دوشنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۶

بخش:
اقتصادی - خبر - زیست‌بوم - سیاسی


بیژن نامدار زنگنه،وزیر نفت از جمله وزرایی است که کمتر پیش می‌آید در نشست‌های خبری‌اش از رویه همیشگی‌اش خارج شود و بی‌پرده سخن بگوید؛ اما گویا روال حاکم بر اقتصاد و وضعیت وزارت نفت در سال‌های گذشته کار را به جایی رسانده که شیخ‌الوزرای نفتی ایران هم در نشست‌های خبری‌اش بی‌پرده‌تر از قبل صحبت می‌کند و در انتقاد از زیر مجموعه‌اش، مردان دولتی و تاثیرگذاران بر تصمیم‌گیری‌هایش تعلل نمی‌کند.

وی که به یکی از ژنرال‌های کابینه معروف است،روز گذشته در حالی به جمع خبرنگاران آمد که موضوع قراردادهای نفتی ایران همچنان با اما و اگرهای زیادی همراه است و هنوز بزرگ‌ترین قرارداد پسابرجامی ایران که به نظر می‌رسید پیش از اینها به نتیجه رسیده و اجرایی شود اما با همه سروصداهایش هنوز اندرخم تصمیم‌گیری‌هایی است که یک سوی آن به همکاری پاریس‌نشینان با واشنگتن بازمی‌گردد و هنوز هیچ روال اجرایی به خود ندیده است. البته وزیر نفت معتقد است که« قرارداد توتال روال اجرایی خود را طی می‌کند و مذاکره با سایر شرکت‌های نفتی برای مشارکت در پروژه‌های نفتی ادامه دارد.» زنگنه دیروز در حالی از ادامه مذاکرات برای انعقاد قراردادهای جدید نفتی صحبت کرد که به نظر می‌رسد در بدنه وزارت نفت یأس و کرختی در ادامه مذاکرات وجود دارد. حتی تدوینگران قراردادهای نفتی معتقدند که در بدنه وزارت نفت تمایلی به انعقاد قراردادهای نفتی با روش جدید وجود ندارد و به نظر می‌رسد که نفتی‌ها تمایل ندارند برای قراردادهای جدید پای میز مذاکره بنشینند. موضوعی که وزیر نفت در پاسخ به آن با تکذیب اینکه ناامید نیستیم، گفت: «با هر کسی پای میز مذاکره نمی‌نشینیم. به خاطر سلامت کار فقط با کسانی صحبت می‌کنیم که حکم داشته باشند تا جلوی فساد را بگیریم به همین جهت افرادی که با آنها مذاکره می‌کنیم محدود شده‌اند؛ ملزم کرده‌ام همه جلسات باید ضبط شود و همه صحبت‌ها صورتجلسه شود. در حقیقت با کسانی که مذاکره می‌کنیم در انعقاد قرارداد و همکاری با ایران جدی هستند و تیم‌های باصلاحیتی هستند و حتی برای مراحل نهایی افراد مجرب مذاکره می‌کنند.»

به گزارش اعتماد، زنگنه در عین حال که از ادامه مذاکره برای ٢٠ قرارداد جدید نفتی گفت اما از بدعهدی برخی دشمن‌های داخلی و خارجی هم سخن به بیان آورد. که بعد از هر گونه قرارداد نفتی ایران در جهت تخریب وزارت نفت گام برداشته و موجبات تعلیق یا برهم زدن مذاکرات را فراهم می‌کنند. وی در این باره افزود: «این حرف‌ها را می‌گویم تا شما را تحریک کنم که با پشتیبانی بدنه فنی نفت اجازه ندهید عده‌ای حرف‌های دشمن‌های خارجی را به گونه‌ای دیگر در داخل کشور بزنند.عده‌ای در داخل و خارج نشسته‌اند تا جلوی عقد قراردادهای ما را بگیرند. حتی در همسایگی‌مان کسانی هستند که با طرف‌های مذاکره ما وارد صحبت شده و با وعده‌های مختلف آنها را متقاعد می‌کنند تا از همکاری با ایران صرف‌نظر کنند.»

او با تاکید بر اینکه بنده حتی جرات عنوان اسامی قراردادهایی را که در حال نهایی شدن است ندارم، تصریح کرد: «می‌دانم که با عنوان این اسامی از فردا روی این موارد تمرکز می‌کنند تا این قراردادها امضا نشود. وزارت نفت هر یادداشت تفاهمی که امضا می‌کند، مخالفانی هم در داخل و هم در خارج از کشور پیدا می‌کند که طرف قرارداد را از امضای قرارداد منصرف کنند. آنهایی که خارجی هستند ان‌شاءالله خدا شرشان را به خودشان بازمی‌گرداند و داخلی‌ها را هم اصلاح‌شان کند.»

