مهرداد سید عسگری

دوشنبه ۱۱ دی ۱۳۹۶

بخش:
اقتصادی - یادداشت‌ها


در روز هایی بسر میبریم که اخبار ایران سراسر از نکاتی است که کسی کمتر به ابعاد آن می اندیشد یا کمتر  واکاوی شده است.

و اخبار اقتصادی مهم ترین این اخبار است.

گفتار امروز بر آن است تا به ذکر جزییاتی بپر دازد که دلیل اصلی یا  واکنشی این اعتراضات است اما کسی اطلاع دقیقی از آن ندارد.

الف – افت و خیز در بازار سهام ایران و سقوط آزاد شاخصهای بورس از پر سرو صدا ترین این اخبار است اما آیا واقعا این سقوط آزاد دلایلی  تماما سیاسی دارد؟

کارشناسان سه عامل نگرانیهای سیاسی، تحول در سیستم اطلاعرسانی بازار سرمایه و شناسایی سود را سه عامل اصلی کاهش قیمت سهام ارزیابی میکنند.

همانطور که اشاره شد، بحثهای سیاسی یکی از دلایل تشدید نگرانی سهامداران در جریان معاملات به شمار میرود .

نگرانیهای مربوط به برجام و اظهار نظر ترامپ در قبال این توافقنامه و تجمعات اعتراضی در کنار هم موجب شدند، بسیاری از سهامداران ریسک ماندن در معاملات سهام را بالا بدانند و راه خروج از معاملات را در پیش بگیرند .این بهانه هر چند از سوی بسیاری از فعالان یکی از دلایل ریزش قیمتها در جریان معاملات دیروز به شمار میرود با این همه باید توجه کرد که این رفتار تا حد زیادی هیجانی است؛ چراکه التهابی که سهامداران حس کردهاند، درواقعیت چندان مساله اثرگذاری بر عملکرد شرکتهای بورسی نیست .

موضوع دیگری که بهانه ریزش شاخص سهام ارزیابی میشود، تغییرات در نحوه افشای اطلاعات شرکتها و الزام  حذف در پیش بینی سود بود که باعث این افت شدید گردید.

ب- طی روزهای اخیر بازار ارز بار دیگر کانون توجه شده و علت آنهم نرخ هایی است که هر لحظه با سیر صعودی تغییر می کند و خریداران را سرگردان کرده است. در کنار دلیل این افزایش نرخ ارز به دلیل وقایع سیاسی باید به موارد زیر علی الخصوص به تصمیم مقامات امارات متحده عربی به عنوان بازار سنتی قیمت ارز در ایران اشاره کرد

در اطلاعیه بانک ملی ایران در دبی آمده است :

“مشتریان گرامی

همانطور که میدانید مالیات بر ارزش افزوده در امارت متحده عربى از اول ژانویه ۲۰۱۸ به اجرا در مى آید؛ به عنوان بخشى از اجراى این الزام قانونى ما مستلزم این هستیم همه مشتریان را آگاه کنیم که مالیات ارزش بر افزوده با نرخ ۵٪ طبق قوانین امارات متحده عربى در بانکداری قابل اعمال است.

این موضوع بدون محدودیت به تمام قراردادهاى مربوط خدمات حسابهای بانکى امکانات مختلف اعتبارى تامین مالی و سایر خدمات و غیره اعمال میشود؛ حتى اگر آنها قبل از تاریخ اعمال مالیات ارزش بر افزوده وارد شده باشند.”

البته صراف ها و فعالان بازار ارز در کنار گرانی درهم، کریسمس را عامل دیگر افزایش قیمت دلار در روزهای اخیر اعلام می کنند ولی در کنار این موارد باید دپوی ارز از سوی دارندگان دلار را نیز در نظر بگیریم، چراکه در زمان افزایش قیمت، کسانی که دلار در اختیار دارند از فروش امتناع کرده تا قیمت ها بالاتر برود و بعد بفروشند.

ج – یکی دیگر از دلایل تنش های سیاسی افزایش قیمت بنزین تا سقف ۱۵۰۰ تومان بود که آسیب های شدید روانی به مردم وارد کرد.

اما در آخرین واکنشها اعلام گردید که دولت تمایل دارد قیمت بنزین را در حد ۱۲۰۰ تومان در هر لیتر نگاه دارد.

عملا دولت با ارایه این پیشنهاد تا این لحظه از تصمیم خود عقب نشینی کرده است.

د – یکی دیگر از مباحث چالش بر انگیز منجر به اعتراضات سیاسی موضوع در یافت یارانه نقدی میباشد.

آخرین اعلام نظر  کارشناسان در این خصوص چه میباشد:

براساس لایحه بودجه سال ۹۷، در حالی که حدود ۴۰هزار میلیارد تومان در سال ۹۶ یارانه نقدی پرداخت می‌شد، میزان پرداخت در سال ۹۷، ۲۳هزار میلیارد شده است. آن‌طور که از لایحه بودجه برمی‌آید، یارانه کسانی که تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی قرار دارند، برقرار مانده در این پروسه افزایشی را نیز تجربه خواهد کرد. در عین حال مقرر است یارانه بازنشستگان و مستمری‌بگیرانی که تا سقف دو میلیون تومان حقوق دریافت می‌کنند نیز همچنان برقرار باقی بماند. تصمیمات اتخاذ شده دلالت بر آن دارد که یارانه روستاییان و عشایر و همچنین زنان سرپرست خانوار نیز قطع نشده و همچنان هر ماه از سوی دولت به حساب‌شان واریز شود. گروه‌های نیازمند تحت پوشش تامین اجتماعی نیز در زمره یارانه‌بگیران باقی می‌مانند. کارگران ساختمانی، رانندگان برون‌شهری، قالیبافان، صیادان و ۲۵۰ هزار نفر طلبه و خادمان مساجد و باربران در سال ۹۷ جزو گروه‌های نیازمند تحت پوشش تامین اجتماعی بوده و مشمول دریافت یارانه خواهند بود. هر چند  طی روزهای گذشته اظهارنظرهایی منتشر شد که براساس آن شرط گرفتن یارانه، دریافتی کمتر از ۷۰۰ هزار تومان در ماه است، اما این اظهارات از سوی سازمان برنامه و بودجه کشور تکذیب شد. با این حال دولت دیگر نمی‌تواند مانند سابق به پرداخت یارانه ادامه دهد؛ منابع محدود و هزینه‌های دولت رو به افزایش است و این وضعیت قوه مجریه را مجبور کرده بیش از گذشته دخل و خرجش را مدیریت کند.

د –  حسن روحانی در حالی سخن از افزایش قیمت تخم مرغ بدلیل بیماری آنفولانزای مرغی زد  و تجاهل  نمود که کارشناسان بیش از دو دهه است در خصوص این بحران  ساختگی هشدار میدهند.

ماجرا چیست ؟ هرساله بیماری آنفولانزای مرغی از مناطق دشت ورامین شروع وپس از آن به شمال کشور مرکز اصلی تولید تخم مرغ میرسد .

سالهاست که باند های مافیایی که در تمامی نهاد های حاکمیت مستقر هستند و  عامدانه از پخش واکسن در این فصل خود داری کرده تا عامدانه با قیمت بالا تر تخم مرغهای سالم و نگاهداری شده خود را به فروش برسانند یا مجوز مدت دار موردی به بهانه کنترل قیمت واردات تخم مرغ اخذ کرده و به چاپیدن مردم بی خبر از همه جا بپر دازند.


نظرات بسته است.

مطالب دیگر