علی مطهری، نایب‌رئیس مجلس در حاشیه جلسه علنی روز پنج شنبه از کم‌شدن بودجه جدول ١٧ استقبال کرده و گفت:«بودجه جدول ١٧ هرچه کمتر باشد،بهتر است.چون این جدول پول‌هایی است که معمولا به‌عنوان کمک داده می‌شود و نظارت چندانی نیز روی آن نیست.به همین خاطر،هرچه جدول ١٧ کمتر شود،بهتر است و مؤسسه‌ها روی پای خودشان بایستند و از محل فروش آثارشان اداره شوند.نه اینکه همیشه دستشان به سمت دولت دراز باشد؛ مگر مواردی خاص.»

در لایحه بودجه ٩٧، حرفی از حذف جدول به میان نیامده است. با‌این‌حال مؤسسه‌های این مجموعه به زیرمجموعه وزارت ارشاد و سایر دستگاه‌ها منتقل شده است. جدول ١٧ در بودجه سالانه کشور حضور داشت که این حضور انتقادهایی را به همراه داشت.در این جدول، بودجه‌های اختصاصی برای برخی پژوهشکده‌ها، مؤسسه‌ها، دانشگاه‌ها و بنیادها در نظر گرفته می‌شد. این جدول و مبالغ آن، به‌جز بودجه‌ای بود که در لایحه بودجه برای نهادهای فرهنگی کشور دیده می‌شد.

مطهری در پاسخ به اینکه برخی مؤسسه‌های جدول ١٧ فقط به زیرمجموعه وزارتخانه‌ها و دستگاه‌ها منتقل شده‌ا‌ند و حذف نشده‌اند، گفت:«بله.زیرمجموعه سازمان تبلیغات،وزارت ارشاد و دو،سه جای دیگر رفته‌اند».او در ادامه با بیان اینکه “کارهای فرهنگی خیلی به بودجه بستگی ندارد” گفت:«بودجه تأثیر زیادی در کارهای فرهنگی ندارد. کار فرهنگی در کشور ما این است که روحانیت کار خودش را به‌درستی انجام دهد.صداوسیما کار خودش را به‌درستی انجام دهد. آموزش‌وپرورش، وزارت علوم و دانشگاه کارشان را درست انجام دهند؛ وگرنه این مؤسسه‌ها  تأثیر زیادی ندارند.»

نایب‌رئیس مجلس در ادامه به موسسه جامعه المصطفی اشاره کرده و افزود:«این مؤسسه‌ها  باید روی پای خودشان بایستند،مگر برخی جاها مثل جامعه ‌المصطفی که دانشگاه بین‌المللی است و برای خارج از کشور طلبه تربیت می‌کند.اینها نیاز به بودجه دارند؛ وگرنه برخی جاها واقعا هدر می‌دهند».

مطهری همچنین به اینکه رئیس‌جمهور از اعمال برخی فشارها به نمایندگان از سوی برخی برای در نظر‌گرفتن بودجه اشاره کرده و گفت:«فشار همیشه بوده و از نواحی مختلفی است».او در توضیح بیشتر درباره اینکه از کدام نواحی فشار وارد می‌شود، از همان سازمان‌ها و جاهای دیگر نام برد.

طیبه سیاوشی،نماینده مردم تهران نیز در این رابطه گفته است:«تا جایی که می‌دانم، بودجه نهادهای حوزوی و مذهبی کاهش نیافته؛ بلکه تحت نظارت یک ارگان و وزارتخانه قرار گرفته و در واقع نظارت‌پذیرتر شده و کاهش اعتبار کمتر مشاهده شده است.»

در مقابل این دیدگاه نصرالله پژمانفر، نایب‌رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس از منتقدان کاهش بودجه جدول ١٧ پیشتر در انتقاد از این موضوع گفته بود:«دولت درواقع خواسته مقداری هزینه‌ها و ردیف‌هایش را کم کند،نخستین جایی که به ذهنش رسیده که می‌تواند این کار را انجام دهد،حوزه فرهنگ است». وی مأموریت مؤسسه‌های حاضر در جدول ١٧ را مأموریت‌ برگرفته از اولویت مدنظر حاکمیت و نظام دانسته بود. پژمانفر درباره مؤسسه‌های این جدول گفته بود:«بعضی از اینها مراکز پژوهشی هستند. برون‌دادشان، معذرت می‌خواهم مثل سیب‌زمینی و پیاز نیست که محصولاتش را در بازار ببینیم.» پژمانفر از کاهش بودجه جامعه‌المصطفی انتقاد کرده بود:«با بودجه‌های ریالی باید از بازار آزاد آن‌هم با این وضعیت نابسامان ارزی، ارز مورد نیاز خود را تهیه کند تا در مأموریت‌های بین‌المللی از آن استفاده کند؛ اما با افزایش تنها ۱۰درصدی که در بودجه آنها صورت گرفته، به نوعی می‌توان گفت با تبدیل ریال به دلار، بودجه آنها از سال قبل نیز کمتر شده و مشکلات عدیده‌ای خواهند داشت.»

در روز تقدیم لایجه به مجلس حسن روحانی کنایه‌ای به ردیف‌های متعدد در بودجه زده و گفته بود:«ردیف اندر ردیف؛ ردیف‌های زیادی درست شده و معلوم نیست این پول‌ها کجا مصرف می‌شود.ردیف‌ها در بودجه امسال کاهش یافته و من از شما کمک می‌خواهم. حتما به شما مراجعه کرده و فشار می‌آورند. باید بر این ردیف‌ها نظارت کنیم که کجا می‌رود و چگونه هزینه‌ می‌شود.»

جعفرزاده‌ ایمن‌آبادی، نماینده مردم رشت نیز درباره حذف‌نشدن بودجه جدول ١٧ برای سال ٩۶ گفته بود:«پارسال اسبمان را زین کردیم؛ ولی نتوانستیم سوارش شویم. زور آنها بیشتر از زور مجلس است.»هادی قوامی عضو کمیسیون برنامه و بودجه، نیز در این رابطه گفته است:«کسانی که بهره‌مند هستند، فشار می‌آورند. معمولا مؤسسه‌هایی هستند که صاحبانشان افراد بانفوذی هستند و می‌آیند و تحت‌تأثیر قرار می‌دهند.»

با توجه به آغاز کار کمیسیون تلفیق مجلس برای بررسی بودجه، احتمال دارد دوباره فشارها آغاز ‍‌شود؛ چنان‌که مطهری هم در پاسخ به این پرسش که”آیا امسال در رابطه با بودجه فشاری آمده یا خیر” گفته:«همیشه بوده».


نظرات بسته است.

مطالب دیگر