پنج شنبه ۲۱ دی ۱۳۹۶

بخش:
اجتماعی - حقوق بشر - خبر - سیاسی


اعتراضات سراسری مردم که از روز هفتم دی آغاز شد  و منجر به توقف ده روزه  اعتصابات و اعتراضات کارگری شده بود؛ با سرکوب خونین مردم معترض موقتا خاموش شد.اما سه شنبه ۱۹ دی ماه کارگران کارخانه هپکو در اراک راهپیمایی و روز چهارشنبه ۲۰ دی ماه نیز مقابل استانداری استان مرکزی در اراک تجمع کردند و خواستار پاسخ مسئولان شدند.

در آن سوی ماجرا استاندار مرکزی در واکنش به این اعتراض کارگران گفته است:«کارگران باز هم در خیابان‌ها راه می‌افتند.»وی کارگران را تحریک شده خوانده و خواستار برخورد با کسانی است که کارگران را«تحریک» می‌کنند.

علی آقازاده استاندار استان مرکزی روز چهارشنبه درباره کارگران هپکو گفت:«درست است که این کارگران دو ماه حقوق در سال ۹۶ عقب هستند اما،یک ماه حقوق آنها اخیرا پرداخت شده است. کارکنان هپکو شاهد تلاش مسئولان استان برای رفع مشکلات آنان هستند و با توجه به این امر تجمع کارکنان هپکو در خیابان چه معنی می‌تواند داشته باشد؟» آقازاده،حضور کارگران در خیابان‌ها را ناشی از تحریک کارگران دانست و گفت:«کارگران باید جلوی این عده اندک بایستند.» موارد اعتصاب و اعتراض کارگران در سطح کشور افزایش یافته است.

– چهارشنبه ۲۰ دی، کارگران تراکتورسازی تبریز هم بیست و هفتمین روز از تجمع اعتراضی خود مقابل کارخانه را پشت سرگذاشتند.کارخانه تراکتورسازی تبریز از ده ماه پیش اعلام ورشکستگی کرد و ۱۲۰ تن از کارگرانش بلاتکلیف‌اند.کارگران این کارخانه از ۲۳ آذر در پی پلمب این کارخانه، مقابل آن تجمع کرده‌اند.

– اعتصاب رانندگان کامیون‌های سوخت‌رسانی پالایشگاه اصفهان هم دیروز وارد دومین روز اعتصاب خود  شدند.

– کارگران کشتارگاە سنندج در اعتراض بە عدم پرداخت حقوق ۴ ماە دستمزد اعتصاب کردند.

– کارگران کارخانه شماره یک نساجی قائمشهر که به نبود امنیت شغلی و تعویق مزدها معترضند مقابل شورای شهر تجمع نمودند.

اعتراض کارگران،اخراج از کار،احضار و بازداشت را بدنبال دارد. بیست تن از کارگران هپکو  پیش از اعتصاب اخیر توسط دستگاه قضایی احضار شده و برایشان پرونده تشکیل داده شده است.

صحبتهای روز گذشته استاندار استان مرکزی در رابطه با راهپیمایی کارگران هپکو هم می‌تواند زمینه ساز احضار و دستگیری‌های بیشتر برای خاموش کردن کارگران هپکو و کارگران کارخانه‌هایی با وضعیت مشابه باشد. این سخنان زمانی معنادارتر می‌شود که در نظر بگیریم در روزهای اخیر ده‌ها تن از فعالان اجتماعی از جمله فعالان کارگری، دانشجویی و نویسندگان دستگیر شده‌اند. دستگیری برخی از این فعالان که نقشی در تظاهرات‌ نداشته‌اند «پیشگیرانه» اعلام شده است. دستگیری داوود رفیعی و مهدی توپچی دو فعال کارگری در همین رابطه بوده است.
داود رفیعی کارگر اخراجی پارس خودرو است. اداره کار اخراج او توسط کارفرما را تائید کرده است.رفیعی روز سه‌شنبه ۱۹ دی مقابل وزارت کار مورد ضرب و شتم قرار گرفته و توسط مامورین انتظامی بازداشت شده است. مهدی توپچی فارغ التحصیل معماری و از فعالان کارگری نیز در ۱۴ دی در منزل خود دستگیر و به زندان اوین منتقل شده است. از این فعال کارگری نیز اطلاعی در دست نیست.


نظرات بسته است.

مطالب دیگر