باغی که در دهه ٨٠ سریال شب های برره در آن ساخته شد، خشک شده و قرار است در آن یک برج ٢١ طبقه ساخته شود. مساحت این باغ ٢١‌هزار و ٦٠٠ متر مربع است و حالا گفته می‌شود برای ساخت ٦‌هزار و ٤٨٠ متر مربع آن مجوز ساخت گرفته‌اند. بنیاد مستضعفان در زمان محمدباقر قالیباف با همکاری شهرداری تهران از مصوبه برج- باغ‌ها استفاده کرده و مجوز برج ٢١ طبقه برای این باغ صادر شد.

ناهید خداکرمی از اعضای شورای شهر تهران از هم‌دستی شهردار اسبق تهران و بنیاد مستضعفان برای خشک کردن این باغ خبر داده و گفته است:«مساحت باغ که در خیابان طاهرخانی سعادت آباد قرار دارد، ٢١هزار و ٦٠٠ متر مربع است و حالا می‌گویند براي ساخت ٦‌هزار و ٤٨٠ متر مربع آن مجوز ساخت يك برج ٢١طبقه گرفته‌اند.»

شاپور رادشیرچی پیش از انقلاب صاحب اصلی این باغ بوده اما از سال ٥٧ به بعد باغ را به نفع بنياد مستضعفان مصادره كردند و این بنیاد صاحب جدید باغ محسوب شد.

در سال‌های اخیر شوراي شهر و شوراي عالي شهرسازي مصوبه برج – باغ‌ها را تصويب کردند که طبق آن باید مالكان باغ‌های تهران،هفتاد ‌درصد باغ را حفظ كنند و تنها مجازند ٣٠‌درصد آنرا را برای ساخت و ساز تخریب کنند. به فاصله کوتاهی بعد از این مصوبه، چهار ‌هزار هكتار از باغ‌هاي شهر تهران خشك شدند. در فاصله سال‌های نخست دهه ٩٠ شهرداری تهران با بنياد مستضعفان توافق كردند و مجوز ساخت يك برج ٢١طبقه را در مساحت شش‌هزار و ٤٨٣ متري داده شد پس از آن هم ٧٠‌درصد از باقيمانده زمين به‌عنوان فضاي سبز در اختيار شهرداري قرار گرفت ولی شهرداری هم تمامی درخت‌ها را خشک کرد.

علي اعطا، سخنگوي شوراي شهر تهران گفته است شورای شهر تهران پرونده خشك شدن “باغ مشهور به شب‌های برره” را بررسی کرده ولی براي بررسی‌های تكميلی به كميته معمارى و طرح هاى شهرى ارجاع داده است. در مسير این بررسی نقشه‌های هوايی ساليان گذشته (يك‌دهه قبل) و نقشه‌های كنونی، مطالعات ميداني و پرس‌وجو از اهالي محل هم صورت خواهد گرفت. اين طور كه اعلام شده مجوز ساخت براي احداث برج در دوره پيشين مديريت شهري و با استفاده از مصوبه برج- باغ‌ها صادر شده است.


دیدگاه خود را بگویید

شما باید وارد سایت شوید تا بتوانید نظر بدهید.

مطالب دیگر