تجمع مسالمت‌آمیز کشاورزان و مردم پایین‌دست سد جیرفت برای طرح مشکلات کم‌‌آبی شب قبل از برگزاری با مخالفت فرماندار کهنوج روبه‌رو و غیرقانونی اعلام شد. این در حالی است که کشاورزان و مردم این منطقه قصد داشتند که در این تجمع با نمایندگان خود در مسجد یکی از روستاها دیدار کرده، مشکلات‌شان را با نمایندگان در میان بگذارند. ولی فرمانداری کهنوج با انتشار اطلاعیه‌ای در کانال‌های تلگرامی و شبکه‌های مجازی این تجمع را غیرقانونی اعلام کرده و گفت با کسانی که در این تجمع حضور پیدا کنند برخورد قانونی خواهد شد.
«یحیی کمالی‌پور»و«احمد حمزه»نمایندگان جیرفت و کهنوج هم از جمله میهمانانی بودند که به این گردهمایی دعوت شده‌ بودند و با وجود اینکه به نظر می‌رسید به این دعوت پاسخ مثبت داده‌اند اما،در روز برگزاری تجمع به دلایلی از جمله«مشغله پیش‌بینی نشده»حضور نیافتند.
یکی از کشاورزان درباره عدم حضور نمایندگان مجلس می‌گوید:«هیچ‌کدام از مسوولان به دعوت مردم پاسخ مثبت ندادند با وجود اینکه تا شب قبل از برگزاری این گردهمایی ما فکر می‌کردیم که نماینده‌های‌مان حتما می‌آیند تا به حرف‌های‌مان گوش بدهند و درد‌دل‌های‌مان را به گوش‌ همکاران‌شان در مجلس برسانند تا برای حل مشکلات‌مان چاره‌ای پیدا کنند، اما متاسفم که باید بگویم انگار نماینده‌ها هم به فکر مردم حوزه انتخابیه‌شان نیستند و ما را فقط برای رای دادن لازم دارند.»

محدودیت منابع آبی

کشاورزان جیرفت،جازموریان،کهنوج،قلعه‌گنج‌رودبار‌،عنبرآباد و توابع‌شان پس از احداث سد جیرفت با مشکلات ناشی از کمبود آب برای ادامه فعالیت‌شان روبه‌رو بوده‌اند اگر چه بارها برای مدیریت و حل این مشکل از مسوولان محلی درخواست کمک کرده‌اند اما سال به سال این مشکل پیچیده‌تر و وخیم‌تر شده است.درخواست‌های پی‌درپی این گروه از کشاورزان از مسوولان محلی تا نمایندگان مجلس و مدیران سازمان محیط زیست و وزارت نیرو هنوز راه‌حلی پیش پای‌شان نگذاشته اما از آنجا که ادامه حیات‌شان بسته به حل این مشکل است که همچنان تلاش می‌کنند تا با در جریان قرار دادن مسوولان راهی برای حل این مشکل بیابند.«مهران عسگرپور»یکی از شرکت‌کنندگان در گردهمایی روز جمعه که کارشناس کشاورزی است و خود نیز کشاورز است، می‌گوید:«ما خواهان احیای «جازموریان»و«هلیل‌رود» هستیم و نسبت به انتقال آب از سرشاخه‌های سد صفارود به شمال استان کرمان اعتراض داریم. تبعات این انتقال آب مشکلات مضاعفی را برای مردم و کشاورزان این منطقه به‌وجود خواهد آورد که ما انتظار داریم مسوولان نسبت به این مشکلات با دقت نظر بیشتری توجه کنند، خب برای جلب‌توجه بیشتر مسوولان هم تجمع آرام و مسالمت‌آمیز روز جمعه را برنامه‌ریزی کرده‌ بودیم.»

به گفته عسگرپور:«سران طوایف و کشاورزان و عشایری که در حوزه هلیل‌رود حقابه‌دار هستند،در اعتراض به پروژه‌ای که همه ما معتقدیم نابودگر است یک همایش برگزار کردیم که اگر‌چه قرار بود این همایش در محل مسجد سعید‌آباد برگزار شود اما با مشکلاتی که پیش آمد بالاخره در حدفاصل بین جیرفت و عنبرآباد و کهنوج در کنار رودخانه گرد هم آمدیم و همایش را برگزار کردیم؛ متاسفانه نمایندگان مجلس هم با وجود اینکه دعوت شده‌ بودند تشریف نیاوردند.»

