جعفر پناهی، کارگردان مشهور سینمای ایران از مقام‌های جمهوری اسلامی خواست برای مشخص شدن میزان پایگاه مردمی، نظام اجازه برگزاری رفراندوم یا تظاهرات آزاد بدهند.

پناهی با مطرح کردن این درخواست در صفحه شخصی خود در اینستاگرام نوشت که «از ميدان انقلاب به طرف ميدان فردوسى مى‌رفتم. هزاران بسيجى موتورسوار، نيروى انتظامى، نيروهاى ضدشورش ……با تجهيزات كامل بين ميدان تا چهار راه وليعصر ديده مى‌شدند.»

این کارگردان مشهور سینما با طرح این پرسش که «اين لشگركشى و اين همه ترس از تظاهرات براى چيست» افزود که «آيا براى امنيت است؟ بيشتر، حس اشغال به دست نيروهاى بيگانه مي‌كردم تا امنيت.»

جعفر پناهی در ادامه افزود:«اگر يک نظام سياسى، پايگاه مردمى داشته باشد، لشگركشى و كشتار نمى‌كند. ترس با لشكركشى آشكار مى‌شود كه خود به خود معنى آن فاقد پايگاه مردمى است.»

وی خطاب به مقامات جمهوری اسلامی ایران نوشته است:«اگر معتقد به پايگاه مردمى هستيد اجازه رفراندم بدهيد.مسالمت آميز ترين راه، رفراندم است.اگر رفراندم خرج دارد و بودجه‌اش را نداريد٬ بدون آنكه لشگركشى كنيد اجازه بدهيد فقط يک روز طرفداران حكومت و يک روز ديگر هم بقيه آزادانه و بدون بگير و ببند تظاهرات كنند.»

این کارگردان سینمای ایران که پس از انتخابات دور دهم ریاست جمهوری و حمایت از معترضان بازداشت،زندانی و ممنوع الکار هم شده است، در ادامه می نویسد:«در صورت برگزاری تظاهرات آزاد،حتى خون از دماغ كسى بيرون نخواهد آمد و مقام‌های کشور نیز می‌توانند درباره میزان پایگاه مردمی نظام جمهوری اسلامی قضاوت كنند.» وی همچنین به مقام‌های جمهوری اسلامی ایران اطمینان داد که «ملت به نتيجه “رفراندوم” احترام خواهند گذاشت. اما شما چطور؟»


نظرات بسته است.

مطالب دیگر