با امضای تفاهم‌نامه‌ای میان استانداری استان هرمزگان و بنیاد برکت-یکی از موسسات‌ زیرمجموعه ستاداجرایی فرمان امام- طرح‌های توسعه‌‌ای جزیره هرمز زیرنظر و در اختیار رهبر جمهوری اسلامی قرار گرفت.با اجرای این تفاهم‌نامه دست دولت از جزیره هرمز کوتاه و نفوذ«بیت رهبری»در آن افزایش می‌یابد.
بر اساس این طرح بنیاد برکت، ۳۷۷ میلیارد تومان در حوزه‌های شیلاتی،گردشگری،اجتماعی و اقتصادی جزیره هرمز هزینه می‌کند.همچنین قرار است ۹۸ طرح مبتنی با طرح‌های اقتصاد مقاومتی در هرمز عملیاتی می‌شود. بنیاد برکت یک موسسه‌ زیرمجموعه«ستاد اجرایی فرمان امام»است که درآمد حاصل از اجرای اصل ۴۹ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و همچنین درآمدهای حاصل از فعالیت‌های اقتصادی ستاد اجرایی،از طریق این بنیاد هزینه می‌شود.
مدت زمان اجرای این تفاهم‌نامه ۵ سال است. ستاد اجرایی فرمان امام برای اجرای این تفاهم‌نامه ستاد تازه‌ای تحت عنوان«ستاد راهبری اجرای طرح پیشرفت و آبادانی پایدار جزیره هرمز» تاسیس نموده است. اعضای این ستاد شامل:”مدیرکل ستاداجرایی فرمان امام،مدیرعامل بنیاد برکت،امام‌ جمعه و استاندار”هستند.این ستاد قرار است هر دو ماه یک‌بار تشکیل جلسه داده تا پیشرفت طرح‌های جزیره هرمز را بررسی کند.

 


تعهدات مشخص شده برای استانداری هرمزگان در این طرح قابل توجه است:

فراهم آوردن تسهیلات و کمک به رفع موانع اجرایی
فراهم‌ کردن شرایط و امکانات
کمک به جذب تسهیلات ارزان‌قیمت‌ بانکی
تامین منابع مالی سهم استانداری
مساعدت در تامین نیروی انسانی
و همکاری برای صدور مجوزهای مورد نیاز در ساخت از جمله “تعهدات استانداری هرمزگان” است.بر اساس این تفاهم‌نامه،ستاد اجرایی فرمان امام از طریق”بنیاد برکت”،انجام امور«برنامه‌ریزی،آماده‌سازی و اجرای الگوی اسلامی-ایرانی پیشرفت همه‌جانبه و پایدار جزیره هرمز»را برعهده خواهد داشت.همچنین «جلب مشارکت‌ها و سرمایه‌های داخلی و خارجی،طراحی ساختار مدیریت و راهبری طرح، انتخاب مشاور مادر برای راهبری طرح،ارائه خدمات مشاوره و توانمندسازی جامعه محلی و تامین منابع مالی سهم ستاد»هم از دیگر تعهدات«ستاد اجرایی فرمان امام» در این تفاهم‌نامه عنوان شده است. ستاد اجرایی فرمان امام نهادی است که به صورت مستقیم زیر نظر رهبر جمهوری اسلامی،اداره می‌شود. این ستاد در واقع مدیریت اموال در اختیار ولی فقیه را بر عهده دارد. این ستاد در دو بخش اصلی امور خیریه و بخش اقتصادی فعالیت می‌کند. شرکت‌های وابسته به این ستاد در فعالیت‌های بانکی،مالی،نفت و مخابرات تا تولید دارو و دامپروری فعال هستند و ثروت و اموال این ستاد میلیاردها دلار تخمین زده می‌شود.
توجه علی خامنه‌ای به جزیره هرمز که آن را به دلیل مجاورت با تنگه هرمز«کلید خلیج فارس» عنوان می‌کنند قابل تأمل است. محمد مخبر، رئیس«ستاد اجرایی فرمان امام»نیز به این نکته اشاره کرده و گفته است:«جزیره هرمز به دلیل ویژگی‌هایش یک استثنا است.می‌شود از این ویژگی‌ها و ظرفیت‌ها در راستای رفع محرومیت و توانمندسازی اقتصادی و اجتماعی جزیره و ایجاد اشتغال بهره گرفت.»


نظرات بسته است.

مطالب دیگر