در دستگیری‌های پنج‌شنبه دوازدهم بهمن ماه جاری، ماموران در شهرهای مختلف با هجوم به منازل شماری از فعالان مدنی آنها را بازداشت کردند. شش تن از فعالان مدنی ایران از جمله بازداشت شدگان روز گذشته هستند. بنا به گزارش‌های دریافتی لیلا فرجی، محمود معصومی، شیما بابایی، داریوش زند،سعید اقبال، بهنام موسیوند در نقاط مختلف کشور دستگیر شده‌اند.

سعید اقبال فعال مدنی روز پنج شنبه در منزل پدری‌ خود واقع در کرمانشاه بازداشت شد.

محمود معصومی، فعال‌مدنی۲۲ساله در جریان دستگیری‌های روز پنج شنبه بازداشت شده ‌است.وی پیشتر در ۲۳ اردیبهشتماه ۹۵ نیز بازداشت و بعد از ۱ماه زندان انفرادی آزاد شده بود. شعبه۲۸دادگاه‌انقلاب او را به ۱۲سال‌زندان محکوم کرده‌است.

لیلا فرجی فعال مدنی یکی از بازداشت‌شدگان صبح پنج‌شنبه ۱۲بهمن است که چند ساعتی را در بازداشت سپری و سپس آزاد شد.

بهنام موسیوند فعال مدنی که دهم خرداد ماه سال جاری بعد از تحمل یک سال حبس از زندان رجایی‌شهر آزاد شده بود نیز یکی دیگر از بازداشت شدگان روز پنج‌شنبه است

شیما بابایی و داریوش زند از فعالان مدنی ایران نیز هنگام سفر به شهر بهبهان در این شهر بازداشت شده‌اند. مسیح علی‌نژاد در صفحه اینستاگرام خود نوشت:«ماموران وزارت اطلاعات با عنوان پستچی به خانه پدری دایوش زند مراجعه و سراغ او را گرفتند. پس از گشودن درِ منزل ماموران اطلاعات به داخل خانه هجوم برده و اقدام به بازداشت داریوش زند و همسرش شیما بابایی کردند.» بر اساس این گزارش،خانم بابایی پیشتر بارها از سوی وزارت اطلاعات و اطلاعات سپاه پاسداران احضار و مورد بازجویی قرار گرفته بود. وی پنجم خرداد ۹۵ بازداشت و پس از یک هفته با قرار وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی از زندان اوین آزاد شد. اتهامات بابایی،«تبلیغ علیه نظام»،«اجتماع و تبانی»،«نشر اکاذیب در فضای مجازی»،«توهین به رهبری»،«توهین به سران»،«ارتباط با بیگانه و رسانه‌های خارج از کشور»گزارش شده است. داریوش زند،همسر شیما بابایی نیز در تظاهرات سراسری دی‌ماه در شهر تهران بازداشت و پس از ۹ روز با قرار کفالت موقتا تا روز دادگاه از زندان اوین آزاد شد. بر اساس گزارش خانم علی‌نژاد،این دو فعال مدنی که برای دیدار با خانواده داریوش زند از تهران به بهبهان رفته بودند، روز پنجشنبه در حالی بازداشت شدند که هفتم بهمن‌ماه،شعبه ۱۰۹۰ دادگاه ارشاد تهران بدون آنکه احضاریه‌ای برای بابایی ارسال کند اقدام به برگزاری جلسه بررسی اتهامات وی کرده بود.


نظرات بسته است.

مطالب دیگر