باغی که در دهه ٨٠ سریال شب های برره در آن ساخته شد، خشک شده و قرار است در آن یک برج ٢١ طبقه ساخته شود. مساحت این باغ ٢١‌هزار و ۶٠٠ متر مربع است و حالا گفته می‌شود برای ساخت ۶‌هزار و ۴٨٠ متر مربع آن مجوز ساخت گرفته‌اند. بنیاد مستضعفان در زمان محمدباقر قالیباف با همکاری شهرداری تهران از مصوبه برج- باغ‌ها استفاده کرده و مجوز برج ٢١ طبقه برای این باغ صادر شد.

ناهید خداکرمی از اعضای شورای شهر تهران از هم‌دستی شهردار اسبق تهران و بنیاد مستضعفان برای خشک کردن این باغ خبر داده و گفته است:«مساحت باغ که در خیابان طاهرخانی سعادت آباد قرار دارد، ٢١هزار و ۶٠٠ متر مربع است و حالا می‌گویند برای ساخت ۶‌هزار و ۴٨٠ متر مربع آن مجوز ساخت یک برج ٢١طبقه گرفته‌اند.»

شاپور رادشیرچی پیش از انقلاب صاحب اصلی این باغ بوده اما از سال ۵٧ به بعد باغ را به نفع بنیاد مستضعفان مصادره کردند و این بنیاد صاحب جدید باغ محسوب شد.

در سال‌های اخیر شورای شهر و شورای عالی شهرسازی مصوبه برج – باغ‌ها را تصویب کردند که طبق آن باید مالکان باغ‌های تهران،هفتاد ‌درصد باغ را حفظ کنند و تنها مجازند ٣٠‌درصد آنرا را برای ساخت و ساز تخریب کنند. به فاصله کوتاهی بعد از این مصوبه، چهار ‌هزار هکتار از باغ‌های شهر تهران خشک شدند. در فاصله سال‌های نخست دهه ٩٠ شهرداری تهران با بنیاد مستضعفان توافق کردند و مجوز ساخت یک برج ٢١طبقه را در مساحت شش‌هزار و ۴٨٣ متری داده شد پس از آن هم ٧٠‌درصد از باقیمانده زمین به‌عنوان فضای سبز در اختیار شهرداری قرار گرفت ولی شهرداری هم تمامی درخت‌ها را خشک کرد.

علی اعطا، سخنگوی شورای شهر تهران گفته است شورای شهر تهران پرونده خشک شدن “باغ مشهور به شب‌های برره” را بررسی کرده ولی برای بررسی‌های تکمیلی به کمیته معمارى و طرح هاى شهرى ارجاع داده است. در مسیر این بررسی نقشه‌های هوایی سالیان گذشته (یک‌دهه قبل) و نقشه‌های کنونی، مطالعات میدانی و پرس‌وجو از اهالی محل هم صورت خواهد گرفت. این طور که اعلام شده مجوز ساخت برای احداث برج در دوره پیشین مدیریت شهری و با استفاده از مصوبه برج- باغ‌ها صادر شده است.


نظرات بسته است.

مطالب دیگر