جعفر پناهی، کارگردان مشهور سینمای ایران از مقام‌های جمهوری اسلامی خواست برای مشخص شدن میزان پایگاه مردمی، نظام اجازه برگزاری رفراندوم یا تظاهرات آزاد بدهند.

پناهی با مطرح کردن این درخواست در صفحه شخصی خود در اینستاگرام نوشت که «از میدان انقلاب به طرف میدان فردوسى مى‌رفتم. هزاران بسیجى موتورسوار، نیروى انتظامى، نیروهاى ضدشورش ……با تجهیزات کامل بین میدان تا چهار راه ولیعصر دیده مى‌شدند.»

این کارگردان مشهور سینما با طرح این پرسش که «این لشگرکشى و این همه ترس از تظاهرات براى چیست» افزود که «آیا براى امنیت است؟ بیشتر، حس اشغال به دست نیروهاى بیگانه می‌کردم تا امنیت.»

جعفر پناهی در ادامه افزود:«اگر یک نظام سیاسى، پایگاه مردمى داشته باشد، لشگرکشى و کشتار نمى‌کند. ترس با لشکرکشى آشکار مى‌شود که خود به خود معنى آن فاقد پایگاه مردمى است.»

وی خطاب به مقامات جمهوری اسلامی ایران نوشته است:«اگر معتقد به پایگاه مردمى هستید اجازه رفراندم بدهید.مسالمت آمیز ترین راه، رفراندم است.اگر رفراندم خرج دارد و بودجه‌اش را ندارید٬ بدون آنکه لشگرکشى کنید اجازه بدهید فقط یک روز طرفداران حکومت و یک روز دیگر هم بقیه آزادانه و بدون بگیر و ببند تظاهرات کنند.»

این کارگردان سینمای ایران که پس از انتخابات دور دهم ریاست جمهوری و حمایت از معترضان بازداشت،زندانی و ممنوع الکار هم شده است، در ادامه می نویسد:«در صورت برگزاری تظاهرات آزاد،حتى خون از دماغ کسى بیرون نخواهد آمد و مقام‌های کشور نیز می‌توانند درباره میزان پایگاه مردمی نظام جمهوری اسلامی قضاوت کنند.» وی همچنین به مقام‌های جمهوری اسلامی ایران اطمینان داد که «ملت به نتیجه “رفراندوم” احترام خواهند گذاشت. اما شما چطور؟»


نظرات بسته است.

مطالب دیگر