سه شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۵

بخش:
جهان - خبر


به گزارش خبرگزاری گاردین، مبادلات سامانه‌های عمده سلاح در پنج سال گذشته به بالاترین میزان از زمان جنگ سرد رسید و خاورمیانه تقریباً واردات خود را دو برابر کرده است.
 
موسسه بین‌المللی تحقیقات صلح استکهلم روز دوشنبه، ۲ اسفندماه عنوان کرد که از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶ مقدار اسلحه‌ای که خریدوفروش شده است نسبت به تمام دوره‌های پنج‌ساله دیگر پس از ۱۹۹۰ بیشتر است. عربستان سعودی که حمله‌ای نظامی علیه یمن را رهبری می‌کند و منجر به مرگ صدها شهروند شده است، دومین واردکننده سلاح در جهان پس از هند است که حجم واردات خود را به ۲۱۲% افزایش داده و بیشتر این ادوات نظامی را از ایالات‌متحده و بریتانیا خریداری کرده است.
 
حجم خریدهای نظامی هند ۱۳% از واردات کل جهان در این زمینه را شمال می‌شود. این کشور بیشتر سلاح‌های خود را از روسیه تهیه می‌کند درحالی‌که عربستان بسیار وابسته به ایالات‌متحده است. ایالات‌متحده و روسیه درمجموع بیش از نیمی از کل صادرات در جهان را انجام داده‌اند درحالی‌که چین، فرانسه و آلمان در جمع پنج صادرکننده بزرگ جهان قرارگرفته‌اند.
 
در میان آمار ذکرشده در گزارش بالا افزایش ۲۴۵% قطر در خرید سلاح نیز به چشم می‌خورد. در این میان ایران که تحت تحریم‌های خرید سلاح نیز قرار دارد تنها ۱٫۲% از مجموع نقل‌وانتقال سلاح به منطقه را به خود اختصاص داده است.
 
در پایان آمده است که سه مشتری اصلی ایالات‌متحده عبارت‌اند از عربستان، امارات متحده عربی و ترکیه. نکته جالب‌توجه دیگر در این گزارش این بود که عربستان تقریباً نیمی از تمام صادرات بریتانیا را در این دوره خریداری کرده است و بازاری فوق‌العاده برای تجارت اسلحه این کشور بوده است.


نظرات بسته است.

مطالب دیگر