مهرداد سید عسگری

یکشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۶

بخش:
اقتصادی - یادداشت‌ها


برای درک این کاهش و افزایش باید میزان افزایش حجم نقدینگی تولید شده در دولت حسن روحانی را دریابیم.

آمارهای رسمی بانک مرکزی نشان می‌دهد دولت حسن روحانی در هر ماه ۱۷۵۷۵۶ میلیارد ریال بر حجم نقدینگی کشور افزوده است. این در حالی است که دولت دهم هر ماه ۵۷۷۶۲ میلیارد ریال و دولت نهم ۲۶۹۶۶ میلیارد ریال بر حجم نقدینگی اضافه کرده‌اند.

بر اساس گزارش بانک مرکزی، ‌ حجم نقدینگی در پایان سال ۱۳۹۵ به ۱۲۵۳ هزار میلیارد تومان رسیده است که سهم دولت حسن روحانی ۶۲ درصد بوده است. به عبارتی در طول ۴۴ ماه دولت حسن روحانی ۷۷۳ هزار میلیارد تومان بر حجم نقدینگی اضافه شده است.

سهم دولت دهم ۲۷۷ هزار میلیارد تومان و سهم دولت نهم ۱۲۹ هزار میلیارد تومان بوده است.

بدین ترتیب دولت حسن روحانی در ۴۴ ماه ۲ برابر ۸ ساله دولت‌های نهم و دهم بر حجم نقدینگی کشور اضافه کرده است.

برای درک این افزایش و کاهش نیز نیاز مبرمی به درک واقعیت کسری بودجه در ایران داشته داریم.

دولت در ۵ ماهه نخست سال شمسی در ایران تمام بودجه خود را خرج کرده و تا آن زمان ۴۷ هزار میلیارد تومان نیز کم آورده است.

افزایش و سپس کاهش دلار و سکه طلا نقشه راهبردی دولت برای رهایی از دام افزایش نقدینگی و جبران کسری بودجه است.

دولت همزمان با پایان سال میلادی که افزایش نرخ اسعار خارجی طبیعی است اقدام به بالاتر بردن قیمت سکه و ارز و فروش همزمان آن ها کرد.

یعنی عموم مردم که بسیار از افزایش نرخ ارز و سکه ناراحت هستند به سمت این بازار ها هجوم برده و این کالاهای سرمایه ای را گران تر از قبل خریداری میکنند و دولت مشکل خود کسری بود جه خود را بهبود خواهد بخشید و مردم هم بدین امر اعتراضی نمیکنند چون عملا با خرید دلار و سکه های گران احساس رضایت کرده و این روش را برای نگهداری ارزش سرمایه های خود میپندارند .

ذکر این نکته خالی از لطف نیست که بدانیم در ۵ روز اول ۲۰۰۰۰سکه در بانک کارگشایی فورا و در کسری از ساعت فروش رفت.

بخش دوم ماجرا از کجا شروع میشود؟

حال وقت آن رسیده است که دولت مشکل افزایش نقدینگی خود را حل کند  و در این هنگام دولت به شیوه های خود از تنش در بازار میکاهد و از افزایش تقاضا میکاهد و قیمت این اسعار و سکه افزایش پیدا نمی کند و کمی کاهش را نیز تجربه میکند و مدعی میشود که بازار را کنترل کرده است اما عملا پولهای بسیاری که صرف خرید  دلار و سکه های گران شده هم اکنون ارزش کمتری دارد و پولهای ایجاد شده توسط دولت  عملا دود میشود و برباد میرود و دولت توانسته است دو مرتبه از این بازی پیروز بیرون آید و کتر کسی راز این افزایش و کاهش را میداند.

 


نظرات بسته است.