یکشنبه ۳ دی ۱۳۹۶

بخش:
اقتصادی - جهان - خبر - سیاسی


در پی انتشار گزارشی پیرامون «نقش حزب‌الله لبنان در قاچاق مواد مخدر»و ارتباط آن با جمهوری اسلامی در نشریه آمریکایی «پولتیکو»دادستان کل آمریکا دستور داد کمیسیونی ویژه برای تحقیق در این باره تشکیل شود. گزارشگران نشریه پولتیکو باعنوان «پرونده کاساندرا»دولت اوباما را متهم کرده‌اند که”نظارت بر فعالیت‌های مواد مخدری حزب‌الله لبنان را کاهش داده است.”جف سشنز، دادستان کل آمریکا، در فرمان روز جمعه‌اش از این کمیسیون خواسته است با بررسی شواهد، از اجرای قانون و اعمال نظارت لازم بر گروه حزب‌الله در دولت پیشین اطمینان یابد.

در روزهای اخیر شماری از اعضای کنگره در نامه‌ای از دادستان کل آمریکا خواسته بودند درباره گزارش اخیر نشریه پولیتیکو تحقیقاتی صورت گیرد و همچنین مدارک مربوط به پروژه موسوم به «کاساندرا» در اختیار این کمیته گذاشته شود.

طرح کاساندرا از سال ۲۰۰۸ برای نظارت بر فعالیت‌های گروه حزب‌الله در قاچاق مواد مخدر، تجارت اسلحه و پولشویی آغاز شد، اما نشریه پولیتیکو هفته پیش در گزارشی ادعا کرد که دولت باراک اوباما برای تسریع در دستیابی به توافق هسته‌ای با ایران، طرح کاساندرا را عملا متوقف کرد. مقام‌های دولت اوباما در یک هفته اخیر چندین بار این اتهام را رد کرده‌اند. بخشی از این پرونده بسیار مفصل را در ادامه می‌خوانید:

آزادباش در مقابل حزب الله

بعد از پیروزی اوباما در انتخابات ۲۰۱۲ فشار بر پرونده های موادمخدر حزب الله تشدید شد و دیگر به نظر می رسید فشار از خود کاخ سفید می آید. برای این وضعیت چندین دلیل وجود داشت: نخست آنکه تیم امنیت ملی جدید اوباما مشتاق به برخورد دیپلماتیک با ایران بودند:جان کری به عنوان وزیر خارجه، برنان به عنوان رئیس CIA که قبلا در مورد تمایلش به تقویت عناصر معتدل در حزب الله صحبت شد و لیزا موناکو به عنوان مشاور امنیت ملی و مبارزه با تروریسم کاخ سفید. دلیل دیگر پیروزی حسن روحانی بود که بحث مذاکرات هسته ای را دوباره داغ کرد.

تمایل زیاد دولت به رسیدن به قرارداد هسته ای با ایران از کانال‌های مختلف مخابره می شد به نحوی که فشاری ناگفته بر مامورین و گماشتگان سیاسی می‌آمد و آنها را وادار می کرد با تردید به تلاش های کارگروه نگاه کنند.

یک مقام ارشد سابق در وزارت دادگستری به پولیتیکو گفته است: یک گروه غیررسمی چندسازمانی مشغول به کار به ایران وجود داشت که تاثیر احتمالی بررسی ها و پیگرد قانونی بر مذاکرات هسته ای را بررسی می کرد و این ممکن است منجر به تصمیم های بدی شده باشد.

با این حال کلی و اشر و گروه‌شان به کار خود ادامه دادند و دنباله بررسی‌های بانک لبنانی کانادایی را گرفتند. آن‌ها متوجه شدند که ارتشی از قاصدها پول کثیف آمریکایی را ازغرب آفریقا به بانک‌های همکارشان به بیروت منتقل می‌کردند.

مامورین با تعقیب این قاصدان متوجه شدند سفر آنها از هتل‌های چهارستاره توگو با چمدان هایی محتوی تا ۲ میلیون دلار شروع می شد. با دنبال کردن این قاصدان، شواهد لازم علیه این شبکه به دست آمد.بررسی های پروژه کاساندرا نگران کننده بود.حزب‌الله و ایران در حال گسترش شبکه جهانی خود بودند. آنها تجهیزات نظامی خود را تقویت کردند و هزاران سرباز و اسلحه را به سوریه انتقال دادند.

با عقب نشینی نظامی آمریکا از عراق، ایران توانست به کمک حزب‌الله بخش‌های زیادی از عراق را نیز تحت کنترل خود درآورد. ایران و حزب‌الله حرکت‌های مشابهی را در یمن و کشورهای تحت کنترل سنی‌ها آغاز کردند. شبکه‌های آنها در آفریقا نه تنها مواد و اسلحه و ماشین های دست دوم را قاچاق می کرد بلکه به قاچاق الماس، کالاهای تجاری و حتی برده می پرداخت. حزب الله و نیروی قدس در حال ورود به چین و بازارهای دیگر بودند اما بزرگترین نگرانی اعضای پروژه کاساندرا نفوذ ایران و حزب الله در آمریکای لاتین بود.


نظرات بسته است.

مطالب دیگر