خواستگاری در نفت

دیروز زنگنه بر عکس همیشه که در پاسخ دادن سعی می‌کرد پاسخ‌های کوتاهی بدهد، روالی نو را در نشستش با خبرنگاران در پیش گرفته بود، بارها در خصوص نتایج قراردادهای نفتی از لفظ «خواستگاری در نفت» استفاده کرد و وقتی در مورد میزان افزایش ظرفیت تولید نفت ایران بعد از انعقاد قراردادهای جدید سوال شد گفت: «این موضوع مانند یک خواستگاری است که هم پدر عروس و هم پدر داماد باید موافق باشند. ما راضی هستیم؛ باید ببینیم پدر عروس چی میگه.»

با «اگر» نمی‌توانیم تصمیم بگیریم

او همچنین زمانی که سوال‌ها به سمت تولید اوپک و ماجراهای برداشته شدن سقف تولید اوپک رفت، افزود: «این است که ما هر موضوعی را در زمان خودش مطرح کنیم، زیرا با «اگر» نمی‌توانیم تصمیم بگیریم. باید برای تصمیم‌گیری واقعیت‌هایی را داشته باشیم و در وقت مناسب آن موضوع باشیم. وقت مناسب برای صحبت در زمینه سقف تولید اوپک ماه ژوئن است. البته مصوبه ما تا آخر سال است، اما ژوئن باید دوباره جلسه بگذاریم و صحبت کنیم. در آزادگان و غرب کارون تولیدمان را به‌طور مرتب اضافه می‌کنیم و اکنون به دلیل تصمیم‌های سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) خویشتنداری می‌کنیم. اگر در ژوئن سقف تولید برداشته شود فکر می‌کنم در مدت ۵ یا ۶ روز حداقل ۱۰۰ هزار بشکه می‌توانیم به تولید خود اضافه کنیم.»

برای هر تغییری فحش می‌خورم

وی همچنین با انتقاد از حجم زیاد نیروی انسانی در وزارت نفت گفت:«وزارت نفت پر از آدم‌هایی است که بخش زیادی از آنها نیاز نیستند و نمی‌توانیم به هیچ کدام از این افراد هم دست بزنیم، یک نفر رو کم می‌کنیم سیصد نفر زنگ می‌زنند و تهدید می‌کنند، فحش می‌دهند و نفرین می‌کنند.کلا هر روز کلی اس‌ام اس می‌آد که اول صبح دعام می‌کنند،ظهر نفرین و عصر هم به فحش می‌رسد.»

زنگنه همچنین ادامه داد: «۴٠هزار نفر نیروی حراستی داریم که تعداد زیادی هستند و تعداد زیادی از آنها نیروی انتظامی که اصلا ربطی به ما ندارند. ما برای کاهش نیروی انسانی مازاد مدت‌هاست که راننده برای مدیران نداریم چون سیاست داشتیم که خودروی مدیریتی نداشته باشیم.»
مهندسم
وزیر نفت وقتی از سوی یکی از خبرنگاران دکتر خطاب شد، گفت: «دکتر نیستم همه دکتر هستند ولی من مهندسم» و سپس در پاسخ به این سوال که موضوع معاوضه نفت با سلاح‌های روسی را می‌پرسید گفت: «کذب محض است.»

اختلاس را سیستم نظارتی هم نفهمید

او زمانی که بحث به اختلاسگر نفتی رسید تاکید کرد: «فرار کرد ولی دنبالش هستیم، کار قابل دفاعی نیست. در دوران کاری‌ام مشابه این اتفاق را ندیدم که کسی بتواند از خزانه شرکت دزدی کند. البته این فرد بخشی از منابعی که دزدی کرده است از پول شرکت‌ها بوده و بخشی هم از خزانه. اکتشاف که نشان می‌دهد سیستم نظارتی مان خوب نیست و هیچ سیستم نظارتی در ٨-٧ سال نفهمیدن که این فرد در حال اختلاس است که دقیقا نشان‌دهنده مشکل در سیستم‌های ما است. البته ایشان هم که آدم ظاهرصلاحی بوده که حتی از دوستانش هم ۵میلیون و ١٠میلیون تومان قرض گرفته تا اطرافیان هیچ گونه شکی به عملکرد وی نکنند.» زنگنه راهکار جلوگیری از اختلاس‌های این‌گونه را تغییر مدیران دانست و گفت که «اصلا نباید مدیران چند سال در یک پست مدیریت کنند و جابه‌جایی مدیران تبعات اینگونه را کاهش می‌دهد.»

