پنج شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۶

بخش:
اجتماعی - اقتصادی - خبر


حتی اقتصاددانان حامی جمهوری اسلامی نیز امروز دیگر اعتراف دارند که «تورم» از بحران های دائمی اقتصاد ایران در دوران این حکومت است. کمبود تولید و سرمایه داری رفاقتی حاکم بر  این عرصه راه را بر هر گونه مهار این بحران بسته است.

تنها در میان سالهای ۱۳۸۴ تا ۹۲، روند عجیب صعود قیمت گوشت را اگر در نظر بگیریم سطح و گستره بحران تورم در اقتصاد جمهوری اسلامی عیان می شود.

قیمت هر کیلو گوشت در سال ۸۴ یعنی سالی که رئیس جمهور محبوب خامنه ای بر سر کار آمد ۵هزار تومان و هر کیلو مرغ هزار و ۳۵۰ تومان بوده است، اما هشت سال بعد هر کیلو گوشت روی سی هزار تومان شد و مرغ ها دیگر به کمتر از ۵هزار تومان رضایت نمی دادند.

حالا قیمت هر کیلو گوشت با یک چک پول ۵۰ هزار تومانی برابری می کند و مرغ کمتر روی هفت هزار تومان را می بیند.

کمی به عقب تر برویم، به سال ۱۳۵۰، درست ۴۶ سال قبل، شاید برای خیلی ها مرور قیمت ها در این سال جذاب باشد، وقتی که دلار در بازار با هفت یک تومانی برابری می کرد و قیمت گوشت و روغن و برنج نیز با پول خردهایی که این روزها دیگر در جیب کسی یافت نمی شود، قابل معاوضه بود.

به گزارش خبرآنلاین، این قیمت ها که در نیمه زمستان ۱۳۵۰، در روزنامه کیهان درج شده ، صورت نرخ تره بار و میوه کمیته ۱۰ نفری بارفروش و میوه فروش از تاریخ چهارم آبان ماه سال ۱۳۵۰ تا اطلاع ثانوی را در بر می گیرد.

نکته اینجاست که نرخ ها متعلق به میوه و تره بار است و قیمت ها در دکان های میوه فروشی گران تر از این رقم بوده است.

توضیحاتی که در کنار قیمت ها درج شده نشان می دهد در این دوره نیز گرانفروشی مساله اصلی و اساسی در اقتصاد ایران بوده است. قیمت ها از یک ریال آغاز می شود . عکس منتشر شده گویای قیمت ها در آبان ماه سال ۱۳۵۰ است.


نظرات بسته است.

مطالب دیگر