سه شنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۶

بخش:
اجتماعی - جهان - خبر - سیاسی


رئیس سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا «تهدید غیراتمی ایران» را برای ثبات در خاورمیانه «چالشی بسیار جدی» توصیف کرد. مایک پومپئو، رئیس سازمان مرکزی اطلاعات ایالات متحده، در مصاحبه خود با شبکه جهانی بی‌بی‌سی با اشاره به اعتراضات سراسری اخیر در ایران ابراز امیدواری کرد که مردم ایران «به پا خیزند و بفهمند که ماجراجویی‌های رژیم به نفع‌شان نیست.»
پومپئو در این مصاحبه که امروز- دهم بهمن‌ماه- انجام شده ‌درباره موضوعات مختلفی صحبت کرده است. وی در بخشی از گفتگوی خود درباره جمهوری اسلامی به «تهدید غیراتمی» تهران برای منطقه خاورمیانه و اعتراضات سراسری اخیر در ایران پرداخته و خواستار همراهی جهان در این زمینه با آمریکا شد.
به نظر می‌رسد اشاره رئیس سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا از«تهدید غیراتمی»به فعالیت موشکی ایران باشد که همواره مورد انتقاد دولت دونالد ترامپ بوده است.ترامپ در تمام سخنرانی‌هایی که با موضوع ایران انجام داده،می‌گوید:«جمهوری اسلامی با ادامه دادن به فعالیت موشکی خود در واقع به «روح برجام»،توافق اتمی با گروه ۵+۱، وفادار نبوده است.»
در همین زمینه،ایالات متحده در یکی دو ماه اخیر به اقدامات گسترده‌ای دست زده ‌است تا جامعه جهانی را به مقابله با آن چیزی ترغیب کند که دولت امریکا “اقدامات بی‌ثبات‌کننده جمهوری اسلامی در خاورمیانه،برنامه موشک‌های بالیستیک یا حمایت از گروه‌های شبه‌نظامی” می‌نامد. این در حالی است که مقامات ایران تاکنون از هیچ ‌گونه تلاشی برای آنچه«اصلاح برجام»عنوان می‌شود،استقبال نکرده‌اند.به گفته مقامات جمهوری اسلامی،فعالیت‌های موشکی‌ ایران جنبه دفاعی دارد و این موشک‌ها برای حمل کلاهک هسته‌ای ساخته نمی‌شوند.
مایک پومپئو در مصاحبه خود با تاکید بر این که آمریکا در برابر “ماجراجویی‌های ایران”خواهد ایستاد گفت:«باید مطمئن شویم که نه تنها قاسم سلیمانی،بلکه رهبران سیاسی ایران هم مثل روحانی و دیگران،مسئولیت جنگ‌افروزی‌‌هایی را که کرده‌اند بپذیرند،این گونه رفتارها قابل قبول نیست و ما وظیفه داریم که در برابر آن بایستیم.»
پومپئو همچنین با ابراز نگرانی از جنگ نیابتی میان ایران و عربستان سعودی افزود:«راه جلوگیری از اینکه این اقدامات به جنگی جدید بینجامد،این است که مردم ایران بفهمند این برای‌شان اصلا خوب نخواهد بود،ما شاهد اعتراضات این چند هفته اخیر بودیم.مردم ایران درک می‌کنند که این ماجراجویی‌ها که ده‌ها میلیون دلار برای مردم ایران خرج برمی‌دارد و زندگی‌شان را به خطر می‌اندازد…،جنگ در یمن هیچ معنایی ندارد.»
در جریان اعتراضاتی که در دی‌ماه گذشته در ایران به راه افتاد و در بیش از ۱۰۰ شهر گسترش یافت،معترضان در ابتدا شعارهایی در نقد وضع بد اقتصادی دادند ولی در مدتی کوتاه،شعارهایی علیه رهبر جمهوری اسلامی و رئیس جمهوری ایران دادند. یکی از مهم‌ترین جنبه‌های این اعتراضات این بود که مردم در شعارها دید منفی خود نسبت به حضور نظامی و تبلیغی ایران در دیگر کشورهای منطقه از جمله یمن و سوریه و لبنان را بازتاب می‌دادند. به نظر می‌رسد مقصود رئیس سازمان سیا از ماجراجویی همین حضور نظامی جمهوری اسلامی به‌ویژه در سوریه باشد که تاکنون میلیاردها دلار برای ایران خرج برداشته است.
مایک پومپئو در مصاحبه خود درباره این مساله افزود:«ما خیلی وقت است می‌دانیم که مردم ایران حامی ماجراجویی‌ها و فعالیت‌های نظامی در جاهایی مثل عراق نیستند،در جاهایی که اصلا به منفعت ایران نیست،امیدواریم که درک رهبران ایران از این وضع عوض شود.»


نظرات بسته است.