پیکان‌های لباس نو پوشیده می‌روند

وزیر نفت در ادامه با انتقاد از مصرف خودروهای داخلی گفت: «کل خودروهای تولیدی از زمان ناصرالدین‌شاه تاکنون در مصرف سوخت تفاوتی نکرده است و هر قدر تعداد خودروهای تولیدی بالا رفته میزان مصرف سوخت هم افزایش یافته است. سالانه یک میلیون خودرو به جمع تولیدات داخلی اضافه شده که، افزایش این میزان خودرو جدید به جمع خودروهای حاضر موجب افزایش ٨ درصدی مصرف بنزین می‌شود. در همین حال نیز از زمان ناصرالدین‌شاه تاکنون هیچ تغییری در مصرف سوخت‌ها روی نداده و همچنان مصرف سوخت خودروهای داخلی بالاست. البته با خودروسازان هماهنگ شده تا میزان مصرف سوخت خودروهای خود را کاهش دهند. در شهرهای بزرگ هم‌اکنون بنزین یورو ۴ توزیع می‌شود اما برای اینکه در کل کشور بتوانیم سوخت یورو ۴ توزیع کنیم امکان وجود ندارد، این روال هم در گازوییل وجود دارد، البته امکان واردات ۶٠میلیون لیتر بنزین یورو ۴ را هم نداریم.» او با توضیح اینکه خودروسازان قرار است از تیرماه ٩٧تعدادی از خودروها را از رده خارج کنند، گفت: «نمی‌دانم همان پیکان‌هایی که لباس دیگری تن‌شان کردند رو قراره از رده خارج کنند. امیدوارم این اتفاق بیفتد اما بعید می‌دانم.»

امیدی به پول زنجانی ندارم

این وزیر کابینه همچنین در مورد تعیین تکلیف بابک زنجانی که بنا به اذعان خودش در تمام نشست‌های خبری‌اش از وی سوال می‌شود، گفت:«دادگاه در حال حاضر دو میلیارد یورو برای این متهم حکم صادر کرده است، اما ما مدارک و مستنداتی را جمع‌آوری کردیم که حدود یک و نیم میلیارد یورو دیگر باید از این آقا بگیریم. در حال حاضر ۲ هزار میلیارد تومان که همه آنها املاک هستند به وزارت نفت داده شده؛ هر چند که بابک زنجانی می‌گوید آماده هستم پول‌ها را بدهم، ولی من باور نمی‌کنم پولی وجود داشته باشد. بارها این فرد اعلام کرده است دوستانی دارد که می‌توانند بدهی وزارت نفت را بدهند، ولی تاکنون این اتفاق صورت نگرفته است.»

گداها هم دستگاه پوز دارند اما کارت اعتباری نداریم

زنگنه همچنین با اشاره به خبرهایی که در گوشه و کنار مبنی بر عدم بازگشت پول نفت شنیده می‌شود، گفت: «عدم بازگشت پول فروش نفت به کشور ربطی به برجام ندارد و مستقیم مربوط به تحریم‌ها و اقدامات محدودکننده امریکا است. در حال حاضر هیچ ممنوعیت بانکی و شرکتی به لحاظ قانونی برای نقل و انتقالات مالی ما وجود ندارد،اما برخی بانک‌ها که در آنها امریکایی‌ها سهامدار هستند یا گردش مالی آنها بسیار بالاست حاضر نیستند با ما همکاری کنند، زیرا ریسک نمی‌کنند، که این موضوع ربطی به برجام ندارد زیرا آنها دل‌شان نمی‌خواهد با ما کار کنند.اگر برجام نبود ما نمی‌توانستیم نفت بفروشیم و فازهای پارس‌جنوبی و پالایشگاه ستاره خلیج فارس نیمه‌تمام باقی می‌ماند که این موارد نشان می‌دهد برجام موثربود،اما اینکه شما می‌پرسید چرا پول‌های فروش نفت به این شکل بازمی‌گردد،این اصلا ربطی به برجام ندارد و مربوط می‌شود به FATF و مسائل پولشویی. دنیا در این خصوص قوانین و قواعدی دارد و کاری به قسم و آیه ندارد، ما در حال حاضر برای دریافت پول گاز از عراق هم مشکل داریم. در حالی که گدا در خیابان دستگاه پوز دارد و در بیابان هندوانه‌فروش هم دستگاه پوز دارد اما ما حتی نمی‌توانیم با در اختیار گرفتن کردیت اعتباری به خارج از کشور برویم.»


نظرات بسته است.

مطالب دیگر