دماوند/ سیدجواد متولی: با رسیدن اعتراض‌های مردم به تهران  پایتخت ایران،خشونت نیروهای پلیس و لباس شخصی علیه معترضان تشدید شد. به کارگیری خشونت از سوی نیروهای سرکوب‌گر در  تهران در حالی امروز اتفاق افتاد که مجموعه رفتارهای امروز آنها نشان می‌دهد در برخورد با حرکت مردم به شدت سردرگم هستند.علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی نیز در دیداری که دقایقی پیش با روحانیون حکومتی داشت هیچ اشاره ای به این تجمعات گسترده نکرد.

در سومین روز اعتراض مردم سراسر کشور به جمهوری اسلامی، دانشجویان دانشگاه تهران و امیرکبیر محوریت تجمعات پایتخت علیه حکومت را به دست گرفتند. پرتاب گاز اشک آور و کتک زدن دانشجویان و مردم از سوی نیروهای لباس شخصی و پلیس امروز بیش از روزهای گذشته در دستور کار قرار گرفت.

یکی از دانشجویان دانشگاه تهران از دستگیری چند دانشجو و بستری شدن چند دانشجوی دیگر  در بهداری این دانشگاه به دنبال ضرب و شتم از سوی مأموران خبر داده است. بسته شدن درها به روی دانشجویان داخل دانشگاه تهران و هم‌چنین ورود نیروهای سرکوبگر به این نهاد  از دیگر اخباری بود که در شبکه های اجتماعی امروز منتشر شد.

یک مقام وزارت علوم امروز در واکنش به این رویداد، بدون اعتراض نسبت به هجوم نیروهای امنیتی به دانشگاه تهران از انتقال دانشجویان به مکانی نامعلوم به وسیله اتوبوس از داخل دانشگاه خبر داد. در شبکه‌های اجتماعی تصاویر شلیک گاز اشک آور به داخل دانشگاه تهران از سوی نیروهای گارد ویژه مشاهده شده است. این حرکت نیروهای پلیس، با شعار «نیروی انتظامی خجالت، خجالت» از سوی دانشجویان معترض همراه شد.

البته اعتراضات امروز در تهران، به دانشجویان محدود نبود.ساری،بابل، اهواز، دورود، ایذه، تهران، مشهد،اهواز،قم، اصفهان،ساری، رشت، کاشمر، قوچان، قزوین، قوچان، خرم آباد،همدان، نیشابور ، نجف آباد، شیراز،زاهدان و کرمانشاه و چندین شهر دیگر امروز این اعتراض ها را ادامه دادند. شهروندان بسیاری در خیابان‌های انقلاب و ولیعصر با شعارهای «ایرانی با غیر حمایت، حمایت» و «اصلاح طلب، اصولگرا، دیگه تمومه ماجرا»، خواست خود را برای کنار رفتن حکومت دیکتاتور جمهوری اسلامی  و روی کار آمدن یک حکومت دموکراتیک مطرح کردند. مقامات دولت روحانی نیز که گفته شده دیروز یک جلسه امنیتی فوری داشتند، امروز مواضع خود را در مخالفت با این تجمعات به صورت علنی ابراز کرده اند.

 

سومین روز اعتراضات سراسری: اعتراض هدفمند، سرکوب کور

سومین روز اعتراضات سراسری

 

آذری جهرمی وزیرارتباطات جمهوری اسلامی در شبکه اجتماعی توئیتر شکل گیری اعتراض‌ها را به گردن یک کانال تلگرامی انداخته و از مدیران تلگرام خواسته این کانال را مسدود کنند. در همین شبکه اجتماعی معصومه ابتکار معاون امور زنان دولت با انتشار تصویر یک توئیت بی هویت، تلاش کرده این اعتراض مدنی را حرکتی مسلحانه و مشکوک نشان دهد. این حرکت ابتکار با واکنش های منفی بسیاری از مردم در شبکه های اجتماعی رو به رو شده است. عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور نیز تجمع کنندگان خواسته که از برگزاری «تجمعات غیر قانونی» خودداری کرده و «برای مردم ایجاد زحمت نکنند».

