برخورد کشتی نفت کش ایرانی در سواحل شرقی چین منجر به مفقود شدن ۳۲ خدمه-۳۰ نفر آنها ایرانی و دو نفر بنگلادشی- شده است. این نفتکش بر اثر برخورد شب گذشته همچنان در آتش می سوزد.

بنا بر بیانیه وزارت حمل و نقل چین،در پی این برخورد که شنبه حدود ساعت ۲۰ به وقت محلی در سواحل شرقی چین روی داد، یک تانکر حامل ۱۳۶ هزار تن نفت تغلیظ شده به طور کامل آتش گرفت و خدمه آن که ۳۲ نفر شامل ۳۰ ایرانی و دو بنگلادشی بودند،در حال حاضر مفقود هستند. تمامی افراد ناپدید شده متعلق به نفتکش بوده‌اند و عملیات جستجو برای یافتن آنها آغاز شده است.

بیانیه وزارت حمل و نقل چین می افزاید:«دومین کشتی که یک کشتی باری چینی با پرچم هنگ کنگ بوده است،متحمل خسارتی که امنیتش را به خطر بیندازد نشده است و خدمه آن نجات داده شدند.» این حادثه در فاصله ۱۶۰ مایل دریایی(۳۰۰ کیلومتری) از شرق دهانه رودخانه یانگ‌تسه در نزدیکی شهر شانگهای در شرق چین به وقوع پیوست.
به گزارش رویترز، وزارت حمل و نقل چین در بیانیه ای در روز یکشنبه اعلام کرد:«نفتکش سانچی که در پاناما به ثبت رسیده است،بعدازظهر شنبه با کشتی “سی اف کریستال” در حدود ۱۶۰ مایل دریایی سواحل نزدیک شانگهای برخورد کرد. نفت کش ۲۷۴ متری آتش گرفته برای “شرکت ایرانی برایت شیپینگ”( Bright Shipping)  کار می‌کرده و از جزیره خارک به مقصد داسان کره جنوبی برای تحویل محموله خود در حرکت بوده است.» کشتی دوم نیز حامل ۶۴ هزار تن غلات بود که ۲۱ نفر خدمه آن که همگی ملیت چینی دارند و نجات داده شدند. مقامات دریایی چین هشت کشتی را برای عملیات جستجو و نجات به محل حادثه فرستاده‌اند و کره جنوبی نیز در این عملیات شرکت دارد.

نفتکش ایرانی از جزیره خارک حرکت کرده بود/۶۰ میلیون دلار نفت سوخت

درحالیکه یک نفتکش حامل نفت ایران روز یکشنبه پس از برخورد با یک کشتی فله بر چینی در دریای شرق چین،آتش گرفت و محموله‌اش نشت کرد، این خبر بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های بین‌المللی پیدا کرده است. این نفتکش از ایران به مقصد کره جنوبی در حرکت بود و حامل ۱۳۶ هزار تن میعانات بود که معادل حدود یک میلیون بشکه به ارزش حدود ۶۰ میلیون دلار بر مبنای قیمت‌های کنونی نفت خام در بازار جهانی است. وزارت حمل و نقل چین اعلام کرده:«سانچی همچنان در آتش می‌سوزد و یک لکه نفتی ایجاد شده و تلاش‌های امدادرسانی ادامه دارد و چهار کشتی نجات و سه کشتی پاکسازی به محل اعزام شده‌اند.» برابر گزارش رویترز، نفتکش سانچی در سال ۲۰۰۸ ساخته شده و تحت مدیریت شرکت نفتکش ایران بود. مالک به ثبت رسیده این نفتکش، شرکت “برایت شیپینگ” است. کشتی “سی ام کریستال” نیز که در هنگ کنگ به ثبت رسیده است، حامل ۶۴۰۰۰ تن غله از آمریکا به استان جنوبی گوانگ دانگ چین بود.

این دومین باری است که یک کشتی تحت اداره شرکت نفتکش ایران تصادف می کند. یک ابرنفتکش ایرانی در اوت سال ۲۰۱۶ با یک کشتی کانتینری در تنگه سنگاپور برخورد کرد اما این حادثه هیچ تلفات انسانی و آلودگی به همراه نبود.


نظرات بسته است.

مطالب دیگر