سه شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۶

بخش:
اقتصادی - خبر


ناوگان هوایی ایران فرسوده است.پس از برجام دولت ایران تلاش زیادی کرد تا با بستن قراردادهایی با شرکت‌های هواپیماسازی بوئینگ و ایرباس ناوگان خود را بازسازی کند.این تلاش‌ها نیز مانند بسیاری امتیازهایی که ایران با توافق هسته‌ای در انتظارش بود،با روی کار آمدن دونالد ترامپ در آمریکا نتیجه قابل توجهی نداده است.

فروش هواپیما‌های یاد شده بدون حمایت آمریکا از برجام دشوار خواهد بود،چرا قطعاتی از این هواپیما‌ها ساخت آمریکاست. در آخرین خبر منتشر شده در این زمینه مسئولان ایرباس گفته اند:«تحویل هواپیماهای این شرکت به ایران ایر احتمالا با تاخیر همراه خواهد بود.»ایرباس توافق کرده بود که ۱۰۰ فروند هواپیما به ایران‌ بفروشد.اما سرنوشت این قرارداد نیز ظاهرا به سرانجام برجام گره خورده است.

جان لی،مدیر بخش فروش شرکت هواپیماسازی ایرباس خبر داده است:« قراردادی که این شرکت با ایران ایر بسته،اجرایی خواهد شد اما احتمالا نه سر موعد برنامه ریزی شده.» وی هم‌چنین گفته است:«مسئله پیش پرداخت‌ها از سوی ایران باید حل شود و ایرباس در ساختن جت برای ایران بدون دریافت پیش پرداخت‌ها با احتیاط رفتار خواهد کرد.»

در پی توافق هسته‌ای میان ایران و گروه ۵+۱ مقرر شد”شرکت‌‌های هواپیمایی ایرباس ۱۰۰ و بوئینگ ۸۰ فروند هواپیمای تجاری به ایران بفروشند.” شرکت بوئینگ هم‌چنین بصورت جداگانه تعهد کرده بود ۳۰ فروند هواپیما هم به شرکت آسمان بفروشد.

حالا با موانعی که دولت فعلی آمریکا بر سر راه برجام قرار داده،تحویل این هواپیماها نیز ظاهرا با مشکل روبرو شده است. شرکت بوئینگ نیز اعلام کرده تا زمانی که مسئله پیش پرداخت‌ها حل نشود، تولید هواپیما برای ایران را متوقف کرده است.

شرکت ایران‌ایر تاکنون ۳ ایرباس و چند توربوپراپ ساخته “ای تی آر” (یک شرکت فرانسوی-ایتالیایی وابسته به ایرباس) را تحویل گرفته است.ایرباس موفق شده بود مجوز فروش یکسری از هواپیما‌ها را از وزارت خزانه‌داری آمریکا بگیرد.اما اعتبار این مجوزها تا سال ۲۰۲۰ است و اگر هواپیما‌ها با تأخیر به ایران تحویل داده شوند، باید مجددا تمدید شوند.


نظرات بسته است.