پنج شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۶

بخش:
خبر


در حالی که بسیاری از قدرت های دنیا و منطقه خاورمیانه از دیشب واکنش های منفی خود را نسبت به تصمیم ترامپ برای انتقال سفارت آمریکا در اسرائیل  از تل آویو به بیت المقدس، اعلام کرده اند مقامات جمهوری اسلامی موضعی جز برخی واکنشهای شعاری نداشته اند.

پیش از اعلام رسمی به رسمیت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتخت جدید اسرائیل، خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی با تکرار جملات قبلی درباره «نابودی اسرائیل» تنها به ابراز یک «نصیحت» برای ترامپ و اسرائیل بسنده کرد.

بعد از آن نیز برخی مقامات نظامی از جمله رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی با تکرار همان مواضع شعاری اقدام ترامپ را «نابخردانه» ای خواند که به گفته او تبعات آن دامن اسرائیل را خواهد گرفت.

اسحاق جهانگیری معاون اول حسن روحانی نیز انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به بیت المقدس را اقدامی شکست خورده توصیف کرد.

جمهوری اسلامی تنها حکومت دنیاست که علاوه بر به رسمیت نشناختن اسرائیل، بارها آن را تهدید به نابودی کرده است. مقامات این نظام بارها از «خط قرمز» بودن «قدس شریف» برای خود سخن گفته و اسرائیل را به شکل های مختلف از جمله آزمایش موشک های میانبرد بالیستیک، تهدید کرده اند.

امیر قطر در واکنش به سخنان ترامپ، در تماس تلفنی با او نسبت به تاثیر منفی این حرکت در منطقه خاورمیانه هشدار داد.

پیش از سخنرانی ترامپ درباره اعلام انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به بیت المقدس در اسرائیل، اردوغان رئیس جمهور ترکیه تهدید کرد ظرف مدت ده روز واکنش جدید تمام رهبران کشورهای اسلامی  به این اقدام را جلب خواهد کرد.

ترکیه همچنین اعلام کرد که وزرای خارجه سازمان همکاری اسلامی در نشست هفته آینده در استانبول برای صحبت در این مورد اجلاس فوری برگزار خواهند کرد.

دیشب نیز هزاران نفر از مردم ترکیه در تظاهراتی خودانگیخته در استانبول به این اقدام دولت آمریکا اعتراض کردند. مصر، اردن، عربستان، اتحادیه عرب، تشکیلات خودگردان فلسطین، برخی کشورهای اروپایی از جمل فرانسه از کشورهایی بودند که از دیشب اقدام ترامپ را در این زمینه محکوم کردند.

در فلسطین نیز مردم شهر «بیت لحم» دیشب تظاهرات گسترده ای در اعتراض به رسمیت یافتن بیت المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل از سوی آمریکا ترتیب دادند که با خشونت نیروهای اسرائیلی سرکوب شد. پرتاب چند موشک از سوی حماس در منطقه غزه به سمت سرزمین های فلسطینی تحت کنترل اسرائیل نیز از دیگر واکنشهای فلسطینیان طی دیشب تا امروز بود.

مراکش، سفرای فرانسه، روسیه، چین و انگلیس را برای بررسی اقدام ترامپ به وزارت خارجه خود احضار کرد.

آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل متحد نیز با محکوم کردن این اقدام، تاکید کرد کار ترامپ گفتگوهای صلح اسرائیل و فلسطین را با خطر جدی رو به رو خواهد کرد.

 


نظرات بسته است.

مطالب دیگر