ادامه حمایت‌ جامعه فرهنگی ایران از اعتراضات سراسری اخیر

اعتراضات سراسری در نزدیک به یکصد شهر و شهرستان ایران که از پنج‌شنبه ۷ دیماه در مشهد آغاز شد.بر اساس آمار رسمی جمهوری اسلامی و نمایندگان مجلس، شمار کشته‌شدگان در این اعتراضات به دست‌کم ۲۷ نفر رسیده‌ و ۳۷۰۰ نفر بازداشت شده‌اند.

۱۴۶ نفر از شاعران،هنرمندان و نویسندگان داخل و خارج از کشور نیز از خواسته‌های مردم معترض پشتیبانی کردند. این هنرمندان و نویسندگان در اطلاعیه خود ضمن اشاره به ۱۰۰ سال تلاش‌های مردم ایران برای دستیابی به «آزادی، عدالت و احترام به کرامت انسانی»، از تظاهرات و اعتراضات پس از دهمین دوره ریاست جمهوری ایران در سال ۱۳۸۸ یاد کرده و گفته‌اند در آن زمان «برخلاف این روزها شاهد حمایت چشم‌گیر آزادی‌خواهان ایران، روزنامه‌نگاران‌، هنرمندان و فعالان فرهنگی و اجتماعی داخل و خارج ایران بودیم.»

هنرمندان و نویسندگان در بیانیه خود آورده‌اند:«معترضان کنونی،خواهان تغییرات ساختاری اساسی در کشور هستند و انگیزه‌ حرکت آن‌ها، رفع مشکلات معیشتی،بی‌عدالتی اجتماعی،تبعیض قومی و مذهبی،تبعیض جنسیتی،اعمال خشونت بر مردم و تحجرگرایی است.»

در ادامه این بیانیه آمده است:«ایرانی‌ها پس از بی‌نتیجه ماندن اعتراض‌های پی‌گیر صنفی و مدنی مسالمت‌آمیزشان، نه تنها به حقوق از دست‌رفته‌ خود دست نیافتند بلکه با افترا، خشونت و بی‌رحمیِ سازماندهی شده‌ای مواجه شدند.»

ایشان همچنین اتهامات مختلف به معترضان، با عناوین “منافق، مزدور، خس‌و‌خاشاک، و عنصر خارجی” را مورد انتقاد قرار داده و خواهان برآورده شدن مطالبات تظاهرکنندگان و آزادی بی‌قید و شرط زندانی‌ها و بازداشت‌شدگان شدند.

مهرانگیز کار،شهرنوش پارسی‌پور،نیره توحیدی،شبنم طلوعی،منصوره شجاعی،پرستو فروهر،نعمت آزرم،رضا خندان مهابادی،جلال سرفراز،اسد سیف،سیدعلی صالحی،احمد کریمی حکاک،فریدون فرح‌اندوز،رضا علامه‌زاده، محسن مخملباف، کاظم علمداری و علی صمدی احدی از جمله امضاکنندگان این اعلام حمایت هستند.

۱۰۲ نویسنده، شاعر و هنرمند ایرانی نیز دوشنبه هفته جاری نیز با انتشار بیانیه‌ای حمایت خود را از تظاهرات مردمی در ایران اعلام کرده بودند. در بیانیه ایشان نیز اعلام شده بود:«معترضان از تبعیض، مشکلات اقتصادی، خفقان و بی‌توجهی زمامداران جمهوری اسلامی به خواسته‌هایشان از صدر انقلاب تاکنون به خشم آمده‌اند.»

اسماعیل خویی، رضا قاسمی و شهریار مندنی‌پور نیز به همراه چند تن از نویسندگان و شاعران ایرانی در واکنش به اعتراضات مردمی بیانیه‌ای منتشر کردند و در آن نوشتند: «زنگ‌های خطر در ایران به صدا در آمده‌اند.زمین می‌لرزد و فساد در تمام سطوح حکومت، ما را به قتل می‌رساند.»

