دوشنبه ۱۸ دی ۱۳۹۶

بخش:
جهان - خبر - سیاسی


کشته‌ شده‌های افغا‌ستانی عضو لشکر فاطمیون اعزامی ایران به  سوریه به مرز دو هزار نفر رسید. به دنبال انتشار این خبر نمایندگان مجلس افغانستان نسبت به افزایش تلفات شهروندان این کشور در جنگ سوریه ابراز نگرانی کردند. محمد نواب منگل عضو کمیسیون امنیتی مجلس نمایندگان افغانستان به خبرنگاران می‌گوید:«ایران از مهاجران افغان سوءاستفاده کرده و آنها را به جنگ سوریه فرستاده است تا در جنگ شرکت کنند.»

این عضو‌ کمیسیون امنیتی مجلس‌نمایندگان افغانستان می‌افزاید:«حدود ۳ سال است که اعضای مجلس افغانستان این نگرانی را احساس کردند. ما به اندازه کافی اسناد و شواهد هم داشته‌ایم، در مورد افغان‌هایی که مهاجر بودند و در ایران زندگی می‌کردند، و مجبورشان کردند در سوریه بجنگند. این اقدام ایران برخلاف تمام موازین و قانون مهاجرت است که از یک مهاجر کشور دیگر نباید سوءاستفاده شود. بنابراین کشور ایران برخلاف تمام قوانین و میثاق‌های بین‌المللی عمل کرده و ما به عنوان نماینده پارلمان افغانستان درخواست می‌کنیم که دولت افغانستان از ایران به شورای امنیت سازمان ملل متحد شکایت بکند تا ایران در آینده از مهاجرین افغان نتواند سوءاستفاده کنند.»

این نماینده مجلس افغانستان،با انتقاد از “واکنش دولت افغانستان درباره کشته شدن این افراد در سوریه”می‌افزاید:«چون افغان‌های ما از ترس جنگ و بدبختی و از نداشتن غذا به کشور ایران پناه برده‌اند و ایران برای تامین منافع خود مردمان ما را به سوریه می‌فرستد. افغان‌ها در آن‌جا کشته، زخمی و یا ناپدید شده‌اند. این حق نمایندگان مجلس افغانستان است که از ایران و سازمان ملل بپرسند که چرا افغان‌ها به جنگ فرستاده شده‌اند و از نام مهاجر استفاده نادرست شده‌ است؟»

دولت افغانستان پیشتر اعلام کرده بود “مخالف شرکت شهروندانش در جنگ نیابتی است.” شاه حسین مرتضوی، سرپرست دفتر سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان رسما اعلام کرد:«کشورش مخالف جنگ نیابتی در داخل و خارج از این کشور است.»

این مقام افغان تاکید می‌کند:«ما مخالفت خود را با هر نوع جنگ نیابتی در افغانستان بارها اعلام کرده‌ایم و همین گونه مخالفت خود را با جنگ نیابتی در کشورهای دیگر هم به صراحت اعلام کرده‌ایم و نباید خون فرزندان این وطن برای اهداف بیگانگان در کشورهای دیگر ریخته شود.» اما اینک نمایندگان مجلس افغانستان خواستار شکایت رسمی دولت افغانستان از ایران در سازمان ملل شده‌اند.

زهیر مجاهد مسئول فرهنگی لشکر فاطمیون روز شنبه ۱۶ دی‌ماه به خبرنگاران گفته بود:«لشکر فاطمیون تاکنون بیش از دو هزار شهید و هشت هزار مجروح داشته است.» آماری که از طرف “مسئول فرهنگی لشکرفاطمیون” درباره ۸ هزار زخمی اعضای فاطمیون ارائه شده برای نخستین بار است که مطرح می‌شود.تعداد کشته‌شدگان لشکر فاطمیون همان آماری است که اواخر سال گذشته رئیس بنیاد شهید ایران اعلام کرده بود. این تعداد قطعا در یک سال گذشته افزایش یافته و میزان تلفات لشکر فاطمیون بیش از این رقم است.

لشکر فاطمیون یک “نیروی شبه‌نظامی وابسته به سپاه قدس ایران” و متشکل از “شیعیان افغانستان” است.اعضای آن بیشتر افغان‌های شیعه مقیم ایران هستند.بخش عمده این نیروها با وعده دریافت اقامت، شناسنامه و حقوق ماهیانه جذب سپاه قدس شده‌اند. این گروه شبه‌نظامی در سال ۱۳۹۰ اعلام موجودیت کرد. پس از ۶ سال شرکت در جنگ و افزایش اعضای آن، اکنون اغلب با نام “لشکر فاطمیون” شناخته می‌شود و اکثر کشته‌شدگان به‌اصطلاح “مدافعین حرم” از میان کشته‌شدگان این گروه هستند. آنها در خاک ایران به خاک سپرده می‌شوند و اعضای خانواده‌های آنها تحت پوشش و حمایت بنیاد شهید قرار دارند. در اعتراضات اخیر ایران که یکصد شهر ایران را در بر گرفت،شعارهایی چون “سوریه رو رها کن، فکری به حال ما کن” شنیده می شد. شعاری که ناشی از نارضایتی عموم ایران از این مداخله حکومت در سوریه بوده است.


نظرات بسته است.

مطالب دیگر