مهر داد سید عسگری

چهارشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۶

بخش:
اقتصادی - یادداشت‌ها


در حالی که دامنه اعتراضها وارد فاز استراحت و تغییر فاز میشود شکی نیست اما اینکه حاکمیت چه تدبیری را برای برون رفت پیشنهاد میکند را باید درک کرد.

الف – بدهي دولت در اخرين براورد در جدول منتشره سازمان برنامه حدود ٣٥٠ هزار ميليارد تومان براورد شده. اين عدد اگر چه بسيار بزرگ است اما كمتر از ٢ درصد براورد فقط دارايي هاي غير منقول دولت است. دارايي اي كه از قضا جريان نقدي ساختن روي ان بسيار راحت است.

به زبان ساده دارایی های دولت باید فروخته شود تا جبران مافات کند.

ب – نسبت شكاف دارايي بدهي بانك ها به جي دي پي اگر چه بسيار بزرگ است ولي ٨٥ درصد آرا هيّئت مديره بانك ها حاكميتي است و اين هزينه هاي اقتصاد سياسي هر نوع اصلاح بانكي را بالقوه ( و نه بالفعل) بسيار كمتر از مثال هاي مشابه مي كند.

به زبان ساده باید گفت که حاکمیت باید ترکیب هیات مدیره بانکها را به نفع غیر حاکمیتی ها تغییر دهد تا نظام بانکی بتواند خودش راه حل خودش را بیابد.

پ – گر چه بدهي بانك ها به بانك مركزي بسيار بزرگ است ولي اين عدد تقريبا با بدهي پيمانكاران بستانكار از دولت و بدهكار به بانك و بدهي مستقيم دولت به بانك هاي خصوصي شده برابر است و اجراي يك الگوي تهاتر زنجيره اي بدهي بار بزرگي را از ترازنامه اقتصاد سبك خواهد كرد.

به زبان ساده این مفهوم به ذهن میرسد که همه این نهاد ها دور هم گرد آیند و در یک سیستم متمرکز این بدهی را با هم تسویه کنند.

ت – سرمايه گذاري خارجي نخواهد امد؟ باكي نيست. بخش مهمي از نرخ منفي تشكيل سرمايه ثابت با الگوي هدايت اعتبار كلان قابل جبران است. و تازه بسياري از محدوديت هاي تحريمي با تغيير الگو از سرمايه پذيري به خريد خدمت قابل رفع است.

یعنی حاکمیت با اعلام سیتم اعتباری اقتصاد را وادار به تحرک کند و بجای سرمای گرفتن از بیگانگان خدمات آنها را بخرد و بوقتش پولش را در بازه زمانی پرداخت کند.

ث – انتقال ارز در بديهي ترين صورت خود دچار مشكلات بسيار است و برجام در حوزه بانكي عملا گشايش واقعي نساخته؟ جغرافيا، دسترسي به نفت و چند رشته تصميم ديگر ايران را در موقعيتي قرار داده كه براي كاملا تحريم ناپذير شدن تنها به ١٢ تا ١٤ ماه وقت نياز دارد. خيلي دير شده ولي هنوز راه هست.

در این خصوص فهم این راه حل مبهم است اما حاکمیت ایران بسیار به تاسیس بورس نفت در چین که تا کمتر از ده روز دیگر عملیاتی میشود چشم دوخته است .

این بورس در صورت راه اندازی میتواند کفه معاملات نفت بین الملل را به ضرر ایالات متحده آمریکا تغییر دهد.

 


دیدگاه خود را بگویید

شما باید وارد سایت شوید تا بتوانید نظر بدهید.