پیش از آن، ۵۹ نویسنده و فعال فرهنگی نیز حمایت خود را از اعتراضات مردمی اعلام کرده بودند. در روزهای اخیر هنرمندان ایرانی دیگری هم در کشور و خارج از کشور از اعتراضات سراسری پشتیبانی کرده‌اند. جعفر پناهی، تهمینه میلانی، ترانه علیدوستی، نوید محمدزاده، مهناز افشار، رضا دقتی، شیرین نشاط، مانا نیستانی، شاهین نجفی، حامد نیک‌پی، شاهرخ مشکین‌قلم، آرش سبحانی، سوسن فرخ‌نیا و گوگوش، از جمله این هنرمندان هستند.

در آخرین مورد از این حمایت ها اصغر فرهادی و هدیه تهرانی نیز با انتشار نامه‌های جداگانه‌ای به جمع حامیان پیوسته و از اعتراضات سراسری مردم ایران حمایت کردند.

اصغر فرهادی،سینماگر ایرانی برندۀ جایزۀ اسکار در یادداشتی که به سرعت  در فضای مجازی پخش شد، یادآوری کرد: «چندسال پیش در مقدمۀ کتاب فیلم‌نامه‌هایم، نوشته بودم اگر با این نوشته‌ها توانسته باشم جسارت پرسش‌گری را در تماشاگران تقویت کرده و ترس‌شان را از کاشتن بذر سوال در ذهن‌ها‌ بکاهم از زمانی که برای نوشتن صرف کرده‌ام راضی و خوشنودم»

فرهادی با تاکید بر اهمیت “پرسش‌گری” می‌نویسد:«علاوه بر مطالبات و خواسته‌های مردم،آنچه که آنان را به اعتراض واداشته پرسش‌های بی‌پاسخی‌ست که در طی این چند دهه در همه زمینه‌ها از سر پنهان‌کاری و مصلحت‌جویی یا نادیده گرفته شده و بی‌پاسخ مانده و یا به آن‌ها پاسخ‌های غیرواقعی و توهم‌آلود داده شده.»فرهادی نتیجۀ “بی‌اعتنایی به پرسش‌های انباشته شده” را تحقیر اجتماعی و سپس خشم می‌داند.

به نوشتۀ او:«هیچ خشمی به اندازۀ خشم تحقیرشدگی ماندگار و عمیق نیست. به سکوت واداشتن، بازداشت و تهدید پرسش‌گران به معنای از میان رفتن پرسش‌ها نیست. پرسش‌ها باقی‌اند و در گوشۀ ذهن‌ها در حال تکثیر.»

هدیه تهرانی بازیگر سینمای ایران نیز با اشاره به «فقدان آب،هوا، نان، کار، فرهنگ، اندیشه سالم، راستی، درستی، صلح، امنیت و آرامش در ایران» اصغر فرهادی را مخاطب قرار می‌دهد و می‌نویسد:« نباید برای آرامش خودمان به این تحلیل برسیم که مردم برای پرسش به کوچه آمدند تا پاسخی دریافت کنند.»
هدیه تهرانی با تأکید بر کمبودها و نابسامانی‌های جامعۀ ایرانی می‌نویسد:«مسئله، پاسخ به پرسش‌ها نیست.نه آقای فرهادی، مردم چرایی دردها و ناهنجاری‌ها را می‌دانند و به دنبال پاسخ به پرسش‌هایشان فریاد نمی‌زنند.» به عقیدۀ هدیه تهرانی «مردم دردشان را فریاد می‌زنند و فقط زندگی، خوبی، صلح، آرامش و آزادی می‌خواهند»… اودر پایان می‌نویسد: «مردم چرائی داغ مادران ایران را می‌دانند و سرزمین مادری داغدارمان را می‌شناسند.»

 

 


نظرات بسته است.