واکنش اصولگرایان به اعتراضات مردمی روزهای گذشته بسیارعجیب‌وغریب بوده است.از یک سو هم بر حق اعتراض مردم صحه می‌گذارند و هم می‌خواهند برای این حق حد و حدود مشخص کنند و هم درعین‌حال غیرمستقیم دولت را مقصر وضع موجود جلوه دهند.همین باعث می شود تا در یک جمله حرفهای متناقضی را بگویند. جملاتی که با گذشته گفتمانی‌شان هم به‌شدت متفاوت هستند.
احمدعلم‌الهدی هم در نماز جمعه این هفته مشهد در اقدامی عجیب سه پیشنهاد اقتصادی به دولت ارائه کرده است.روز گذشته وی در نماز جمعه مشهد اعلام کرد:«مجلس و دولت معیار برنامه‌ریزی‌های خود را قشر آسیب‌پذیر و زندگی آنها قرار دهند.بودجه ۹۷ در حال بررسی است. فقرا را در نظر بگیرید.در هزینه‌سازی برای نظام بعد از تأمین معیشت و اشتغال بیایید برخی هزینه‌ها را مطرح کنید و مردم فقیر را در نظر بگیرید، طبقه بالا را در نظر نگیرید».
وی در ادامه صحبتهای خود با انتقاد از آتش زدن پرچم جمهوری اسلامی گفت:«از زمان هخامنشیان سابقه ندارد در داخل کشور به دست یک ایرانی پرچم ایران به آتش کشیده شود.حتی زمان جنگ با رژیم ستمشاهی که عزیزان ما را می‌کشتند،پرچم شیر‌و‌خورشید شاه را به‌عنوان انقلابی‌گری آتش نزدند.ناپاکانی که به حریم کشور جسارت کردند،ایرانی نبودند بلکه خارجی بودند؛ ولو شناسنامه ایرانی داشتند، مزدور خارجی بودند.»
ماجرای برخورد اصولگرایان قابل‌توجه است. این نخستین‌باراست که حق تجمع خیابانی را برای مردم به رسمیت می‌شناسند اما صرفا در چارچوب خواسته‌های اقتصادی،آن هم در یک زمان مشخص که دولتی مورد حمایت اصلاح‌طلبان بر سر کار است. مشخص نیست که اگر دولت مثل دوره هشت ساله احمدی نژاد همسو با آنها هم سر کار بود، این خواسته مردم محق بود؟
بارها و بارها در سال‌های گذشته، معلمان، کارگران، اتحادیه‌های صنفی یا تشکل‌های مدنی و حرفه‌ای به دلایل مختلف تجمعاتی با مجوز یا بدون مجوز برگزار کرده‌اند.اصولگرایان تا‌به‌حال نه‌تنها از هیچ‌کدام از این تجمعات دفاع نکرده‌اند بلکه اصولا با نگاهی بدبینانه با آن روبه‌رو شده‌اند.حق اعتراض خیابانی خودجوش برای مردم در اعتراض به خواسته‌های اقتصادی، نخستین‌بار است که از سوی اصولگرایان به رسمیت شناخته می‌شود.
احمد خاتمی، امام جمعه موقت تهران هم دیروز سخنان جالبی را مطرح کرد.وی در خطبه نماز جمعه خطاب به حاضرین گفت: «خواهش می‌کنم اینجا دیگر بازی جناحی درنیاورید، ‌مردم آزادی می‌خواهند، صدای آنها شنیده نمی‌شود».احمدخاتمی نگفت کدام جناح همیشه با مسئله آزادی مشکل داشته است. وی در ادامه به شعار مرگ بر گرانی مردم معترض اشاره کرده و افزود:«مردم می‌گویند مرگ بر گرانی، ما هم می‌گوییم مرگ بر گرانی»
خاتمی در ادامه گفته است:«کیست که از گرانی خوشش بیاید.کارگر می‌گوید ما چند ماه است حقوق نگرفتیم.کسی نمی‌گوید ناحق است ولی این مسائل باید قانونی باشد. اصل ۲۷ قانون اساسی می‌گوید راهپیمایی به شرط عدم حمل سلاح آزاد است ولی باید مجوز بگیرند».
خاتمی گفته است: «نگوییم موقتا قطع کردیم و دوباره برمی‌گردیم، دوباره این شیاطین برگردند، همان آش است و همان کاسه. ما می‌گویم فضای مجازی داشته باشیم ولی سرورش در داخل باشد و خودمان مدیریت کنیم. چین و روسیه خودشان فضای مجازی را آوردند و خودشان مدیریتش را گرفتند».
در طرف دیگرماجرای واکنش به اعتراضات مردمی، دادستان کل کشور ایستاده است.محمدجعفر منتظری، با اشاره به نقش خارجی‌ها در ناآرامی‌های اخیر، از نقش یک اتاق فکر سخن گفته و افزوده بود:«بر اساس اطلاعات به‌دست‌آمده،این اتاق فکر با مطالعات فراوانی که در سال‌های گذشته انجام دادند،پویش‌های اعتراضی مطالبه‌گر را تحت عنوان “نه به گرانی”؛”نه به پرداخت قبوض” و”پویش مالباختگان و بازنشستگان” در کشور به راه انداختند.» وی این اتاق را به مسئول سابق مبارزه با تروریسم آمریکا نسبت داده و گفت:«مایکل اندریا، مسئول سابق مبارزه با تروریسم سازمان سیای آمریکا بوده که در اتاق عملیاتی متشکل از سه ضلع آمریکا،صهیونیست و آل‌سعود فعالیت می‌کرده است.»
محمدجعفر منتظری سخنی درباره ورشکستگی دو صندوق بازنشستگی کشوری و لشکری به میان نیاورد. گویا برای ایشان صورت مساله اعتراضات برحق بازنشستگان پاک شده و پنجاه و پنج میلیون بازنشسته کشوری و لشکری عضو این صندوقها همگی از خارج دستور گرفته اند.


نظرات بسته است.