چهارشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۶

بخش:
اجتماعی - حقوق بشر - خبر - سیاسی


خانواده و بستگان وحید حیدری، جوان معترض اراکی که دهم دی ماه ۱۳۹۶بازداشت و روز شنبه، ۱۶ دی ماه جنازه اش به خاک سپرده شد گفته‌اند:«ادعاهای مربوط به اعتیاد و یا همراه داشتن مواد مخدر واقعیت ندارد.» وحید حیدری، یکی از بازداشت شدگان اعتراضات در شهر اراک است. وی روز دهم دی ماه در جریان اعتراضات مردم این شهر بازداشت شده به بازداشتگاه کلانتری۱۲ رضوی اراک منتقل شده است.وحید بنا به گفته خانواده‌اش دستفروش بود و در حاشیه میدانی بازداشت شده که دستفروشی می‌کرده است. وحید حیدری در قطعه ۳۴ بهشت‌ زهرای شهر اراک به خاک سپرده شد. اما پزشکی قانونی هنوز درباره علت و نحوه مرگ او گزارشی ارائه نکرده است.

پزشکی قانونی هنوز درباره علت و نحوه مرگ او گزارشی ارائه نکرده است.

پزشکی قانونی هنوز درباره علت و نحوه مرگ او گزارشی ارائه نکرده است.

 

محمد نجفی،وکیل دادگستری ساکن اراک گفته است:«خانواده آقای حیدری به شدت تحت فشارهای امنیتی هستند و مجبور شده‌اند او را در قبر و مکانی دفن کنند که ماموران امنیتی تعیین کرده‌اند.» او ی‌گوید:«یکی از فعالان مدنی اراک به من مراجعه کرد که خبری درج شده مبنی بر این‌که شخصی به علت داشتن ده گرم هروئین بازداشت بود و در بازداشتگاه رضوی اراک با لباس‌های خودش خود را دار زده و خودکشی کرده.ما پیگیری کردیم متوجه شدیم جوانی است به اسم وحیدحیدری و اهل یکی از روستاهای اطراف شازند یعنی همین اطراف خود ما است و روز دوم اعتراضات در اراک یعنی دهم دی ماه بازداشت شده است.»

آقای نجفی از ضرب و شتم بازداشت شدگان در اراک در بازداشتگاهها خبرداده و گفته است:«روز اول اعتراضات در اراک که نهم دی بود درگیری وجود نداشت ولی روز دوم کمی فضا به درگیری و تشنج کشید.وحید حیدری هم همین روز بازاشت شده.ما موارد ضرب و شتم را در بازداشتگاه را در این مدت داریم و من خودم افرادی را دارم که به من مراجعه کرده‌اند که در بازداشتگاه مورد ضرب و شتم قرار گرفته‌اند.از سوی دیگر ما به روستای زادگاه وحید حیدری رفتیم و بستگان و خانواده و اطرافیان خانواده او ادعای مربوط به اعتیاد یا فروش مواد مخدر و داشتن مواد را تکذیب می‌کنند و خیلی از این مساله ناراحت هستند و می‌گویند که او ۷۰ کیلو وزن اش بوده، جوان سالم و تندرستی بوده که دستفروشی می‌کرد و نه معتاد بود نه موادفروش. خانواده‌اش هم چندین شهید داده‌اند و هم پدرش و هم چند عضو دیگر خانواده و بستگان اش جانباز جنگ ایران و عراق هستند.»
این وکیل دادگستری با اعلام این‌که حاضر است وکالت رایگان این خانواده را بپذیرد در ادامه می‌افزاید:«من معتقد هستم که این جوان خودکشی نکرده. با پدرش صحبت کرده‌ام خیلی نگران بودند. من اعلام کردم که حاضر هستم رایگان وکالت‌شان را بپذیرم و پی‌گیری کنم.این جوان،معترض بوده، گرفتند و بعد زدند و کشتند و حالا دارند آبرویش را هم می‌برند.خانواده نگران بودند.ملاحظات دارند. به شدت فضا امنیتی است و خانواده هم تحت فشار هستند.به هرحال  تصمیم گیرنده خانواده هستند که چه بکنند و ما به عنوان جنبه عمومی مساله پیگیر هستیم.»

عموی او به کمپین حقوق بشر گفته است:«جنازه برادرزاده‌اش را روز شنبه به خاک سپرده‌اند و او جنازه را ندیده است.»عموی وحیدحیدری به کمپین حقوق بشر در ایران گفته است:« برادرزاده‌ام معتاد نبود.هنوز نمی‌دانیم چه اتفاقی افتاده است.چون ما [در] روستا بودیم و وحید در اراک بود.کاسب بود.سر کار خودش بود. معتاد نبود و این چیزهایی که می‌گویند واقعیت ندارد و معلوم نیست چطور شده است.»

علی باقری از فعالان مدنی اراک هم به کمپین گفت:«روستای زادگاه وحید حیدری،روستای تکیه، حوالی شازند است.ما به این روستا رفتیم و با بستگان نزدیک او حرف زدیم همه می‌گویند که او را در بازداشتگاه براثر ضربات باتوم کشته‌اند.پلیس اینجا تکذیب کرده که به واسطه باتوم کشته شده و گفته‌اند به دلیل حمل مواد مخدر دستگیر بازداشت و در بازداشتگاه خودکشی کرده.اما بستگان اش گفتند بسیار آدم شریفی بود و این وصله‌ها به او نمی‌چسبد نه اهل مواد بوده نه مصرف و نه فروش. نه فقط بستگان، بلکه با هرکسی که صحبت کردیم گفتند این انگ کثیفی است و به این جوان و خانواده اش نمی‌چسبد. می‌گفتند این‌ها به این انقلاب وفادار بودند کلی شهید و جانباز دارند و اهل این مسائل نبودند.»

آقای باقری به کمپین گفت:«همه می گویند او خودکشی نکرده و یکی از اقوام آقای حیدری که جنازه را دیده به من گفت که بالای سر،سمت چپ شکاف عمیق داشت و انتهای آن شکاف هم تورم بود. انگار که با تبر به سر کسی زده باشند. کسی اینجوری خودکشی نمی‌کند.ایشان را کشته‌اند و خانواده را تهدید کرده‌اند که با هیچ رسانه‌ای و کسی گفتگو نکنید. در مراسم ختمش فضای امنیتی شدیدی بود.»


نظرات بسته است.

مطالب دیگر