شنبه ۲ دی ۱۳۹۶

بخش:
جهان - خبر - سیاسی


در واکنش به آزمایش موشکی ماه گذشته کره شمالی شورای امنیت سازمان ملل متحد،تحریم‌ علیه پیونگ یانگ را تشدید کرده که از جمله بخش عمده صادرات فرآورده های نفتی به کره شمالی را ممنوع اعلام می‌کند.این قطعنامه که آمریکا پیش‌نویس آن را تهیه کرده روز جمعه به اتفاق آراء تصویب شده است. به موجب این قطعنامه، کره شمالی هر سال فقط اجازه دارد حدود چهار میلیون بشکه نفت خام و حداکثر ۵۰۰ هزار بشکه فرآورده نفتی مانند بنزین و گازوئل وارد کند.

وو هاتائو، نماینده چین در شورای امنیت هم قطعنامه را “بیانگر موضع متفق القول جامعه بین المللی در قبال برنامه‌های تسلیحاتی کره شمالی” اعلام کرد. به این ترتیب احتمال می رود صادرات فراورده های نفتی به کره شمالی که عمدتا از طریق چین انجام می گرفته، تا ۹۰ درصد کاهش پیدا کند. چین، بزرگ‌ترین شریک تجاری کره شمالی، در کنار روسیه به پیش نویس رای مثبت دادند.

بر اساس قطعنامه جدید، کارگران کره شمالی در کشورهای دیگر باید در ظرف ۲۴ ماه به کشورشان بازگردند- اقدامی که می‌تو‌اند به یکی از منابع درآمد ارزی دولت کره شمالی ضربه وارد کند. همچنین ممنوعیت‌های جدیدی علیه صادرات تولیدات داخلی کره شمالی در نظر گرفته شده است.
نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد،گفته است:«این قطعنامه، پیام صریحی به پیونگ یانگ است که سرپیچی بیشتر موجب انزوا و مجازات بیشتر خواهد شد.»دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا هم در شبکه توییتر با استقبال از رای شورای امنیت نوشت:«جهان خواهان صلح است نه مرگ.»
این قطعنامه دهمین تحریم شورای امنیت علیه کره شمالی است که به خاطر آزمایش موشکی روز ۲۹ نوامبر این کشور وضع شده است.موشک بالستیک قاره پیمایی که پس از طی مسیری در حدود ۱۰۰۰ کیلومتر در جنوب دریای ژاپن به آب افتاد.


نظرات بسته است.

مطالب دیگر