دوشنبه ۱۱ دی ۱۳۹۶

بخش:
خبر


ایذه کجاست و چرا پیشقراول اعتراضات سراسری مردم ایران علیه جمهوری اسلامی شده است؟ این سوالی است که این روزها خیلی از شهروندان ایرانی مطرح می کنند.

درباره کلیت این تحول بزرگ در طی این چند روز بارها گفته شده که حاشیه نشینان و آسیب دیدگان اجتماعی و اقتصادی از فعالان اصلی آن هستند.

از این میان شهر ایذه در شمال استان خوزستان، با داشتن رتبه اول خودکشی در این استان و البته رتبه سوم در سطح کشور، شهری بحران زده در کل کشور به حساب می آید.

تقریباً یک ماه پیش بود که دادستان ایذه همچنین از آمار بالای مصرف مواد مخدر در این شهر نیز سخن گفته بود؛ وضعیتی که به اعتراف همین مقام قضایی بیش از همه چیز به دلیل بحرانی بودن وضعیت بیکاری در این شهر رخ داده است.

با این توصیف، خیزش گسترده مردم ایذه دادخواهی آنها نسبت به عدالتی گسترده ای است که در این شهر روی در جریان است.

در اخرین خبر، هویت جوان ایذه ای که هدف تیراندازی مستقیم حکومت قرار گرفته و جان خود را از دست داد، منتشر شد.

مسعود کیانی قلعه سردی نام کامل جوان معترضی است که در اعتراضات یکشنبه در این شهر قربانی حمله مسلحانه مأموران حکومتی شد.

 

در خبری دیگر، سایت حکومتی «رجانیوز» از کشته شدن ۵ نفر در شهر «قهدریجان» در نزدیکی اصفهان خبر داد. همچنین سایت «باشگاه خبرنگاران» وابسته به صداوسیما مدعی شد یک مامور پلیس در نجف آباد استان اصفهان کشته شد.

رئیس  دانشگاه تهران نیز، با مأموران حکومتی برای دستگیری چهار دانشجو همکاری کرد. ۱۵ عضو شورای صنفی این دانشگاه که برای  پیگیری دوستان بازداشتی خود با رئیس دانشگاه خود جلسه برگزار کردند، بعد از خروج از این نشست از سوی عوامل امنیتی دستگیر شدند.

کسری نوری دانشجوی حقوق بشر دانشگاه تهران نیز که از روز اول اعتراضات دستگیر شده امروز به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شد.

امروز همچنین معاون انتظامی وزیرر کشور از « جدی تر » شدن کنترل های امنیتی در کشور خبر داد. او گفت: « میانگین سنی بازداشت شدگان زیر ۲۵ سال است.»

اخبار لحظه به لحظه اعتراضات مردمی را در کانال تلگرامی دماوند دنبال کنید: https://t.me/irdamavand/707


نظرات بسته است.