شنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۶

بخش:
خبر - سیاسی


وزیر امور خارجه بریتانیا صبح امروز وارد تهران شد.او قرار است بصورت رسمی با محمد جواد ظریف؛ وزیر امور خارجه ایران دیدار کند. جانسون پیش از سفر به ایران  به سلطان نشین عمان سفر نموده با سلطان قابوس پادشاه این کشور نیز دیدار و رایزنی نموده است. آزادی نازنین زاغری‌راتکلیف، شهروند ایرانی – بریتانیایی زندانی در ایران از مهم‌ترین محورهای مذاکره وزیر امور خارجه بریتانیا در ایران خواهد بود.

نازنین زاغری راتکلیف مدیرپروژه بنیاد خیریه تامسون رویترز، هنگام بازگشت از سفری به ایران که برای ملاقات خانواده خود رفته بود؛بازداشت و پس از بازجویی‌ها در دادگاه انقلاب به اتهام جاسوسی به پنج سال زندان محکوم شده است. خانم زاغری همواره این اتهام را رد کرده است. همچنین سال گذشته درخواست وکیل او برای آزادی موکلش به قید وثیقه نیز از سوی دادگاه انقلاب رد شد. در هفته های گذشته پس ازاظهارات خلاف واقع بوریس جانسون، وزیر امور خارجه بریتانیا در مورد علت بازداشت او، دولت بریتانیا مورد انتقاد نهادهای‌حقوق بشری و خانواده نازنین زاغری رتکلیف قرار گرفت. وی مجبوربه عذرخواهی رسمی شد.وزیر امورخارجه بریتانیا در پی این اتفاق اعلام کرد:« قراراست تا پیش ازپایان سال‌جاری میلادی،با پیشنهادهایی برای آزادی خانم زاغری به ایران سفر کند.»همسرخانم زاغری نیز پس از دیدار با او اعلام آمادگی کرد تا آقای وزیر را برای سفر به ایران همراهی نموده و با همسرش در زندان ملاقات کند.

تحلیلگران سیاسی پیشتر به واسطه وقوع اتفاقات مشابه در جریان آزادی زندانیان دو تابعیتی، این اقدامات دولت ایران را از مصادیق بارز«گروگانگیری دولتی» دانسته و درباره آن هشدار داده بودند.در تیرماه سال ۱۳۹۴ و در جریان مذاکرات هسته ای ایران در وین اتریش،سردار پاسدار محسن رضایی “دبیر‌مجمع تشخیص‌مصلحت نظام” با حضور در “برنامه زنده گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما”،آمریکایی ها را تهدید به اسارت گرفتن ۱۰۰۰ نفر از آنها کرد و گفت:«برای آزادی این اسرا،هزاران میلیارد غرامت می گیریم و مشکل اقتصادی کشور را حل می کنیم.» اظهارات محسن رضایی نه تنها تکذیب نشد که حتی مورد انتقاد هم قرار نگرفت. دریافت پول در ازای آزادی گروگان تا کنون شیوه‌ای بود که تنها گروه‌های تروریستی و سازمان‌های مافیایی از آن استفاده کرده اند. اما اینک روش به یک اقدام مرسوم در حکومت ایران تبدیل شده است.

در سال‌های اخیر تعداد بازداشتی های دوتابعیتی در ایران کم نبوده است.ایرانیان دو تابعیتی که به دلایل واهی هنگام سفر به ایران دستگیر و بدون اینکه اتهامات علیه آنها پس گرفته شود یا دوران محکومیت خود را گذرانده باشند، ناگهان”مشمول رأفت اسلامی” شده و به ‌خانه خود در کشور ثالث باز گشتند. آمریکا در سال‌های قبل با وساطت سلطان‌نشین عمان برای سه شهروند آمریکایی ( سارا شورد، شین بائر و جاشوا فتال ) وثیقه‌ای ۱.۵ میلیارد تومانی پرداخت کرد.

رامین جهانبگلو/جامعه‌شناس،نازی عظیما و رکسانا صابری روزنامه‌نگار،هاله اسسفندیاری پژوهشگر،عشاء مومنی فعال حقوق زنان،مهرنوش سلوکی فیلمساز از جمله افراد بازداشت شده در سالهای دهه هشتاد شمسی بودند که طی مذاکرات پشت پرده ایران و دولتهای غربی آزاد شدند.هم اکنون نیز تعدادی از ایرانیان با تابعیت دوگانه ایام محکومیت ناعادلانه خود را در زندان‌های ایران می‌گذرانند.


نظرات بسته است.