علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی در سخنرانی امروز خود”آمریکا و اسرائیل” را متهم کرد. او در سخنان خود ضمن متهم نمودن این دو کشور افزود:« از چند ماه پیش برای اعتراض‌ها در شهرهای کوچک ایران نقشه می‌کشند و اعلام کرده‌اند از شهرهای کوچک شروع کنیم، به طرف مرکز بیاییم.» خامنه‌ای مدعی شد که پول این اقدامات را «یکی از این دولت‌های خرپول اطراف خلیج فارس» تأمین کرده‌است.رهبر جمهوری اسلامی البته توضیح بیشتری در مورد«دولت خرپول»نداد اما برخی مقامات دیگر جمهوری اسلامی پیش از این عربستان سعودی را نیز متهم به دست داشتن در اعتراضات ایران کرده‌اند. خامنه‌ای در ادامه افزود:«تا وقتی این‌ها هستند،آمریکایی‌ها حاضر نیستند پول خرج کنند

رهبر جمهوری اسلامی در ادامه گفته است:«حرکاتی که دشمن در این چهل سال در مقابل ما انجام داده‌است پاتک انقلاب است. انقلاب،ریشه دشمن را از لحاظ سیاسی در کشور کَند، دشمن حالا مرتباً پاتک می‌کند و در هر دفعه هم شکست می‌خورد؛ اقدام می‌کند و نمی‌تواند [کارش را] پیش ببرد.»

وی خطاب به آمریکا، بریتانیا و کسانی که او«لندن‌نشین‌ها» نامید گفت:«این دفعه هم نتوانستید،بازهم نخواهید توانست.» خامنه‌ای هفته گذشته نیز در سخنانی کوتاه، کشورهایی که آنها را«دشمنان ایران» معرفی کرد،متهم کرده بود که در چند روز اخیر،«هم‌پیمان شدند» تا برای جمهوری اسلامی «مشکل ایجاد کنند.»

رهبرجمهوری اسلامی پس از آنکه مدعی شد که دشمنان برای سازماندهی این اعتراض‌ها وعملیات،دو قرارگاه فرماندهی در همسایگی ایران تشکیل داده‌اند؛ افزود:«یکی از این قرارگاه‌ها برای هدایت عملیات در فضای مجازی بود و قرارگاه دوم برای مدیریت اغتشاش‌ها که هر دو قرارگاه بوسیله امریکایی‌ها و صهیونیست‌ها فرماندهی می‌شد و پیروزی خود را نیز قطعی می‌دانستند.»

رهبر جمهوری اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود خواستار تفکیک بین مطالبات به گفته او صادقانه و به‌حق مردم و آنچه که او”حرکات وحشیانه و تخریب‌گرانهٔ یک گروه” خواند، شد و اضافه کرد:«اینکه … حالا صد نفر، پانصد نفر- بیایند یک جایی جمع بشوند و حرف خودشان را بزنند، این یک مطلب است. و اینکه یک عده‌ای از این تجمع،از این انگیزه سوءاستفاده کنند،بیایند به قرآن دشنام بدهند،به اسلام دشنام بدهند به پرچم اهانت کنند، مسجد را بسوزانند، تخریب کنند، آتش بزنند یک حرف دیگر است. این‌ها را با هم نباید مخلوط کرد.»

سخنان رهبر جمهوری اسلامی در حالی بیان شده که روز دوشنبه رئیس‌جمهوری ایران محدود کردن خواسته‌های معترضان تجمع‌ها و تظاهرات اخیر به مطالبات اقتصادی را «توهین به مردم» خوانده و گفته بود که مطالبات مردم، اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و امنیتی است و «باید همه این مطالبات مورد توجه قرار بگیرد».

شنبه۱۶ دی نیز محسن رضایی گفته بود:«چند ماه پیش رئیس میزعملیات ویژه سیا در اربیل عراق با رئیس دفتر پسر صدام و هانی التلفا برادر زن صدام و همچنین نماینده‌ای از عربستان، بارزانی‌ها و منافقین تشکیل شد و این اتفاقات را برنامه‌ریزی کردند.» او گفته بود:«آنها تاریخ عملیات را اواخر آذرماه در نظر گرفتند تا با استفاده از فضای مجازی، کارشان را شروع و تا بهمن به زعم خود کار نظام را تمام کنند» و «اسم پروژه را استراتژی همگرایی نتیجه‌بخش گذاشتند.» یک روز بعد نچیروان بارزانی، نخست‌وزیر اقلیم کردستان عراق، روز یکشنبه ۱۷ دی، این سخنان را «کمدی» خواند.

