واکنش اصولگرایان به اعتراضات مردمی روزهای گذشته بسیارعجيب‌وغريب بوده است.از يك سو هم بر حق اعتراض مردم صحه می‌گذارند و هم می‌خواهند برای اين حق حد و حدود مشخص كنند و هم درعين‌حال غيرمستقيم دولت را مقصر وضع موجود جلوه دهند.همين باعث می شود تا در يك جمله حرفهای متناقضی را بگویند. جملاتي كه با گذشته گفتماني‌شان هم به‌شدت متفاوت هستند.
احمدعلم‌الهدی هم در نماز جمعه این هفته مشهد در اقدامي عجيب سه پيشنهاد اقتصادي به دولت ارائه كرده است.روز گذشته وی در نماز جمعه مشهد اعلام کرد:«مجلس و دولت معیار برنامه‌ریزی‌های خود را قشر آسیب‌پذیر و زندگی آنها قرار دهند.بودجه ۹۷ در حال بررسی است. فقرا را در نظر بگیرید.در هزینه‌سازی برای نظام بعد از تأمین معیشت و اشتغال بیایید برخی هزینه‌ها را مطرح کنید و مردم فقیر را در نظر بگیرید، طبقه بالا را در نظر نگیرید».
وی در ادامه صحبتهای خود با انتقاد از آتش زدن پرچم جمهوری اسلامی گفت:«از زمان هخامنشيان سابقه ندارد در داخل کشور به دست یک ایرانی پرچم ایران به آتش کشیده شود.حتی زمان جنگ با رژیم ستمشاهی که عزیزان ما را می‌کشتند،پرچم شیر‌و‌خورشید شاه را به‌عنوان انقلابی‌گری آتش نزدند.ناپاکانی که به حریم کشور جسارت کردند،ایرانی نبودند بلکه خارجی بودند؛ ولو شناسنامه ایرانی داشتند، مزدور خارجی بودند.»
ماجراي برخورد اصولگرايان قابل‌توجه است. این نخستين‌باراست كه حق تجمع خياباني را برای مردم به رسميت مي‌شناسند اما صرفا در چارچوب خواسته‌های اقتصادی،آن هم در يك زمان مشخص كه دولتی مورد حمايت اصلاح‌طلبان بر سر کار است. مشخص نيست كه اگر دولت مثل دوره هشت ساله احمدی نژاد همسو با آنها هم سر كار بود، اين خواسته مردم محق بود؟
بارها و بارها در سال‌های گذشته، معلمان، كارگران، اتحاديه‌هاي صنفي يا تشكل‌هاي مدني و حرفه‌اي به دلايل مختلف تجمعاتي با مجوز يا بدون مجوز برگزار كرده‌اند.اصولگرايان تا‌به‌حال نه‌تنها از هيچ‌كدام از اين تجمعات دفاع نكرده‌اند بلكه اصولا با نگاهي بدبينانه با آن روبه‌رو شده‌اند.حق اعتراض خياباني خودجوش براي مردم در اعتراض به خواسته‌هاي اقتصادي، نخستين‌بار است كه از سوي اصولگرايان به رسميت شناخته مي‌شود.
احمد خاتمي، امام جمعه موقت تهران هم ديروز سخنان جالبی را مطرح کرد.وی در خطبه نماز جمعه خطاب به حاضرین گفت: «خواهش می‌کنم اینجا دیگر بازی جناحی درنیاورید، ‌مردم آزادی می‌خواهند، صدای آنها شنیده نمی‌شود».احمدخاتمی نگفت كدام جناح هميشه با مسئله آزادي مشكل داشته است. وی در ادامه به شعار مرگ بر گرانی مردم معترض اشاره کرده و افزود:«مردم می‌گویند مرگ بر گرانی، ما هم می‌گویيم مرگ بر گرانی»
خاتمي در ادامه گفته است:«کیست که از گرانی خوشش بیاید.کارگر می‌گوید ما چند ماه است حقوق نگرفتیم.کسی نمی‌گوید ناحق است ولی این مسائل باید قانونی باشد. اصل ۲۷ قانون اساسی می‌گوید راهپیمایی به شرط عدم حمل سلاح آزاد است ولی باید مجوز بگیرند».
خاتمي گفته است: «نگوییم موقتا قطع کردیم و دوباره برمی‌گردیم، دوباره این شیاطین برگردند، همان آش است و همان کاسه. ما می‌گویم فضای مجازی داشته باشیم ولی سرورش در داخل باشد و خودمان مدیریت کنیم. چین و روسیه خودشان فضای مجازی را آوردند و خودشان مدیریتش را گرفتند».
در طرف دیگرماجرای واکنش به اعتراضات مردمی، دادستان كل كشور ایستاده است.محمدجعفر منتظری، با اشاره به نقش خارجي‌ها در ناآرامي‌هاي اخير، از نقش يك اتاق فكر سخن گفته و افزوده بود:«بر اساس اطلاعات به‌دست‌آمده،این اتاق فکر با مطالعات فراوانی که در سال‌های گذشته انجام دادند،پویش‌های اعتراضی مطالبه‌گر را تحت عنوان “نه به گرانی”؛”نه به پرداخت قبوض” و”پویش مالباختگان و بازنشستگان” در کشور به راه انداختند.» وی این اتاق را به مسئول سابق مبارزه با تروریسم آمریکا نسبت داده و گفت:«مایکل اندریا، مسئول سابق مبارزه با تروریسم سازمان سیای آمریکا بوده که در اتاق عملیاتی متشکل از سه ضلع آمریکا،صهیونیست و آل‌سعود فعالیت می‌کرده است.»
محمدجعفر منتظری سخنی درباره ورشکستگی دو صندوق بازنشستگی کشوری و لشکری به میان نیاورد. گویا برای ایشان صورت مساله اعتراضات برحق بازنشستگان پاک شده و پنجاه و پنج میلیون بازنشسته کشوری و لشکری عضو این صندوقها همگی از خارج دستور گرفته اند.


نظرات بسته است.

مطالب دیگر