سه شنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۶

بخش:
اجتماعی - خبر - فرهنگی


در اقدامی بی‌سابقه وزارت ارشاد در پیامی شفاهی تحت عنوان «توصیه به کارگردان» از عبدالرضا کاهانی خواست، تا “جلوی اکران این فیلم در کانادا و دیگر کشورهای خارجی را بگیرد.” در حالی که پس از هماهنگی‌های لازم،فیلم «ارادتمند نازنین، بهاره، تینا» قرار بود تا اوایل آذر ماه در چندین سینما در تورنتو کانادا به نمایش دربیاید اما “توصیه شفاهی از سوی وزارت ارشاد” مانع نمایش این فیلم شد. وزارت ارشاد در این توصیه شفاهی خود تهدید کرده “اگر فیلم در تورنتو اکران شود فیلم جدید عبدالرضا کاهانی به نام«ما شما را دوست داریم خانم یایا» که در انتظار مجوز اکران از سوی وزارت ارشاد است هیچ‌گاه این مجوز را دریافت نخواهد کرد.”

یک منبع مطلع با اعلام اینکه”کارگردان فیلم به این توصیه عمل کرده و خواستار اکران نشدن فیلمش در سینماهای تورنتو علی‌رغم فروش بلیط شده”گفته است:‌»اگر این اتفاق نمی‌افتاد نه تنها فیلم جدید آقای کاهانی به نام «ما شما را دوست داریم خانم یایا» که بسیار برایش هزینه شده،اجازه اکران نمی‌گرفت بلکه برای تهیه کننده فیلم «ارداتمند نازنین بهاره تینا» نیز وضعیت سخت می‌شد.تهیه‌کننده‌ها با کارگردان تماس گرفتند و از او خواسته‌بودند که فیلم را نمایش ندهد تا آنها سرمایه‌شان به خطر نیفتد. فقط داستان مخالفت یا موافقت یک کارگردان نبود. گروهی درگیر بودند و اگر فیلم اکران می‌شد به ضرر تهیه کننده همین فیلم و فیلم تازه کاهانی تمام می‌شد. بنابراین علیرغم فروش بلیط کارگردان چاره‌ای نداشت جز اینکه از همه عذرخواهی کند، بلیط‌ها برگردانده و اکران متوقف شود.همه تعجب کرده بودند که چطور وزارت ارشاد در بیرون از ایران هم می‌تواند در اکران فیلم دخالت کند.»

مقامات وزارت فرهنگ و ارشاد به کاهانی که مدت‏‌ها منتظر گرفتن مجوز «ارادتمند نازنین، بهاره، تینا» مانده بود، گفته بودند «این فیلم اجازه اکران نخواهد داشت».این فیلم که در دوران ریاست حجت‏‌الله ایوبی در سازمان سینمایی ساخته شده، همان زمان هم با درخواست این سازمان، اصلاحیه‏‌هایی هم خورده است. ولی به رغم انجام آنها اجازه نمایش نیافته است.همان زمان ضیاءالدین دری یکی از اعضای شورای نمایش دراین‏‌باره گفته بود:«فیلم کاهانی یک فیلم غیراخلاقی شفاهی است. نمی‏‌توان این فیلم را توی سینما همراه با خانواده دید.سانسور در تمام دنیا وجود دارد.در سینمای آمریکا فیلم‏‌ها درجه سنی دارند و به بهانه آموزش مسائل بهداشتی به بچه‏‌های در آستانه سن بلوغ، موضوعاتی را نشان می‏‌دهند.در سینمای ایران هم این مسائل وجود دارد؛ اما شوخی با این مسائل و نشان‏‌دادن…در مدرسه و به‏‌سخره‏‌گرفتن این موضوعات کار درستی نیست.»

با رسانه‏‌ای‏‌شدن حرف‏‌های دری، انتقادات تندی را در پی داشت تا جایی که وی از اساس حرف‏‌هایش را تکذیب کرد. او با حضور در یک برنامه‏‌ای تلویزیونی گفت:«اصلا فیلم را ندیده است و توضیحاتش در مصاحبه‏‌ای که منتشر شده با توجه به شناختش از موضوع و تجربه‌اش بوده است.» در فاصله کوتاهی پس از آن نیز ضیاء الدیت دری با حکم ایوبی از شورای نمایش اخراج شد. دلیل آن هم درز کردن مسائل محرمانه و رسانه‏‌ای کردن محتوای جلسات غیرعلنی شورا از سوی او بود. با رفتن دری از شورای پروانه نمایش هم تثیری در صدور مجوز اکران فیلم «ارادتمند نازنین، بهاره و تینا» به وجود نیامد و این فیلم همچنان در توقیف ماند. در حالی که وزارت ارشاد با کمی تسامح بقیه فیلم‏‌های رفع توقیف شده را در نوبت اکران قرارداده است.

شورای پروانه نمایش اجازه اکران «خانه دختر» با حذف بخش‏‌هایی از آن را صادر کرده است. فیلم «عصبانی نیستم» نیز از اواخر آذر اکران می‏‌شود ولی در میان نه تنها خبری از رفع توقیف «ارادتمند نازنین، بهاره، تینا» نبود که حالا کارگردان آن شفاها از سوی وزارتخانه تهدید شده در صورت اکران خارجی فیلم باید خواب مجوز نمایش دیگر فیلمهایش را ببیند.


نظرات بسته است.

مطالب دیگر