست استان تهران هشدار ‌داده:«شاخص آلودگی هوای تهران همچنان در شرایط ناسالم برای همه گروه‌ها قرار دارد.» طبق مصوبه”کارگروه هماهنگی شرایط ویژه آلودگی هوای استان تهران” تمام مقاطع تحصیلی استان تهران به‌جز پردیس،دماوند و فیروزکوه،به‌دلیل آلودگی بیش از حالت استاندارد هوا،روز چهارشنبه (۷ فوریه/ ۱۸ بهمن) هم تعطیل اعلام شدند.مدارس استان تهران در دو روز گذشته نیز تعطیل بودند.

مسئولین دستگاه‌های اداری به دلیل آلودگی هوا با مرخصی بانوان باردار و مادرانی که فرزند آنها به‌خاطر تعطیلی در منزل هستند نیز موافقت کرده‌اند.کارگروه هماهنگی شرایط ویژه آلودگی هوای استان تهران برای مقابله با وضعیت به‌وجود آمده  برخی مصوبات را از جمله «ممنوعیت فعالیت معادن شن و ماسه،آسفالت و سیمان و توقف همه فعالیت‌های آلاینده،استقرار اورژانس در مراکز شهر،تشدید برخورد با خودروهای دودزا و فاقد معاینه فنی توسط پلیس راهور،جلوگیری از ورود کامیون‌ها و خودروهای سنگین فاقد معاینه فنی» را تصویب کرد.
در آن سوی ماجرا حشمت الله فلاحت پیشه، نماینده تهران در انتقاد از تعطیلی مدارس می‌گوید:«لایه سنگین آلودگی بر تهران آن را به چشم‌انداز همیشگی پایتخت تبدیل کرده و هیچ دستگاهی در این ارتباط خود را مسئول نمی‌داند. خودروسازان بزرگ کشور به فکر سودآوری هستند و در ازای گرفتن پول، بی‌تفاوت از کنار جان مردم می‌گذرند. آن‌ها قاتلان خاموش مردم ایرانند.»
این نماینده مجلس ضمن بیان اینکه “تاکنون برای رفع بحرانی مثل آلودگی هوا کاری اساسی صورت نگرفته”،تاکید می‌کند: «موضوع تعطیلی مدارس نشان می‌دهد که مسئولین به راحت‌ترین کار ممکن دست می‌زنند؛ یعنی مردم را محکوم می‌کنند که با بحران زندگی کنند. نه آنکه به دنبال راهکاری برای مدیریت بحران در کشور باشند.»

تعطیلی مدارس نوبت صبح شهرستان‌های اهواز و کارون
مدارس نوبت صبح روز چهارشنبه (۷ فوریه/ ۱۸ بهمن) در شهرستان‌های اهواز و کارون هم تعطیل اعلام شده است. بنا بر اعلام محیط زیست خوزستان به علت تشدید میزان غلظت ذرات معلق در هوا و پدیده وارونگی هوا در کلانشهر اهواز تمامی مقاطع تحصیلی و کانون پرورش و فکری کودکان و نوجوانان در نوبت صبح تعطیل است. مقامات محلی گفته‌اند:«با توجه به اینکه پدیده وارونگی هوا از ظهر فروکش می‌کند، مدارس نوبت عصر برقرار است.»


نظرات بسته است.