او درباره دلیل عدم حضور نمایندگان می‌گوید:«ما دلیل اصلی را نمی‌دانیم،ظاهرا در بیرون از محل مسجدی که قرار بوده همایش در آنجا برگزار شود مشکلاتی رخ داده و اتفاقاتی افتاده که من از چند و چون آن اطلاع دقیقی ندارم اما ظاهرا فرمانداری کهنوج مخالفت‌هایی ابراز داشته که ممکن است دلیل عدم حضور نمایندگان هم به این رخدادها ارتباط داشته باشد.به هر صورت اما مردم مایل بودند که رو‌در‌رو در فضایی صمیمی و شفاف مشکلات‌شان را با نمایندگان‌شان در میان بگذارند و خب انتظار داشتند که نمایندگان در میان مردم حضور پیدا کنند اما متاسفانه این انتظار برآورده نشد ما از نمایندگان‌مان می‌خواهیم مانع از اجرای طرح انتقال آب شوند.

عسگرپور به خبرنگاران می گوید:«ما همراهی و همدلی نمایندگان‌مان را نیاز داریم،مردم شرایط دشواری دارند و نگران آینده سرزمین‌شان هستند.نگران آینده فرزندان‌شان و کشاورزی آبا و اجدادی‌شان هستند و لازم است که نه‌تنها نمایندگان که دیگر مسوولان هم به دغدغه‌های مردم اهمیت بدهند و در گام نخست به حرف‌ها و درد‌دل‌های مردم گوش بدهند، مردم حق دارند که از مسوولان بخواهند به حرف‌های‌شان گوش بدهند فکر نمی‌کنم این انتظار زیاده از حد باشد.»

به گفته عسگرپور،در تمامی اسنادی که از این زمین‌ها موجود است حقابه‌هایی از هلیل‌رود ثبت شده و کانال‌های سنتی (دست‌کند) که برای رساندن آب از رودخانه به این زمین‌ها احداث شده نیز هنوز موجود است.

برچسب نزنید

خواسته مردم فقط طرح مشکلات‌شان بوده و هست؛فقط همین. برچسب زدن به مردمی که صادقانه و صمیمانه می‌خواهند با نمایندگان درباره مشکلاتی که روز به روز زندگی‌ و معاش‌شان را دشوارتر کرده حرف بزنند،اما به نظر می‌رسد از این گردهمایی برداشت‌های متفاوتی شده است.

به گزارش روزنامه اعتماد شب قبل از برگزاری این مراسم پیام‌هایی در فضای مجازی منتشر شده که نشان‌دهنده نگاهی متفاوت به این همایش بوده از جمله اینکه در یکی از این پیام‌ها آمده:«هر‌گونه تجمع تحت عنوان نجات جازموریان در این شهرستان بدون مجوز غیرقانونی است.» این پیام از سوی گروه‌های متفاوتی با عناوین مختلف به سرعت منتشر شد و به گفته افراد محلی با اینکه تا پیش از انتشار این پیام هیچ مخالفتی از سوی هیچ‌یک از مقامات دولتی و رسمی منطقه با این همایش صورت نگرفته بود. یکی از شرکت‌کنندگان در همایش درباره رخدادهای شب قبل از برگزاری همایش می‌گوید: «فرماندار کهنوج بلایی سر مردم آورد که همه ترسیدند، اصلا مردم فکر کردند قرار است یک اتفاق خیلی بدی در منطقه بیفتد یک عده‌ای از مردم وحشت‌زده شدند. متاسفانه شب قبل فرماندار کهنوج یک اطلاعیه‌ای صادر و تجمع ما را غیرقانونی اعلام کرد و همچنین بر اساس این اطلاعیه هرکس در این تجمع شرکت می‌کرد با برخورد غیرقانونی مواجه می‌شد، این اطلاعیه در تعداد زیادی از کانال‌های تلگرامی و سایت منتشر شد، ما تعجب کردیم، راستش اصلا فکر نمی‌کردیم یک جلسه ساده با نمایندگان مردم این‌طور از طرف فرماندار کهنوج با مخالفت روبه‌رو بشود.»