ایستگاه های مترو و اتوبوس در خیابان انقلاب تهران نیز از اواسط امروز بسته شد. تعارض شدید در تصمیم گیری مسئولان امنیتی نیز از نشانه‌های شوک گسترده آن‌ها نسبت به گسترده شدن اعتراضات در سراسر کشور است.
در حالی که صدا و سیمای جمهوری اسلامی از تعطیلی تمام مدارس استان تهران به علت آلودگی هوا برای امروز خبر داد، ولی استانداری تهران این خبر را تکذیب کرد.
از آن سو نیز مسئولان امنیتی که از گسترده شدن تجمعات در پایتخت کشور به شدت هراس دارند، در سیاستی کاملاً غیر حرفه‌ای به تمام شایعات منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی پاسخ می دهند. از جمله خبر«قانون منع عبور و مرور در شهر تهران» بود که بلافاصله از سوی استانداری تکذیب شد.

همه این‌ها در حالی اتفاق افتاد که امروز سالگرد تظاهرات نمایشی نهم دی ماه سال ۸۹ بود و اعتراض گسترده مردم، تبلیغات حکومت در این زمینه را به حاشیه برد. امروز همچنین مردم در دیگر شهرهای ایران از جمله شیراز، ساری، ملایر، اراک، اهواز، سمنان، بندر عباس، کرمان، ساوه، کرج و بسیاری دیگر از شهرهای کوچک و بزرگ، ادامه داشت. شعارهایی از جمله «ملت گدایی می کند، آقا خدایی می کند» و «سوریه را رها کن، فکری به حال ما کن»، از جمله شعارهای امروز معترضان در بیش از ۲۰ شهر کشور بود که سیاست خارجی و سوء مدیریت اقتصاد کشور را هدف گرفته بود.

 

فرافکنی؛ تنها راه مقابله با خشم مردم

از آن سو نیز،جناح بازنده انتخابات نمایشی ریاست جمهوری اخیر نیز اعتراض‌ها را به دولت روحانی محدود دانسته و از اعتدالیون خواستار توجه به خواست مردم شده اند. احمد توکلی نماینده پیشین مجلس و پیام فضلی نژاد، مشاور حسین شریعتمداری مدیر مسئول روزنامه حکومتی کیهان از جمله این افراد بوده اند. هنوز حسن روحانی هیچ موضع رسمی در مقابل اعتراضات مردمی نگرفته است.انتظار می رود با بالا گرفتن تظاهرات سراسری مردم و نشانه گرفتن کل حکومت، دولت با دیگر نیروهای جمهوری اسلامی برای سرکوب گسترده مردم همراه شود. امروز در تهران و برخی از شهرها حرکاتی دیده شد که شاید بتوان آنها را زمینه ساز سرکوب گسترده تر معترضان دانست. آتش زدن تصاویر برخی چهره‌های مورد احترام مردم و اماکن عمومی از جمله این حرکات است که در اعتراضات قبلی حکومت به آنها برای توطئه چینی علیه مردم متوسل شد. دیشب نیز جعفر زاده ایمن آبادی نماینده رشت در مجلس با انداختن مسئولیت اعتراض های مردمی به گردن مخالفان حسن روحانی، هشدار داده بود که دود این اعتراض ها به چشم همه ما خواهد رفت.

از آن سو نیز حمیدرسایی، نماینده سابق مجلس و عضو جبهه پایداری که دیروز در کنایه‌ایی به دولت، پیگیری برگزاری کنسرت در کشور و رسیدگی نکردن به مشکلات اقتصادی را دلیل برگزاری این اعتراضات دانسته بود و با آن همراهی کرده بود، امروز تداوم خشم مردم را نتیجه کار «فتنه گران» دانسته است. دولت اعتدال نیز در فرافکنی نسبت به دلایل بروز این اعتراضات گسترده ادبیات نخ نمای گذشته یعنی انداختن مشکلات نظام به گردن دولت قبل را پیگیری می کند. حسام الدین آشنا،از مسئولان پیشین وزارت اطلاعات امروز در یادداشتی با قبول مشکلات مردم در زمینه‌های اقتصادی و محیط زیست و با نادیده گرفتن اعتراض مردم نسبت به حاکمیت دیکتاتوری، تمام بحران های امروز جامعه را محصول دولت قبل دانسته است. همه این واکنش های ضد و نقیض مسئولان نظام در طی سه روز اخیر به خوبی نشان می دهد، اعتراض های هدفمند مردم به حکومت، با «سرکوب کور» نهادهای قدرت رو به رو شده است.
ویدئوهای ارسالی شهروندخبرنگاران از تجمعات اعتراضی را در کانال تلگرامی دماوند دنبال کنید


نظرات بسته است.

مطالب دیگر