رئیس مجلس خبرگان،عدم کنترل فضای مجازی را عامل “اغتشاشات” اخیر دانسته و اعلام کرد:«رهبری اخیرا با تعدادی از متخصصان فضای مجازی جلسه‌ داشته و قرار است کارهایی در این زمینه انجام شود.» که جنتی در جلسه‌ مشترک هیئت رئیسه‌ مجلس خبرگان با کمیسیون‌های این مجلس سخن می گفت،به  آنچه وی”آشفتگی‌ها و اغتشاشات” می نامید پرداخت که از مشهد آغاز شد و به سرعت به بیش از ۸۰ شهر ایران گسترش یافت.

رئیس مجلس خبرگان در این جلسه گفته است:«ما مشکلات زیادی داریم که باید به آنها توجه داشته باشیم و راه‌حلی برایشان پیدا کنیم».او مشکلات ایران را به “مشکلات اقتصادی و معیشتی” و “مشکلات فرهنگی و سیاسی” تقسیم کرد و افزود:«مشکلات آخری به فضای مجازی مربوط می‌شود.»

به گفته‌ احمد جنتی«اگر فضای مجازی کنترل و مهار شده بود کار در کشور به وضع فعلی نمی‌رسید.این فضای مجازی بلا و مشکلی است که به جان ما افتاده است.» جنتی در ادامه اعتراف کرد:«نمی‌شود کلا جلوی فضای مجازی را گرفت،اما می‌توان آن را کم کرد.» رئیس مجلس خبرگان به تجربه‌ برخی کشورهای خارجی نظیر چین اشاره کرد و افزود:«برای فضای مجازی برنامه‌هایی دارند و آن را کنترل و مهار می‌کنند که کیان‌شان لطمه نبیند.اگر این کشورها این کار را نکنند “صد برابر آنچه” در ایران اتفاق افتاده در آن کشورها رخ می‌دهد.»

رئیس مجلس خبرگان تصریح کرد:«در ایران هم می‌توان این فضا را کنترل کرد اما این کار را نکردند و آن اغتشاشات پیش آمد که از خارج هم حمایت شد و تهدید هم کردند که در آینده ادامه پیدا می‌کند.»

جنتی با اعلام اینکه “برای کنترل و تحدید فضای مجازی باید به دو پرسش پاسخ داد” افزود:«چه باید کرد و چه کسی باید کار را انجام دهد. باید افرادی را که ناتوان هستند عوض کرد و در این زمینه خیلی‌ها باید عوض شوند و تحولاتی در تشکیلات ما به وجود آید.» جنتی در پایان اعلام کرد:«اخیرا رهبر جمهوری اسلامی با “تعدادی از متخصصان فضای مجازی” جلسه‌ای چند ساعته داشته و بناست کارهایی در این زمینه انجام شود.» وی افزود:«برای بودن فضای مجازی باید”کارهای مشخص و برنامه‌های معینی” داشت.»
در جریان اعتراضات سراسری که از هفتم دی ماه در شهرهای ایران آغاز شد،بسیاری از خبرها و عکس‌ها و ویدیوها به سرعت از طریق فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی منتقل و پخش می‌شد. همین مساله باعث شد تا جمهوری اسلامی دو شبکه‌ اجتماعی “تلگرام” و “اینستاگرام” را فیلتر کند. فیلترینگ اینستاگرام پس از چند روز برداشته شد، اما تلگرام برای روزهای متمادی مسدود بود. در پی این اتفاق ۱۷۰ نماینده‌ مجلس ایران در نامه‌ سرگشاده‌ای به روسای قوای سه‌گانه،خواستار حمایت از پیام‌رسان‌های داخلی شدند. پیش از آن نیز رئیس قوه‌ی قضاییه از دولت خواسته بود که بیش از پیش در فضای مجازی دخالت کند.


نظرات بسته است.