حسن روحانی،رئیس جمهور نیز به همراه علی شمخانی دبیر شورای‌عالی امنیت ملی، اسرائیل، آمریکا و عربستان سعودی را به راه‌اندازی تجمع‌های اخیر در ایران متهم کرده‌اند.

مایک پمپئو،رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا(سیا) روز یکشنبه ۱۷ دیماه جاری، سخنان دادستان کل جمهوری اسلامی درباره دخالت این نهاد در اعتراض‌های خیابانی ایران را رد کرد و گفته بود:«ایرانی‌ها از رژیم جمهوری اسلامی بریده‌اند.»

محمود صادقی هم روز یکشنبه در توئیتی نوشت:«بنابر گفته مقامات اطلاعاتی،در ناآرامی‌های اخیر تاکنون هیچ عامل بیگانه‌ای مباشرت نداشته‌است

در تجمعات اخیر براساس آمار تلویزیون ایران «۲۵ نفر از معترضان کشته شده‌اند.»محمود صادقی،نماینده تهران در مجلس نیز خبر داد:«سه هزار و ۷۰۰ نفر در این تجمعات بازداشت شده‌اند

بخشی از اظهارات خامنه ای در سخنرانی امروز را در ادامه بخوانید:
خامنه ای در واکنش به شعارهای تظاهرات سراسری: «شما کی قربان ایران رفتید که می گویید جانم فدای ایران؟!» «اینکه فلان انسانی از یک حقی محروم بماند و اعتراض بکند یا این اعتراض‌کننده‌ها -حالا صد نفر، پانصد نفر- بیایند یک جایی جمع بشوند و حرف خودشان را بزنند، این یک مطلب است، و اینکه یک عده‌ای از این تجمع، از این انگیزه سوءاستفاده کنند، بیایند به قرآن دشنام بدهند، به اسلام دشنام بدهند به پرچم اهانت کنند، مسجد را بسوزانند، تخریب کنند، آتش بزنند یک حرف دیگر است. این‌ها را با هم نباید مخلوط کرد».
-«آن تمناهای مردمی یا درخواست‌های مردمی یا اعتراض‌های مردمی در این کشور همیشه بوده، الان هم هست، خب این صندوق‌های مشکل‌دار، یا بعضی از مؤسسات مالی مشکل‌دار، بعضی از دستگاه‌ها مشکل‌دار بوده‌اند، بعضی از مردم را ناراضی کرده‌اند. خبرها غالباً می‌رسد به ما. اجتماع می‌کنند در فلان شهر، مقابل فلان مؤسسه، مقابل استانداری، مقابل مجلس شورا در اینجا، از این چیزها هست، همیشه بوده، هیچ‌کس هم با این‌ها مخالفت و معارضه‌ای ندارد. باید هم به این حرف‌ها رسید، باید گوش کرد، باید شنید. باید در حد وسع و توان به آن‌ها پاسخ داد».
-«اما این‌ها ربطی ندارد به اینکه کسانی بیایند پرچم کشور را آتش بزنند یا کسانی بیایند از اجتماع مردم استفاده کنند علیه اعتقادات مردم حرف بزنند، فریاد بکشند، علیه قرآن، علیه اسلام، علیه نظام جمهوری اسلامی…این سازماندهی شده بوده است».
-«من عرض بکنم به شما یک مثلثی در این قضایا فعال بوده است… یک مثلثی فعال بوده‌اند:۱- نقشه، مربوط به آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها است. چند ماه هم هست که دارند نقشه می‌کشند. اینکه بیاییم در شهرهای کوچک، از شهرهای کوچک شروع کنیم به طرف مرکز بیاییم. ۲- پول برای یکی از این «دولت‌های خرپول اطراف خلیج فارس» است. خب این کارها خرج دارد باید پول بدهند. آمریکایی‌ها که حاضر نیستند پول خرج کنند تا وقتی این‌ها هستند. ۳- ضلع سوم پادویی‌اش است، پادویی‌اش هم مربوط به سازمان منافقین بود. سازمان آدمکش منافقین».
-«از یک طرف گفتند جانم فدای ایران، از یک طرف پرچم ایران را آتش زدند! بی‌عقل‌ها نفهمیدند که این دو با هم نمی‌سازد. خب ان‌شاءالله شما قربان ایران بروید! اما کِی تا حالا شماها مقابل دشمنان ایران سینه سپر کرده‌اید؟ در مقابل دشمن ایران هم همین جوان حزب‌اللهی باز سینه سپر کرده، جوان انقلابی باز سینه سپر کرده، سیصد هزار شهید دوران دفاع مقدس چه کسانی بودند؟ همین بچه‌های مؤمن و انقلابی بودند که از کشورشان دفاع کردند، شما کِی قربان ایران رفتید که می‌گویید جانم فدای ایران؟»


نظرات بسته است.

مطالب دیگر