یک مقام دولت امریکا به رویترز گفته است، انتظار نمی‌رود که دونالد ترامپ تصمیم خود را پنجشنبه اعلام کند.این مقام که نامش فاش نشده گفته است:«این تصمیم احتمالا روز جمعه از سوی کاخ سفید اعلام خواهد شد.» در همین رابطه اخبار حاکی از آن است که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا،پنجشنبه ۲۱ دی نشستی با مشاوران ارشد خود در امورامنیت ملی داشته و موضوع تمدید یا عدم تمدید تعلیق تحریم‌های هسته‌ای ایران را مورد بررسی قرارداده است.

سارا سندرز،سخنگوی کاخ سفید هم دیروز اعلام کرد:«رئیس‌جمهورآمریکا همچنان معتقد است توافق هسته‌ای شش قدرت جهانی با ایران «بدترین» توافق همه دوران‌هاست.» سخنگوی کاخ سفید در ادامه افزوده است:«یکی از عیب‌های بزرگ این توافق محدودیت‌ها است که ایران را رها می‌ کند تا آشکارا برنامه هسته‌ای خود را توسعه دهد و می‌تواند به سرعت به آستانه ظرفیت سلاح هسته‌ای دست یابد. خیلی واضح است که ما این را یک مشکل بزرگ می‌دانیم. دولت به همکاری با کنگره و متحدان برای رفع این عیب‌ها ادامه می‌دهد.»

استیو گلدستاین، معاون وزارت خارجه آمریکا نیز حضور وزیر امورخارجه در کاخ سفید برای بررسی جوانب توافق هسته ای تایید کرده و می‌گوید:«رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا هم اکنون در کاخ سفید است و دونالد ترامپ بزودی تصمیم خود را اعلام کند.» ترامپ باید تا روز ۲۳ دی این تصمیم را که “آیا قصد دارد تعلیق تحریم‌ها در چارچوب توافق اتمی با ایران را تمدید کند یا نه.” این تمدید هر ۱۲۰ روز یک‌بار انجام می‌شود. رییس جمهوری آمریکا در ۲۳ شهریور سال جاری تعلیق تحریم‌های هسته‌ای ایران را تمدید کرد.

بنا به گزارش رویترز استیون منوچین،وزیر خرانه‌داری آمریکا روز پنجشنبه به خبرنگاران گفته است:«انتظارش آن است که تحریم‌های جدیدی علیه ایران اعمال شود.ما همچنان آن‌ها را زیر نظر داریم. تحریم‌هایی را آماده کرده‌ایم، و فکر می‌کنم می‌توانید منتظر باشید که تحریم‌های جدیدی از راه برسد.» براساس توافق هسته‌ای ایران، رئیس‌جمهور آمریکا در بازه‌های ۱۲۰ روزه در مورد تمدید تعلیق تحریم‌های ایران ابراز نظر می‌کند.مهلتی ۱۲۰ روزه اخیر، روز جمعه ۲۲ دی ماه پایان می‌گیرد، و انتظار می‌رود روز جمعه آقای ترامپ در این مورد اعلام نظر کند.

توافق هسته‌ای در سال ۱۳۹۴ پس از آنکه تحریمهای چند لایه باعث شد تا تمام دستگاههای مالی و اجرایی در جمهوری اسلامی درگیر شده و دیگر هیچ یک از مشتریان نفت ایران، حاضر به خرید نفت از ایران نبود، پس از نزدیک به دو سال مذاکره میان ایران و شش قدرت آمریکا، بریتانیا، فرانسه، چین، روسیه و آلمان امضا شد. بر اساس مصوبه کنگره امریکا، رئیس‌جمهور این کشور می‌بایست هر ۹۰ روز یک‌بار درباره اجرای تعهدات ایران در برجام، به کنگره گزارش دهد. با سر رسیدن ضرب‌الاجل پیشین در مهرماه سال جاری دونالد ترامپ از تأیید اقدامات ایران خودداری کرد.


نظرات بسته است.

مطالب دیگر