در پل بهادرآباد چه خبر بود؟

پل بهادرآباد در کنار رودخانه بالاخره محل گردهمایی گروهی از کشاورزان و بزرگان طوایف و عشایر بود تا با یکدیگر حرف بزنند. امین علیمرادی درباره ساعات گردهمایی می‌گوید:«قضیه نه سیاسی بود،نه خدایی نکرده بحث اغتشاشی مطرح بود و نه هیچ بحث دیگری مطرح بود.ما خودمان ولایت‌مدار هستیم. ما همه کشاورز و کاسبیم. ما دلسوز این آب و خاکیم. می‌خواستیم با نماینده‌های‌مان صحبت کنیم و از آنها بخواهیم که پای درد دل مردم بنشینند فقط همین. جمع شدیم و چند نفر از معتمدین و بزرگان از طرف گروه‌ها صحبت کردند و دیگران هم گوش دادند همه ماجرا همین بود و دیگر هیچ چیز اضافه‌تری هم نبوده است.»
البته نیروی انتظامی در محل پل بهادرآباد هم مستقر بوده و به گفته این شاهد عینی:«نیروی انتظامی آمد و گفت که «ما باید مانع از تجمع شما شویم ما دستور داریم شما را متفرق کنیم» اما رفتیم و به آنها گفتیم که شما اینجا باشید اگر ما حرفی زدیم که فکر کردید نامناسب است یا حرف نادرستی است یا خدای ناکرده حرف خلافی است یا خدای ناکرده علیه امنیت ملی کشور حرفی زده شد شما واکنش نشان بدهید و به ما بگویید که اینجا را ترک کنیم آن‌وقت هر چه شما گفتید ما اطاعت می‌کنیم. وقتی دیدند که چند نفر از افراد مثلا کارمندان دادگاه شهر هستند یا از افرادسرشناس هستند دیگر نیروی انتظامی‌ها هم چیزی نگفتند،یک گوشه ایستادند و فقط تماشا کردند تا انتهای برنامه که آخر سخنرانی‌ها بود و ما عکس هم گرفتیم و سوار ماشین‌ها شدیم و هر‌کس رفت به خانه‌اش.ماموران نیروی انتظامی هم سوار ماشین‌های‌شان شدند و رفتند،همه‌چیز خیلی آرام و مرتب و منظم پیش رفت.»
به گفته علیمرادی:«سال‌ها پیش کشاورزان جازموریان آب مورد نیاز خود را از رودخانه تامین می‌کردند اما الان کلا این رودخانه خشک شده، کشاورزها مجوز حفر چاه گرفته‌اند، اوایل با حفر چند متر چاه‌ها به آب می‌رسید اما سال به سال عمق چاه‌ها بیشتر شد و حالا کار به جایی رسیده که عمق چاه‌ به ۵٠-۴٠ متر رسیده و بعضی‌جاها چاه‌هایی عمیق‌تر هم حفر شده و در برخی نقاط هم تامین آب با مشکلاتی بیش از این همراه است. البته اگر الان چاه‌ها هنوز آب دارد دلیلش این است که پشت سد جیرفت آب هست اگر قرار باشد که آب را از سرشاخه‌ها انتقال بدهند آب این چاه‌ها هم خشک می‌شود.»
او می‌گوید مردم صدای زنگ خطر را می‌شنوند و نگرانند که اگر آب‌را از سرشاخه‌ها و از بالادست سد به نقطه دیگری از استان کرمان منتقل کنند چاه‌ها هم خشک خواهد شد و محیط زیست این منطقه کاملا نابود می‌شود، مردم تشنه و آواره می‌شوند، خب مردمی که از سرزمین‌شان آواره شوند کجا می‌توانند پناه بگیرند؟ این مردم گناه‌شان چیست؟ ما می‌خواهیم قبل از اینکه مصیبت اتفاق بیفتد و گریبان مردم را بگیرد یک فکری به حال این مردم بشود، صدای این مردم شنیده شود، خب علاج واقعه را باید قبل از وقوع چاره کرد دیگر.


نظرات بسته است.

مطالب دیگر