چهارشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۶

بخش:
زیست‌بوم - گزارش


شمال ایران که یکی از دلپذیرترین جاذبه های توریستی ایران بوده و دو ویژگی منحصر به فرد داشته است:

  1. انبوه جنگل های سرسبز
  2. دریای مازندران

با وقوع انقلاب اسلامی و به قدرت رسیدن جمهوری اسلامی، هر دو ویژگی بزرگ شمال ایران با مخاطره رو به رو شد.

با سقوط اتحاد جماهیر شوروی و استقلال کشورهایی چون گرجستان، آذربایجان، ارمنستان، قرقیزستان، ترکمنستان و تاجیکستان، موازنه جغرافیای سیاسی به هم ریخت و فقط ایران بود که با بی کفایتی مسوولان جمهوری اسلامی، از ۵۰ درصد سهم دریای مازندران صرفنظر کرد و مطابق با میل دوستان روشی خود به حدود ۱۰ درصد سهم دریا کفایت کرد.

از سوی دیگر بهداشت و سالم نگه داشتن سواحل ایران نیز به فراموشی سپرده شده و بخش وسیعی از آب های مازندران آلوده شد.

اما یکی دیگر از مصایبی که جمهوری اسلامی بر منابع طبیعی ایران وارد ساخت، تهاجم به موجودیت جنگل ها بود. بر اساس گزارش های منتشر شده، ایران دارای سه میلیون و چهارصد هزار هکتار جنگل در دامنه ‌های شمالی کوه ‌های البرز و استان ‌های ساحلی دریای مازندران است. مساحت جنگل‌ های دیگر که پراکنده در سایر نقاط کشور می‌ باشند تا سه میلیون هکتار می باشد. با وجود چنین سرمایه ای، جمهوری اسلامی با سیاست های خود گام به گام کشور را به سوی بیابانی خشک هدایت می کند.

در دی ماه سال گذشته خبرگزاری “تسنیم” گزارش داد: “روزانه ۴۰ هزار هکتار از جنگل‌ های شمال مورد تخریب کمی و کیفی قرار می‌ گیرد. این آماری است که رییس یک مجموعه تحقیقاتی در حوزه منابع طبیعی ارایه داده است. البته آمارها درباره تخریب جنگل به مراتب حتی از این هم بدتر و سیاه تر است.” بر اساس این گزارش، “علی ‌محمد شاعری” عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی، با انتقاد از تخریب و بهره ‌برداری بی ‌رویه از جنگل ها می گوید: “این موضوع باعث شده سرانه جنگل در کشور نسبت به دنیا بسیار پایین ‌تر باشد به طوری که مساحت جنگل‌ های کشور از ۱۸ میلیون به ۱۴ میلیون هکتار کاهش پیدا کرده است و ۱۴ میلیون هکتار باقی مانده از جنگل‌ های کشور وضعیت مناسب و مطلوبی ندارند.”

با وجود این هشدار و با گذشت یک سال از آن، شاهد هیچ اقدام قابل توجهی از سوی دولت نبوده ایم.

در گزارش فوق هم چنین آمده: “هادی کیادلیری” استاد دانشگاه و رییس انجمن جنگلبانی ایران، با اشاره به نابودی کامل جنگل های شمال کشور تا ۳۰ سال آینده، می گوید: “این موضوع را به لحاظ بصری هم می شود دید. شاهد این مدعا هم مرگ و میر دسته جمعی درختان است؛ عوامل تخریب در کشور ما غیرطبیعی است و از سوی دیگر اکوسیستم ما بسیار بسیار شکننده است، چون ۹۳ درصد کشور خشک و نیمه خشک است و کمتر از ۷ درصد جنگل داریم و از این آمار تنها یک درصد جنگل های شمال کشور است.” این استاد دانشگاه ادامه می دهد: “جنگل های زاگرس به نوعی نابود شده است و جنگل های شمال کشور هم در حال نابود شدن است.”

آیا مقامات  مسوول در سازمان حفاظت محیط زیست که معلوم نیست بودجه ی کلان سالیانه ی خود را صرف چه می کنند با چنین هشدارهایی تکان خورده اند؟!

رییس انجمن جنگل بانی در اواخر آذر ماه امسال نیز خبرهای خوبی برای دوستداران محیط زیست ندارد. وی در دومین همایش حمایت از جنگل های هیرکانی در شهرستان قائم شهر، می گوید: “سالانه در شمال کشور با حدود ۳ هزار هکتار کاهش جنگل مواجه بودیم که در حال حاضر به یک میلیون و ۶۵۰ هکتار رسیده و این موارد را می توان به شکل بصری با وبلا سازی ها نیز مشاهده کرد.” وی می افزاید: “۴۲ درصد جنگل های شمال کشور رو به قهقرا است و از سال ۱۳۷۵ تاکنون حدود ۳۰۰ تا ۳۵۰ هکتار تولید آفات و بیماری گزارش شده است.”

بدیهی است که این مقام مسوول نمی تواند صریحا بگوید که چه کسانی درختان را درو کرده اند و به جای آن ویلا ساخته اند اما امروز همگان و حتی بعضی از مقامات حکومتی نیز اذعان دارند که این گونه اعمال فقط از دست “آقا زاده ها” ساخته است. این موجودات که خود را “ژن خوب” می دانند و گویی تافته ای جدا بافته اند، مجوز نابودی منابع طبیعی را که متعلق به ۸۰ میلیون ایرانی است در دست دارند.

از سوی دیگر رییس موسسه تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان مازندران، اخیرا از تخریب روزانه ۴۰ هزار هکتار از جنگل های شمال خبر  داده است. “محمد امینی” با انتقاد از سازمان جنگل ها و سازمان محیط زیست، رشد استفاده قاچاقچیان و زمین خواران را باعث جنگل زدایی و شدت تخریب جنگل ها می داند. وی هشدار داده که اگر این روند ادامه یابد دیگر اثری از جنگل های شمال باقی نمی ماند.

وضعیت ناهنجار جنگل های شمال و زاگرس، منجر به افزایش “بیابان زایی” خواهد شد. فاجعه ای که در جمهوری اسلامی اتفاق افتاده و افزایش آن نیز بعید به نظر نمی رسد.

در همین رابطه در مهر ماه سال ۹۵، خبرگزاری “مهر” در گزارشی نوشت: “بیابان ‌زایی فرآیندی است که نه تنها ایران که کل جهان را تحت تاثیر خود قرار داده؛ اما سهم ایران از بیابان ‌زایی در مقایسه با سایر کشورهای جهان به طور میانگین بیشتر است. سرانه بیابان در کشور بیش از دو برابر سرانه جهانی است؛ یعنی بیش از ۲۰ درصد مساحت کشور را اراضی بیابانی تشکیل می ‌دهد. آمار دقیقی از میزان بیابان زایی در ۵۰ سال گذشته ایران وجود ندارد، اما آنچه به وضوح مشاهده می ‌شود کمبود آب، پیشروی بیابان در مراتع و مناطق شهری و طوفان های شن است. طبق آمارهای منتشر شده بیش از ۶۰ درصد جنگل های ایران تخریب شده و یا در مرز نابودی قرار دارند.”

واقعیت ها حکایت از آن دارد که متاسفانه جنگل های ایران نیز در سیطره یک مافیای دیگر گرفتار آمده و هیچ مرجعی توان مقابله با این پدیده ضد ملی را ندارد. نابود کردن جنگل ها و منابع طبیعی را باید به لیست دستاوردهای “انقلاب اسلامی” اضافه کنیم.


نظرات بسته است.

مطالب دیگر