صندوق‌های بازنشستگی در کشور با بحران جدی مواجه شده‌اند.اگر حل این مشکل را به سبب دشواری که به طور معمول انجام آن برای دولت ها به همراه دارد به دولتهای بعد موکول شود، بسیار دیر خواهد بود.اما بحران صندوق‌های بازنشستگی جدی‌است. هم اکنون در صندوق تامین اجتماعی ۶٫۳۷ نفر کار می کنند و یک نفر بازنشسته است.این در حالی است که در سال ١٣۵۴ معادل ٢۵.٢ نفر کار می کردند و یک نفر بازنشسته بود.

علی دهقان کیا، نائب رییس کانون بازنشستگان شهرستان تهران پیشتر اعلام کرده بود:«تا سال ٨٨ مشکل خاصی نداشتیم و بیشتر مشکلات از آن سال به بعد مشهود است. رشد بیمه شده‌ها از سال یاده شده ۴.٩ درصد و رشد مستمری بگیرها ٨.۴درصد بود.»

در مقابل این اظهارات،علی سرزعیم،معاون اموراقتصادی وزارت تعاون،کار و رفاه به ایرنا گفته است:«اگر صندوق‌های بازنشستگی اصلاح نشوند،ابعاد بحرانی خواهد داشت که اعتراضات کنونی در مقابل اعتراض‌هایی که اگر در خصوص صندوقها صورت بگیرد کاریکاتوری بیش نخواهد بود.»وی با اعلام ورشکستگی دو صندوق لشگری و بازنشستگی کشوری،اظهار داشت:«اگر هیچ‌کاری نکنیم و به عبارتی دست به صندوق‌ها نزنیم،روند کنونی نشان می‌دهد تا ۱۰سال دیگر صندوق تامین اجتماعی ورشکست می‌شود.صندوق لشگری و بازنشستگی کشوری هم اکنون ورشکسته هستند.»صندوق تامین اجتماعی یکی از بزرگترین صندوق های کشور است که بیش از ۴۰میلیون نفر مخاطب دارد که حدود ۱۲میلیون خانوار کشور را در بر می‌گیرد.

سرزعیم در ادامه گفته است:«حتی اگر زمان به ۲۶ سال پیش برگردد و صندوق ها به شکل درست هم مدیریت می‌شد صندوق‌ها فقط می توانستند ۳۰درصد از منابع خود را تامین کنند.»

معاون اقتصادی وزارت کار با اشاره به برخی از مشکلات که موجب شده است صندوق های بازنشستگی با مشکل مواجه شوند،اظهار داشت:«دو موضوع، علت اصلی ورشکستگی صندوق ها است. جامعه ایران از ۵۰سال پیش به لحاظ افزایش امید به زندگی بهبود یافته است به طوری که متوسط عمر افزایش یافته است. به طور مثال اگر قرار بود در گذشته یک نفر پس از بازنشسته شدن پنج تا ده سال از صندوق بازنشستگی حقوق دریافت کند،هم اکنون به لحاظ افزایش متوسط عمر حدود ۳۰سال حقوق دریافت می کند و حتی پس از مرگ هم اگر دختر ازدواج نکرده داشته باشد حقوق بازنشسته پس از فوت بازنشسته ادامه می یابد و به فرزند دختر ازدواج نکرده می رسد.بسیاری از مشاغل که سخت و زیان آور محسوب می شود فرد با ۲۰سال کارکردن بازنشسته و ۳۰روز حقوق را دریافت می کند.»

دیگر تردیدی وجود ندارد که این صندوق‌ها با بخشی از جمعیت کشور مواجه هستند که دیگر توان کارکردن برای تامین معاش را ندارند و در صورت ورشکستگی این صندوق ها و عدم پرداخت حقوق به بازنشستگان،آنها توان کار دوباره برای تامین معاش را ندارند. بازنشستگان کشور به طور عام در سه دهک فرودست جامعه قرار دارند.

صندوق فولاد کشور در حال حاضر ۸۶ هزار حقوق بگیر دارد و هر ماه پای ثابت اعتراضات بازنشستگان صندوق فولاد کشور هستند.نائب رییس کانون بازنشستگان شهرستان تهران در خصوص صندوق فولاد گفته بود:«این صندوق ۹هزار و ۱۵۰ بیمه گذار دارد.صندوق صدا و سیما ۱۳هزار و ۱۰۰ نفر بیمه گذار و ۱۳هزار و۴۰۰هزار نفر بازنشسته دارد.سایر صندوق ها همین وضعیت را به طور تقریب دارند. در کل ۵۵میلیون و ۳۸۲هزار نفر تحت پوشش صندوق های بیمه ای قرار دارند که ۶۹درصد از جمعیت کشور را در بر می گیرد.»

بحران بزرگی در راه است.بحرانی که به گفته«محسن رنانی»عضو هیات علمی دانشگاه اصفهان، “بحرانی بزرگتر از بحران آب و مسائل زیست محیطی است.” صندوق های بازنشستگی پول زیادی از مردم گرفته اند اما در عمل سرمایه گذاری خوبی نکرده اند و هم اکنون با خطر ورشکستگی مواجه شده‌اند. تا جایی که صندوق فولاد کشورحداقل با ۲۰روز تاخیر حقوق بازنشستگان را پرداخت می کند.

براساس گزارش نهادهای دولتی بیش از ۵۵ میلیون تن از جمعیت ایران تحت پوشش صندوق‌های بیمه‌ای قرار دارند.بحران مالی صندوق‌های مالی در سال‌های گذشته منجر به اعتراضات متعدد بازنشستگان شده است. دولت حسن روحانی وعده کرده بود با تزریق منابع مالی و واگذاری بخشی از اموال صندوق‌های بازنشستگی بخشی از بحران مالی آن‌ها را حل کند. این وعده در حالی داده شد که دولت حتا از پرداخت حق بیمه سهم دولت و بیمه کارکنان دولت در سال‌های قبل به صندوق تامین اجتماعی هم خودداری کرده است. براساس گزارش کانون بازنشستگان بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی از ۶ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان در سال ۸۴ به ۱۴۱ هزار میلیارد تومان در امسال رسیده است.


نظرات بسته است.

مطالب دیگر